Goniec.pl > Warszawa > Nie żyje Ryszard Nowicki
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 24.12.2021 09:22

Nie żyje Ryszard Nowicki

nie zyje
Iberion, materiały własne

W wieku 94 lat zmarł Ryszard Nowicki, nestor polskiego sportu samochodowego, uczestnik Powstania Warszawskiego. Czterokrotnie startował w słynnym Rajdzie Monte Carlo. Był także wielokrotnym mistrzem kraju.

Ryszard Nowicki urodził się 23 lutego 1927 roku w Kaplonosach koło Włodawy. Kiedy miał 17 lat wstąpił do Powstania Warszawskiego, pod pseudonimem "Sokół" oraz "Sęp". Walczył w okolicach Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Dworca Gdańskiego. Pod koniec sierpnia został ranny i kanałami ewakuowano go na Żoliborz. Następnie udało mu się przedostać do Puszczy Kampinoskiej.

Po wojnie, w latach 60-tych, rozpoczął swoją przygodę w rajdach. Pierwszym jego zespołem był krakowski Automobilklub. Pomimo zgruchotanej w powstaniu ręki odniósł wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.

Nowicki był wielokrotnym mistrzem w wielu kategoriach. Największym sukcesem było zdobycie mistrzostwa kraju w 1969 roku w klasyfikacji generalnej, za co otrzymał tytuł Mistrza Sportu.

Za kierownicą Fiata 125 p, ustanowił trzy światowe rekordy prędkości. Otrzymał m.in. tytuł Zasłużony Mistrz Sportu i złoty medal "za wybitne osiągnięcia sportowe". W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński, odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: goniec.pl

Tagi: Nie żyje