Goniec.pl
Pixabay

Pixabay

Już wkrótce skarbówka uzyska nowe uprawienia. Będzie kontrolować nasze konta

24 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Obserwując aktualną sytuację wewnątrz naszego kraju, nie ulega wątpliwości, że ostatnie miesiące były szczególnie wymagające dla wszystkich Polaków. Drożyzna na sklepowych półkach, galopująca inflacja, a także horrendalne ceny paliw są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. W cieniu napiętej sytuacji, a także irracjonalnych decyzji rządu, polska skarbówka uzyska nowe uprawnienia. Chodzi o interesującą możliwość wglądu w nasze konta bankowe.

Choć za kilka dni oficjalnie wejdziemy w drugie półroczne, większość Polaków ma serdecznie dosyć roku 2022. Przez dekady będzie się on kojarzył w głównej mierze z trudną sytuacją międzynarodową, ale także sukcesywną zapaścią ekonomiczno-gospodarczą, która ma miejsce w naszym kraju. Na pocieszenie można dodać, że nasi sąsiedzi nie są pod tym względem lepsi.

jaroslaw kaczynski pis jaroslaw gowin

Jarosław Kaczyński wskazał winnego porażki Polskiego Ładu. "To on go skomplikował i uczynił fatalnym"

CZYTAJ DALEJ

Galopująca inflacja, a także podwyższenie cen podstawowych produktów, dobija "przeciętnego" Kowalskiego, który na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy może sobie pozwolić na znacznie mniej. Częste wizyty w supermarketach czy też stacjach paliw w realny sposób mogą się odbić na kondycji psychicznej obywateli, którzy z bólem serca są zmuszeni wydawać spory procent swoich wypłat.

Na domiar złego już od 1 lipca polska skarbówka zyska nowe, niezwykle kontrowersyjne uprawienia, które umożliwią jej wgląd w konta bankowe milionów Polaków. Zgodnie z nowelizacją obowiązujących przepisów, bank będzie mógł przekazywać skarbówce informację o stanie naszych rachunków bankowych. Zapis w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej pozwala funkcjonariuszom na kontrolowanie „podejrzanych” podmiotów rynkowych, ale również osób fizycznych.

Co niezwykle ciekawe, skarbówka otrzymała taką możliwość poprzez wejście w życie Polskiego Ładu. Jeden z zapisów w sztandarowym programie PiS w znaczący sposób poszerza uprawnienia organów podatkowych. Będą one mogły bez najmniejszego problemu uzyskać szczegółowe informacje w zakresie rachunków bankowych posiadanych przez obywateli.

Warto nadmienić, że KAS zyska dostęp do informacji z rachunków bankowych już w momencie samego wszczęcia postępowania przygotowawczego – a nie jak do tej pory – po postawieniu osobie fizycznej zarzutów. W założeniu PiS chce uderzyć przestępczość zorganizowaną, która w ostatnich latach jest prawdziwą zmorą naszego kraju.

Niestety, ale wprowadzone zmiany mogą uderzyć w uczciwych obywateli. W praktyce skarbówka będzie mogła zajrzeć do kont, jeśli nabierze podejrzeń, że podatnik ukrywa dochody lub prowadzi nierejestrowany biznes.

Szef KAS uspokoił Polaków

Wątpliwości odnośnie do nowego przepisu, jest naprawdę sporo. Polacy są sceptycznie nastawieni do takiego rozwiązania, a biorąc pod uwagę to, jak bardzo cenimy prywatność i niezależność, KAS jest na dobrej drodze do tego, by wyprzedzić ZUS na liście najbardziej znienawidzonych instytucji.

Analitycy uspokajają Polaków, zapewniając, że pozyskane dane będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do czynności analitycznych urzędów i potwierdzania różnych domniemanych nieprawidłowości jeszcze przed wszczęciem kontroli podatkowej czy kontroli celno-skarbowej.

Podobne stanowisko zajął szef KAS Bartosz Zbaraszczuk, który zapewnił, że nowe narzędzie w rękach skarbówki nie będzie stosowane bez istotnej przyczyny. Pomimo licznych zapewnień występują spore obawy, że uprawienia mogą być nadużywane.

Jedynym plusem wprowadzonych zmian jest fakt, że nie trzeba się do nich przygotowywać. Urzędy skarbowe nie będą się skupiać na każdym obywatelu, poświęcając czas jedynie tym podejrzanym jednostkom.

Eksperci apelują, by zachować szczególną ostrożność podczas opisywania wykonywanych transakcji w ramach rachunku bankowego. Musimy być czujni, a także starannie dobierać tytuły przelewów, ponieważ nieodpowiednie słowa, mogą na nas ściągnąć kontrolę organów skarbowych.

- Zalecana jest większa czujność i staranność – zarówno w zakresie płatności dokonywanych, jak i otrzymywanych, np. poprzez precyzyjne określanie tytułów przelewów. Powinno to służyć ograniczaniu niepotrzebnych kontroli, które mogą być wszczynane na bazie informacji dotyczących rachunków bankowych - przekazała w rozmowie z Business Insider, Magdalena Pieślak, menedżer w Crido.

Krzysztof Kowalewski grób/TRICOLORS/East News

Widok grobu Krzysztofa Kowalewskiego ponad rok po śmierci przyprawia o łzy. Zaskakujący widok

Krzysztof Kowalewski był uwielbianym aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym, kabaretowym i radiowy. Swoją popularność zawdzięczał głównie licznym rolą komediowym. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Uwielbiany aktor zmarł 6 lutego 2021 w Warszawie w wieku 84 lat.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Agresywny mężczyzna zaatakował posłankę Filiks na ulicy. Skandaliczna interwencja policji

  • Dziecko stanęło na ołtarzu podczas mszy świętej. Zaskakująca reakcja księży

  • Szczecin. Tragiczna śmierć 1,5-rocznego dziecka w aucie. Prokuratura wszczęła postępowanie

Źródło: Business Insider / Goniec.pl


Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >