Goniec.pl
IMGW wydało ostrzeżenia II i I stopnia przed upałem i burzami, środa będzie niebezpieczna

MARCIN SMULCZYNSKI/East News; imgw

IMGW ostrzega wszystkich Polaków. Upały to niejedyne zagrożenie, będzie niebezpiecznie

17 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Tropikalna noc za nami, a w ciągu dnia sytuacja będzie bardzo podobna. IMGW wydało ostrzeżenia II i I stopnia dla niemal całej kraju. Powodem nie tylko piekielny upał, ale również prognozowane burze. Wskazania synoptyków na najbliższe godziny nie są zbyt łaskawe.

Najnowsze prognoza pogody IMGW pełna ostrzeżeń II i I stopnia. Symulacja "ogni piekielnych" stała się faktem i kolejne alerty dotyczące morderczego upału to już niemal codzienność.

Śnięte ryby w Odrze to tykająca bomba, naukowcy ostrzegają przed zatruciem wtórnym

Skażenie na Odrze. Naukowcy alarmują o kolejnym zagrożeniu. Ujawniono wyniki badań śniętych ryb

CZYTAJ DALEJ

- Temperatura powietrza miejscami wynosi już od 27°C do 29°C. Temperatura rośnie, prognozowana temperatura maksymalna od 30°C do 32°C - przekazali synoptycy IMGW w odniesieniu do pogody panującej w powiecie kaliskim w Wielkopolsce.

Prognoza pogody, upał: IMGW wydało alerty II i I stopnia

Prognoza pogody na połowę sierpnia obfituje w ostrzeżenia meteorologiczne przed nieludzkim upałem, który realnie zagrozi zdrowiu, a nawet życiu niektórych osób. Po godzinie 13 w powiecie konińskim w woj. wielkopolskim w cieniu odnotowano ponad 30 stopni w cieniu.

Nie jest to odosobniony przypadek. Prognoza pogody na środę 17 sierpnia jest niczym czerwona flaga. Ostrzeżenia II i I stopnia przed upałem objęły praktycznie cały kraj. Zaledwie kilka powiatów może odetchnąć z ulgą.

Od Szczecina, przez Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Olsztyn, Łomżę, Białystok, Warszawę, Leszno, Legnicę, Piotrków Trybunalski, Radom, czy Katowice, Częstochowę i Kielce. Wszędzie obowiązuje alert II stopnia.

IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia przed upałem

IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia przed upałem

Upał przyniesie ze sobą burze, gdzie będzie grzmieć?

Matka natura postanowiła udowodnić, że mimo wszechmogącej wielkości człowieka, to ona ma ostatnie słowo. Poza utrudniającymi życie upałami Polacy muszą przygotować się na burze.

Gdzie jest burza? To pytanie środę 17 lipca może być zadawane przez mieszkańców konkretnych regionów. - Dziś burze wystąpią lokalnie w południowo-wschodniej części kraju i na Żuławach. Głównym zagrożeniem będą porywy wiatru do 70 km/h. Prognozowane są opady deszczu do 20-30 mm - poinformowało IMGW.

Gdzie jest burza? IMGW ostrzega, że w środę w kilku miejscach w kraju zagrzmi

Gdzie jest burza? IMGW ostrzega, że w środę w kilku miejscach w kraju zagrzmi

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami obowiązują już od godziny 12. W czasie wyładowań nie należy chować się pod drzewami. Najlepiej zabezpieczyć swój dobytek i na czas burzy pozostać w domu. Rządowe Centrum bezpieczeństwa ostrzega też przed upałami. Kilka zasad pozwoli przetrwać piekielny żar lejący się obecnie z nieba.

RCB radzi, co robić w czasie upałów

Gdy temperatura osiąga kosmiczną wręcz wysokość, ważne jest nie tylko to, by nie zamykać dzieci i zwierząt w samochodach. RCB już w czerwcu opublikowało krótki poradnik dotyczący przetrwania upałów.

Dziś w tv

Dziś w tv komedie z gwiazdorską obsadą powalczą z muzycznym festiwalem. Co wybierzecie?

CZYTAJ DALEJ

Prognoza pogody obfituje w ostrzeżenia o upałach. Co robić, by nie narazić siebie i najbliższych na niebezpieczeństwo? - W związku ze wzrostem temperatury Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, o czym należy pamiętać w gorące dni, aby wysokie temperatury nie wpłynęły na nasze zdrowie i samopoczucie - czytamy w specjalnym komunikacie RCB.

Oto krótka lista najważniejszych zasad na najbliższy okres, gdy Polska znajduje się pod władaniem nieludzkich temperatur, bardziej pasujących do południa Europy. Co robić w czasie upałów? Odpowiadamy:

  1. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz w pełnym słońcu oraz zaleca picie dużych ilości wody.

  2. Noszenie nakrycia głowy, które uchroni nas przed przegrzaniem i oparzeniami skóry głowy oraz o zakładanie w ciepłe dni przewiewnej i lekkiej odzieży.

  3. Podczas upałów nie zostawiaj zwierząt ani dzieci w samochodach.

  4. Należy zasłaniać okna w domach, a wychodząc na zewnątrz pamiętaj o posmarowaniu się kremem z filtrem UV.

  5. Nie zaleca się picia alkoholu w ciepłe dni, ponieważ powoduje to odwodnienie organizmu.

  6. Zaleca się także ograniczenie wysiłku fizycznego i w miarę możliwości pozostanie w domu.

Nie tylko Odra, alarm podniesiono również nad Nerem. Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Odra nie jest jedyna? Pilna akcja służb, na rzece w Wielkopolsce rozłożono zaporę, mieszkańcy dostali alert RCB

Skażenie Odry to wierzchołek góry lodowej? Na rzece Ner również zauważono masowe śnięcie ryb. Strażacy zostali wezwani do akcji. Przygotowano specjalną infrastrukturę i zwołano sztab zarządzania kryzysowego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało specjalne alerty o zanieczyszczeniu rzeki Ner. Co się dzieje?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >