Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Incydent z udziałem polskiego myśliwca, zerwał dachy. Wojsko wydało komunikat
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 20.06.2024 17:30

Incydent z udziałem polskiego myśliwca, zerwał dachy. Wojsko wydało komunikat

MiG-29
fot. OSP Stare Pole, Facebook/Rob Schleiffert, Wikimedia Commons

Do niecodziennego zdarzenia doszło dziś podczas lotów szkoleniowych pod Malborkiem. Samolot MiG-29 przekraczając barierę dźwięku wywołał falę tak potężną, że uszkodziła dachy kilku okolicznych budynków. Siły Zbrojne zapowiedziały już, że pokryją wszelkie koszty. 

Incydent z udziałem wojskowego myśliwca

O niezwykłym wydarzeniu poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. W komunikacie opublikowanym na platformie ”X” (daw. Twitter) czytamy, że do incydentu z udziałem myśliwca MiG-29 doszło podczas lotów szkoleniowych. Przed godziną 10:00 w okolicach wsi Szaleniec (pow. malborski) pilot Bazy Lotnictwa Taktycznego przekraczając prędkość dźwięku, wywołał wyjątkowo silną falę dźwiękową, która z impetem uderzyła o dachy okolicznych budynków. 

Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach – czytamy w komunikacie

Wojsko zobowiązało się do pokrycia wszelkich, powstałych w wyniku jego działań, strat. 

Informujemy, jednocześnie że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia – podkreśla dowództwo
 

Polacy nie zdążyli wsiąść do pociągu, gdy nagle się zaczęło. Policja musiała wkroczyć do akcji

Uszkodzone dachy

Zdjęcia uszkodzonych dachów w mediach społecznościowych opublikowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Polu. Można na nich zaobserwować, jakie uszkodzenia jest w stanie wywołać uderzenie odpowiednio potężnej fali dźwiękowej. Oprócz strażaków na miejscu pojawiła się także policja oraz żandarmeria wojskowa. 

Wysłużony myśliwiec

Radzieckie myśliwce typu MiG-29 służą w Polsce od ok. 35 lat. Ich służba w Siłach Zbrojnych RP zbliża się już jednak do końca. Proces wycofywania tych maszyn przyspieszyła też wojna w Ukrainie, kilkanaście z nich przekazano bowiem krajowi broniącemu się przed rosyjską napaścią. Pozostałe w Polsce myśliwce mają służyć do 2027 roku. Obecnie jedynym państwem NATO, które oprócz Polski korzysta z tych wysłużonych myśliwców, jest Bułgaria.