Goniec.pl
Spis Powszechny

Pixabay.com Free-Photos

Narodowy Spis Powszechny: Rachmistrzowie zaczęli chodzić po domach

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w środę 23 czerwca ruszyły bezpośrednie wywiady. Główny Urząd Statystyczny przypomina, że udział jest obowiązkowy, a odmowa może wiązać się z karą finansową wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Każdy ma jednak prawo do sprawdzenia tożsamości rachmistrza, który zapuka do drzwi.

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Wraz z pojawieniem się największego statystycznego przedsięwzięcia w Polsce, którym zajął się GUS, szybko zrodziło się jednak niemało pytań oraz kontrowersji. Nie wszystkim odpowiadała zarówno forma, jak i idea tej operacji.

lekarz-wycial-guza

50-letnia Polka myślała, że przytyła. Lekarze wyciągnęli z niej olbrzymiego guza

CZYTAJ DALEJ

W tym roku można było wziąć udział w Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej. W związku z epidemią koronawirusa rząd jak dotąd w mieszkaniach Polaków nie pojawiali się rachmistrzowie. Osoby, które nie mogły wypełnić formularza internetowego, mogły również skontaktować się z urzędnikami telefonicznej.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – zaczynają się odwiedziny rachmistrzów

W związku z tym, że obecnie sytuacja pandemiczna została opanowana, w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań rozpoczną się wizyty rachmistrzów w domach Polaków, które ruszyły w środę 23 czerwca. Informacje te potwierdził już GUS.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Urzędnicy będą kontaktowali się z osobami, które jak dotąd nie wzięły udziału w spisie powszechnym samodzielnie za pośrednictwem internetu, infolinii czy wywiadu telefonicznego. GUS przypomina, że każdy ma obowiązek przystąpić do przedsięwzięcia.

Jak wskazał GUS, ustawa o narodowym spisie powszechnym nie uwzględnia odmowy uczestnictwa w wywiadzie. Dlatego warto potraktować komunikaty urzędników poważnie, zwłaszcza że za uniknięcie obowiązku grozi kara finansowa.

Każdy, kto odmówi udziału w spisie, będzie mógł zostać ukarany grzywną wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Kara spotka także te osoby, które podadzą fałszywe dane w formularzu. Za to grozi ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności na okres do 2 lat.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – tożsamość rachmistrzów

Warto pamiętać, że rachmistrzowie, którzy będą przeprowadzali wywiady w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań powinni mieć przy sobie identyfikator z imieniem i nazwiskiem, zdjęcie, numer identyfikatora z hologramem oraz logo wojewódzkiego biura spisowego.

Każdy identyfikator powinien mieć też podpis osoby upoważnionej do jego wystawienia i okres, na jaki został on wystawiony. W przypadku wątpliwości możliwe są też dodatkowe czynności, które pomogą potwierdzić tożsamość rachmistrza.

Służy do tego również aplikacja dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl oraz infolinia 22 279 99 99 (najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). Można też poprosić o pomoc policję. Spis powszechny będzie trwał do 30 września.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

W całej Polsce odbędą się protesty w obronie TVN

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do kościoła w czapce. Teraz ścigają go za obrazę uczuć religijnych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wrocław: kierowca wjechał w ekipę sprzątającą po poprzednim wypadku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Anna Kornecka zdymisjonowana. Krytykowała Polski Ład

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rodzina Basi zdradziła jej ostatnie słowa przed tragiczną śmiercią

Czytaj więcej >

Wiadomości

Leżał pod szpitalem i krzyczał z bólu. Wcześniej nie chciano go przyjąć

Czytaj więcej >