Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Jęzor mrozu" nad Polską. IMGW ostrzega Polaków. Nadciągają siarczyste mrozy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.02.2023 09:24

"Jęzor mrozu" nad Polską. IMGW ostrzega Polaków. Nadciągają siarczyste mrozy

Mróz nie odpuszcza, IMGW ostrzega przed niskimi temperaturami
Unsplash.com/Craig Whitehead; imgw

Prognoza pogody. "Jęzor mrozu" wdarł się do Polski i nie ma zamiaru jej opuścić. IMGW ostrzega przed ekstremalnie niski temperaturami. Ostrzeżenia I stopnia nie kłamią, będzie nawet -22 stopnie Celsjusza. Trzeba się przygotować, sytuacja jest naprawdę wymagająca.

Prognoza pogody: mróz nie odpuści

Niestety, ale wiosna sromotnie przegrywa walkę z zimą. "Jęzor mrozu" objął praktycznie cały kraj. Niskie temperatury są wyjątkowo uciążliwe szczególnie na południu Polski. Mowa nie tylko o zamkniętych z powodu lawin Tatrach.

IMGW nie ukrywa, że silny mróz to nie żart. Wydano ostrzeżenia I stopnia i lepiej przygotować się na to, że miejscami będzie wyjątkowo zimno, szczególnie w nocy.

- Do czwartku pogodę w kraju kształtować będzie wyż, obejmujący swoim zasięgiem niemal całą Europę. Będzie dość pogodnie, ale zimno, nocami mróz dwucyfrowy - czytamy w prognozie pogody opublikowanej przez IMGW.

Ostrzeżenia I stopnia przed mrozem, tu będzie najzimniej

Już od poniedziałku obowiązują alerty IMGW. Ostrzeżenia I stopnia przed silnym mrozem obejmują m.in. powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki. Maksymalna temperatura w tych regionach to zaledwie -5 stopni Celsjusza. Meteorolodzy wskazują jednak, że termometry mogą pokazać nawet -20 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega przed silnym mrozem
IMGW ostrzega przed silnym mrozem

Początkowe wskazania IMGW musiały ulec zmianie. Rozszerzono zakres obowiązywania alertów na Podkarpacie. - Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17°C do -14°C. Wiatr o średniej prędkości do 10 km/h - czytamy w ostrzeżeniu dla powiatu bieszczadzkiego.

Najzimniej będzie w Małopolsce. Na południu województwa temperatura w nocy spadnie do aż -22 stopni Celsjusza. Termometry będą średnio wskazywać od -19 do -15 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia przed silnym mrozem w tym regionie kraju obowiązywać będą aż do soboty 11 lutego.

Prognoz pogody: kiedy ocieplenie?

W tygodniowej prognozie IMGW dało nadzieję wszystkim, którzy przerażeni są niskimi wskazaniami termometrów. Kiedy rękawiczki i grube swetry trafią ponownie na dno szafy?

Już od piątku nastąpi ogromna zmiana w pogodzie. Arktyczne powietrze zacznie być wypierane przez niż znad Skandynawii niosący lżejsze powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody na piątek, sobotę oraz niedzielę wskazuje, że zima nieco odpuści. Początek weekendu rozpocznie się pochmurno, ale mimo lokalnych opadów śniegu temperatura zacznie rosnąć. W centrum kraju będzie 2 stopnie Celsjusza, a nad morzem nawet 4 stopnie Celsjusza.

Sobota i niedziela nadal upłyną pod znakiem chmur, ale weekendowa prognoza pogody obfituje w znacznie mniejsze temperatury maksymalne. W niedzielę padać będzie przelotny deszcz, a z racji, iż na południowym wschodzie kraju będzie maksymalnie -3 stopnie Celsjusza, IMGW prognozuje pojawienie się gołoledzi.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: imgw