Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym
Irmina Jach
Irmina Jach 04.06.2021 04:02

Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Jakub Kaminski/East News

Z mapy umieszczonej na stronie internetowej Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że alertem o dużym zagrożeniu pożarowym objęto znaczną część Pomorza, Warmię i Mazury, Podlasie, Mazowsze, Łódzkie, Świętokrzyskie, Lubelszczyznę oraz część Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

TVP ostrzega przez zagrożeniem pożarowym

Na pozostałym obszarze Polski obowiązuje w większości średni poziom zagrożenia pożarowego. Tylko w nielicznych miejscach, takich jak: zachód województwa zachodniopomorskiego i południe Dolnego Śląskiego, zagrożenie pożarami jest małe.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września. Ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenach leśnych.

Leśnicy alarmują, by nie rozpalać ognisk, nie wjeżdżać do lasów samochodami ani innymi pojazdami spalinowymi, a w razie zauważenia pożaru niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby pod numerami 998 lub 112. Szybka reakcja jest w tym przypadku kluczowa.

Jeśli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki będzie niższa niż 10 procent, leśnicy mają prawo zarządzić zakaz wstępu do lasu. Za jego złamanie grozi mandat o wysokości do 500 złotych, dlatego warto respektować ich zalecenia.

Największe zagrożenie pożarowe w lasach występuje w okresie wczesnej wiosny i lata. W tym okresie na terenach zalesionych występuje duża ilość materiałów łatwopalnych, na które składają się opadłe listowie, chrust oraz sucha roślinność dna lasu. Nie bez znaczenia pozostają promienie słoneczne i wysoka temperatura.

Tagi: