Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > IMGW ostrzega wszystkich Polaków. Upały to niejedyne zagrożenie, będzie niebezpiecznie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.08.2022 14:20

IMGW ostrzega wszystkich Polaków. Upały to niejedyne zagrożenie, będzie niebezpiecznie

IMGW wydało ostrzeżenia II i I stopnia przed upałem i burzami, środa będzie niebezpieczna
MARCIN SMULCZYNSKI/East News; imgw

Tropikalna noc za nami, a w ciągu dnia sytuacja będzie bardzo podobna. IMGW wydało ostrzeżenia II i I stopnia dla niemal całej kraju. Powodem nie tylko piekielny upał, ale również prognozowane burze. Wskazania synoptyków na najbliższe godziny nie są zbyt łaskawe.

Najnowsze prognoza pogody IMGW pełna ostrzeżeń II i I stopnia. Symulacja "ogni piekielnych" stała się faktem i kolejne alerty dotyczące morderczego upału to już niemal codzienność.

- Temperatura powietrza miejscami wynosi już od 27°C do 29°C. Temperatura rośnie, prognozowana temperatura maksymalna od 30°C do 32°C - przekazali synoptycy IMGW w odniesieniu do pogody panującej w powiecie kaliskim w Wielkopolsce.

Prognoza pogody, upał: IMGW wydało alerty II i I stopnia

Prognoza pogody na połowę sierpnia obfituje w ostrzeżenia meteorologiczne przed nieludzkim upałem, który realnie zagrozi zdrowiu, a nawet życiu niektórych osób. Po godzinie 13 w powiecie konińskim w woj. wielkopolskim w cieniu odnotowano ponad 30 stopni w cieniu.

Nie jest to odosobniony przypadek. Prognoza pogody na środę 17 sierpnia jest niczym czerwona flaga. Ostrzeżenia II i I stopnia przed upałem objęły praktycznie cały kraj. Zaledwie kilka powiatów może odetchnąć z ulgą.

Od Szczecina, przez Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Olsztyn, Łomżę, Białystok, Warszawę, Leszno, Legnicę, Piotrków Trybunalski, Radom, czy Katowice, Częstochowę i Kielce. Wszędzie obowiązuje alert II stopnia.

IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia przed upałem
IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia przed upałem

Upał przyniesie ze sobą burze, gdzie będzie grzmieć?

Matka natura postanowiła udowodnić, że mimo wszechmogącej wielkości człowieka, to ona ma ostatnie słowo. Poza utrudniającymi życie upałami Polacy muszą przygotować się na burze.

Gdzie jest burza? To pytanie środę 17 lipca może być zadawane przez mieszkańców konkretnych regionów. - Dziś burze wystąpią lokalnie w południowo-wschodniej części kraju i na Żuławach. Głównym zagrożeniem będą porywy wiatru do 70 km/h. Prognozowane są opady deszczu do 20-30 mm - poinformowało IMGW.

Gdzie jest burza? IMGW ostrzega, że w środę w kilku miejscach w kraju zagrzmi
Gdzie jest burza? IMGW ostrzega, że w środę w kilku miejscach w kraju zagrzmi

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami obowiązują już od godziny 12. W czasie wyładowań nie należy chować się pod drzewami. Najlepiej zabezpieczyć swój dobytek i na czas burzy pozostać w domu. Rządowe Centrum bezpieczeństwa ostrzega też przed upałami. Kilka zasad pozwoli przetrwać piekielny żar lejący się obecnie z nieba.

RCB radzi, co robić w czasie upałów

Gdy temperatura osiąga kosmiczną wręcz wysokość, ważne jest nie tylko to, by nie zamykać dzieci i zwierząt w samochodach. RCB już w czerwcu opublikowało krótki poradnik dotyczący przetrwania upałów.

Prognoza pogody obfituje w ostrzeżenia o upałach. Co robić, by nie narazić siebie i najbliższych na niebezpieczeństwo? - W związku ze wzrostem temperatury Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, o czym należy pamiętać w gorące dni, aby wysokie temperatury nie wpłynęły na nasze zdrowie i samopoczucie - czytamy w specjalnym komunikacie RCB.

Oto krótka lista najważniejszych zasad na najbliższy okres, gdy Polska znajduje się pod władaniem nieludzkich temperatur, bardziej pasujących do południa Europy. Co robić w czasie upałów? Odpowiadamy:

  1. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz w pełnym słońcu oraz zaleca picie dużych ilości wody.

  2. Noszenie nakrycia głowy, które uchroni nas przed przegrzaniem i oparzeniami skóry głowy oraz o zakładanie w ciepłe dni przewiewnej i lekkiej odzieży.

  3. Podczas upałów nie zostawiaj zwierząt ani dzieci w samochodach.

  4. Należy zasłaniać okna w domach, a wychodząc na zewnątrz pamiętaj o posmarowaniu się kremem z filtrem UV.

  5. Nie zaleca się picia alkoholu w ciepłe dni, ponieważ powoduje to odwodnienie organizmu.

  6. Zaleca się także ograniczenie wysiłku fizycznego i w miarę możliwości pozostanie w domu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl