Goniec.pl
rodzina więcej pieniędzy

Iberion materiały własne

Już nie 12 tys. zł, a 24 tys. zł na dziecko. Jest jeden warunek

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Nowy Polski Ład, z którego skorzystać mają rodziny, może okazać się jeszcze atrakcyjniejszy. Niedawno rząd zapowiedział, że będzie mógł zaoferować rodzicom aż 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Politycy Prawa i Sprawiedliwości są gotowi przyznać nawet 24 tysiące złotych, jeśli kolejne dziecko urodzi się w okresie nie dłuższym niż 3 lata od poprzedniego porodu.

Prezentując program Nowego Polskiego Ładu, politycy partii rządzącej zwracali się między innymi do rodzin. Wstępne założenia wskazują na to, że rząd jeszcze bardziej stawia na politykę prodemograficzną. Hojne dodatki finansowe mają zachęcić mieszkańców do posiadania większej liczby dzieci.

Obecnie rodziny w Polsce mogą liczyć na program 500 plus. Jednak statystyki potwierdzają, że ten dodatek finansowy wcale nie przyczynił się do wzrostu demograficznego. Przedstawiciele partii rządzącej uważają natomiast, że bez niego rodziłoby się jeszcze mniej dzieci. Teraz szykują prawdziwą rewolucję w ramach Nowego Polskiego Ładu.

Nowy Polski Ład skłoni obywateli do zakładania wielodzietnych rodzin?

Program Nowego Polskiego Ładu, który zaprezentował niedawno premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który wystąpił publicznie po raz pierwszy od dawna, został skierowany między innymi do rodzin. Rządzącym zależy na poprawie demografii w kraju.

Dodatek finansowy 500 plus nie przyniósł dużych zmian, choć według partii rządzącej miał przywrócić godność polskim rodzinom i sprawić, że młodzi Polacy będą decydowali się na posiadanie dzieci. W ramach Nowego Polskiego Ładu obywatele jednak mają otrzymać znacznie więcej.

[EMBED-243]

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez polityków Prawa i Sprawiedliwości po wejściu w życie Polskiego Ładu rodzicom ma przysługiwać dodatek finansowy wysokości 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko. Ze środków będzie można skorzystać od 12. do 36. miesiąca życia malucha.

Rodzice będą mogli za pomocą tych pieniędzy pokryć koszty opieki nad dziećmi. Opiekunowie mają też otrzymać możliwość wyboru formy, w jakiej będzie przyznawane świadczenie (tysiąc miesięcznie przez rok lub 500 złotych miesięcznie przez dwa lata).

Rodziny mają otrzymać nawet dwa razy więcej

Choć może się wydawać, że 12 tysięcy złotych to bardzo duże wsparcie dla rodzin, okazuje się, że rząd jest gotowy przyznać jeszcze więcej. Pojawiły się już zapowiedzi podwojenia tej kwoty na drugie i kolejne dziecko. Przedstawiono warunek.

Z informacji opublikowanych na stronie Prawa i Sprawiedliwości wynika, że rodziny będą mogły liczyć na 24 tysiące złotych, jeśli kolejne dziecko „przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego”.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że okres pierwszych 3 lat to często czas najtrudniejszy dla młodych rodziców, którzy potrzebują wówczas dużo wsparcia. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wsparcie finansowe w ramach Rodzinnego kapitału opiekuńczego ruszy w 2022 roku.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

PIT: termin mija jutro

Pieniądze

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

Czytaj więcej >
Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >