Goniec.pl
[II-51]

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kim jest Agata Duda? Przyglądamy się faktom na temat pierwszej damy

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Milcząca i dobrze ubrana – tak o pierwszej damie często piszą media. Jaka jest Agata Kornhauser-Duda? Przyglądamy się faktom o żonie prezydenta, nie wszyscy mieli świadomość czym tak naprawdę zajmuje się żona prezydenta. W ostatnim czasie na jaw wys

Agata Kornhauser-Duda ma 49 lat. Urodziła się 2 kwietnia 1972 roku w Krakowie. Z wykształcenia jest germanistką oraz nauczycielką. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, broniąc pracę magisterską poświęconą literaturze. W swojej pracy poruszyła kwestię cyklu tetralogicznego Horsta Bienka. Po studiach chwilę pracowała w zagranicznej korporacji, po roku pracy Agata Duda postanowiła spróbować pracy w szkole.

Języka niemieckiego uczyła II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie od 1998 aż do końca roku szkolnego 2014/2015. Jak w programie TVN24 powiedział Andrzej Duda, praca w zagranicznej firmie była ogromną szansą na karierę dla Agaty Dudy, jednak ta czuła się przytłoczona tempem. - Mieliśmy wtedy małe dziecko i moja żona po roku pracy powiedziała: „Słuchaj, Andrzej, wiesz co? Wolałabym iść do szkoły” – powiedział Andrzej Duda w programie „Tak jest”. Prezydent wyjaśniał wówczas, że jego zarobki pozwalały na taki krok, a dodatkowo z pracą nauczycielki wiązała się całkiem duża liczba dni wolnych, co było wyjątkowo korzystne dla matki małej Kingi.

Żydowskie korzenie Agaty Dudy

Niewiele osób wie, że Agata Duda jest wnuczką Jakuba Kornhausera, krakowskiego Żyda. „Urodzony w Wiedniu, rok przed wybuchem pierwszej wojny światowej, wkrótce znalazł się w Krakowie, gdzie jego rodzice mieszkali na Kazimierzu” – pisał o swoim ojcu Julian Kornhauser, ojciec Agaty Dudy, w autobiograficznej powieści. Jak wskazał Jakub Kornhauser (Junior), brat Agaty Dudy, dziadkowie spoczywają na dwóch różnych cmentarzach – dziadek na żydowskim, babcia na katolickim.

Agata Duda ma młodszego o 12 lat brata – Jakuba Kornhausera. Jest on pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się literaturoznawstwem. Jest także poetą i tłumaczem. Jak wielokrotnie wskazywał, nie ma on dobrych stosunków ze swoją siostrą. W dużej mierze wynika to z różnicy wieku. Jakub Kornhauser w wywiadzie z Polska Times wskazywał, że Agata wyprowadziła się z domu, gdy był jeszcze młodym chłopcem.

Od tego czasu widywali się sporadycznie, podczas rodzinnych uroczystości. Ponadto wskazać trzeba na wyraźnie różnice polityczne oraz religijne, jakie występują między rodzeństwem. - Gdy Andrzej Duda podpisał się pod projektem ustawy zakładającej karę więzienia za in vitro, on zbierał głosy na transseksualną posłankę Annę Grodzką – pisała Gazeta Wyborcza. W kwestii religijnej Jakub Kornhauser deklaruje się jako agnostyk.

[EMBED-243]

Agata Duda jako pierwsza dama

Agata Duda wyszła za mąż za Andrzeja Dudę 21 grudnia 1994 roku, niecały rok później – 21 listopada 1995 – na świat przyszła ich pierwsza i jedyna córka – Kinga. Agata Duda oficjalnie stała się pierwszą damą 6 sierpnia 2015, w chwili zaprzysiężenia jej męża Andrzeja Dudy na stanowisko Prezydenta RP.

Agata Duda nie należy do prezydenckich żon, które chętnie udzielają się w mediach. Wielu zarzuca jej, że jest najbardziej milczącą pierwszą damą w historii. Gdy już zdarzają się wystąpienia prezydentowej, wówczas skupia się ona na swojej pracy, zdecydowanie unikając tematów związanych z życiem prywatnym. W związku z taką linią, w mediach wielokrotnie pojawiały się liczne spekulacje dotyczące życia Dudów. Super Express zaciekawiony życiem Agaty Dudy, skontaktował się jakiś czas temu z Elą Piotrun, projektantką strojów Agaty Dudy.

Odznaczenia pierwszej damy

Ela Piotrun wskazywała, że Agata Duda jest prywatnie bardzo sympatyczną, ciepłą i uśmiechniętą osobą z dużym poczuciem humoru. Projektantka w rozmowie z SE podkreślała, że Agata Duda jest niezwykle świadomą swojego wyglądu osobą. Projektantka wskazywała, że Duda wie, czego chce i często sugeruje, jak powinny być uszyte stroje. Styl Agaty Dudy jest doceniany przez sporą część społeczeństwa. Na Facebooku powstał specjalny fanpage, który podkreśla elegancję pierwszej damy.

Agata Duda została odznaczona wieloma wyróżnieniami. W 2015 roku została uhonorowana Wielką Wstęgą Orderu Leopolda. Jest to najstarszy order Królestwa Belgii nazwany na cześć Króla Leopolda I, Norwedzy odznaczyli Agatę Dudę w 2016 roku Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi, zaś ich wschodni sąsiedzi – Finowie rok później, w 2017 roku uhonorowali polską damę Krzyżem  Wielkim Orderu Białej Róży. W tym samym roku Agata Duda została odznaczona za pomoc osobom niepełnosprawnym Medalem Świętego Brata Alberta.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba

  • Ewa Krawczyk na cmentarzu. Poruszające nagranie dziennikarza WP

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

Oktawian GóralAutor

Humanista, człowiek wielu pasji. W dziennikarstwie stawia swoje pierwsze kroki. Najchętniej podejmuje się tematyki społecznej, politycznej oraz związanej z ekonomią. Znaczną część życia poświęcił na pracy w branży turystycznej, której problemy zna i chętnie o nich pisze. Studiował filologię polską, obecnie kształci się na kierunku zarządzanie. Interesuje się historią, językami, naukami społecznymi oraz sztuką. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz wiadomość na adres: oktawian.goral@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda złożył oficjalne gratulacje nowemu prezydentowi Czech, którym został Petr Pavel (Radosław Czarnecki, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons).

Wiadomości

Andrzej Duda gratuluje nowemu prezydentowi Czech. "Zapraszamy do Warszawy"

Czytaj więcej >
Watykan nie uznał cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (wikipedia.org/Long Thiên, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons).

Wiadomości

Złe wiadomości dla polskiego Kościoła. Watykan podjął ostateczną decyzją

Czytaj więcej >
Marcin Prokop i Dorota Wellman nie mieli łatwego gościa w studiu (Player.pl/"Dzień dobry TVN"/27.01.23 r. )

Wiadomości

Dziewczynka nie dawała prowadzić programu. Dorota Wellman od razu zareagowała

Czytaj więcej >
Do szokującej napaści doszło w miejscowość Radków woj. dolnośląskim (policja podkarpacka/zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Dolnośląskie. Atak w biały dzień. Potrącenie i napaść "niebezpiecznym narzędziem"

Czytaj więcej >
Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >
ZUS podał informację o najwyższej wypłacanej emeryturze. Kwota jest zawrotna (Pixabay/sabinevanerp/Iberion).

Wiadomości

Wiemy, jaką najwyższą emeryturę wypłaca ZUS. Wielu chciałoby tyle zarabiać

Czytaj więcej >