Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jest najnowsza prognoza pogody na Boże Narodzenie. Takich wieści nie było od lat
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.12.2023 16:25

Jest najnowsza prognoza pogody na Boże Narodzenie. Takich wieści nie było od lat

śnieżyca
Marek BAZAK/East News

Boże Narodzenie pod znakiem mrozów i śniegu to w ostatnich latach prawdziwy cud. Zamiast tego, koniec roku upływa nam raczej w towarzystwie jesiennej, szarej i błotnistej aury. Tym razem jednak biały puch rozpieszcza amatorów zimy, dając im nadzieje na odwrócenie niekorzystnego trendu. Co na to synoptycy? Niestety, bajkowe święta będą dane tylko wybranym.

Pogoda na Boże Narodzenie. Koniec mrozów. Nadchodzi ocieplenie

Amatorzy białego puchu i szczypiącego w uszy mrozu nawet nie kryli zachwytu, gdy okazało się, że zima w tym roku przyszła i to o wiele szybciej, niż można się było tego spodziewać. Choć w kalendarzach wciąż jesień, a do Bożego Narodzenia jeszcze dwa tygodnie, sanki czy narty już miały okazję na sezonowy debiut. Wielu z nas życzyłoby sobie, by ten czar nie prysł zanim nadejdą święta.

Na razie za oknami nic nie zwiastuje nagłego ocieplenia, ale wiadomo, że pozory mogą być i będą mylące. Na dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał co prawda alerty 1. stopnia przed marznącym deszczem i śniegiem oraz gołoledzią, ale różnicę temperatur poczujemy już w nocy z soboty na niedzielę.

Tylko na wschodzie słupki rtęci wskażą -6 st. Celsjusza, ale w centrum zobaczymy ok. -2 st. Celsjusza, a na zachodzie 0-2 st. Celsjusza. Śnieg powoli zacznie więc znikać z horyzontu. Co zatem z białą Wigilią? Synoptycy mają najnowsze prognozy.

Nie żyje 46-letnia nauczycielka spod Włocławka. Miała zostać zamordowana, trwa śledztwo

Pogoda na Boże Narodzenie. Bardziej jesień niż zima

Po ostatnich dniach, w których aura mocno dała nam w kość, to, co przyniesie niedziela, będzie prawdziwym zaskoczeniem. Koniec tygodnia upłynie nam pod znakiem komfortu termicznego. Mieszkańcy zachodu odnotują nawet 6-7 st. Celsjusza na plusie.

To cieplejsze powietrze dotrze do Torunia, Kielc, aż po Tarnów. Ciepło powoli będzie się wlewało do Polski. Choć na wschodzie pojawią się jeszcze marznące opady deszczu - ostrzega Grzegorz Walijewski z IMGW.

ZOBACZ: Zapytaliśmy Polaków, ile wydadzą w tym roku na Boże Narodzenie. Będziemy zaciskać pasa [SONDAŻ]

Od poniedziałku termometry wskażą jeszcze wyższe wartości - nawet 9 st. Celsjusza w zachodniej Polsce i 1 st. Celsjusza na ścianie wschodniej. Również w nocy nie doświadczymy mrozu. I tak do piątku.

Co prawda nie będzie to 9 stopni, jak w poniedziałek, ale w okolicach 4-5 stopni Celsjusza. To bardziej jesień niż zima – ocenia meteorolog.

Pogoda na Boże Narodzenie. Białe święta tylko dla wybranych

Kolejny tydzień to już tydzień zwieńczony Wigilią, której śnieg i mróz dodają tylko uroku. Niestety, na ten moment nie widać ich w przewidywaniach. Nad Polską nadal zalegać będzie ciepłe powietrze, które nie pozwoli na spadek temperatur poniżej zera.

ZOBACZ: Groza na jarmarkach bożonarodzeniowych w Polsce. Ceny mogą skutecznie odstraszyć

Model ECMWF mówi nam, że wartości temperatur w tygodniu świąt Bożego Narodzenia będą wyższe od grudniowej normy - czyli dodatnie w dzień, noce może będą na lekkim minusie. Szanse na mróz i śnieg są poniżej 30 procent – zapowiada rzecznik IMGW.

Ci, którzy koniecznie chcą spędzić białe Boże Narodzenie i Sylwestra, nie są jednak w sytuacji bez wyjścia. Aby móc cieszyć się ze śniegu, powinni szukać go na wschodzie kraju i w górach.

Źródło: IMGW, Radio ZET