Goniec.pl
TVP ostrzega przez zagrożeniem pożarowym

Jakub Kaminski/East News

Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że w północno-wschodniej, centralnej oraz południowo-wschodniej części Polski występuje duże zagrożenie pożarowe. Sytuacja nie jest zbyt dobra także w innych rejonach kraju. Leśnicy apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Z mapy umieszczonej na stronie internetowej Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że alertem o dużym zagrożeniu pożarowym objęto znaczną część Pomorza, Warmię i Mazury, Podlasie, Mazowsze, Łódzkie, Świętokrzyskie, Lubelszczyznę oraz część Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

TVP ostrzega przez zagrożeniem pożarowym

Na pozostałym obszarze Polski obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko w nielicznych miejscach, takich jak: zachód województwa zachodniopomorskiego i południe Dolnego Śląskiego, zagrożenie pożarami jest małe.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września. Ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenach leśnych.

Leśnicy alarmują, by nie rozpalać ognisk, nie wjeżdżać do lasów samochodami ani innymi pojazdami spalinowymi, a w razie zauważenia pożaru niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby pod numerami 998 lub 112. Szybka reakcja jest w tym przypadku kluczowa.

Jeśli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki będzie niższa niż 10 procent, leśnicy mają prawo zarządzić zakaz wstępu do lasu. Za jego złamanie grozi mandat o wysokości do 500 złotych, dlatego warto respektować ich zalecenia.

Największe zagrożenie pożarowe w lasach występuje w okresie wczesnej wiosny i lata. W tym okresie na terenach zalesionych występuje duża ilość materiałów łatwopalnych, na które składają się opadłe listowie, chrust oraz sucha roślinność dna lasu. Nie bez znaczenia pozostają promienie słoneczne i wysoka temperatura.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >