Goniec.pl
Apteka

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (zdjęcie ilustracyjne)

GIF wycofał z aptek wiele leków. Sprawdź, czy masz je w domu, mogą być niebezpieczne

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Główny Inspektorat Farmaceutyczny w ostatnim czasie wycofał z aptek wiele popularnych leków. Wśród nich znajdują się między innymi preparaty na najwcześniejszą fazę zawału serca, cukrzycę z nadciśnieniem i cukrzycę typu 2 oraz zakażenie dróg moczowych.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podejmuje podobne decyzje w trzech sytuacjach: gdy lek nie spełnia wymagań jakościowych; są podejrzenia, że nich nie spełnia oraz gdy doszło do sfałszowania produktu.

GIF wycofał leki z aptek

Koncerty farmaceutyczne, które produkują medykamenty, nie mogą odwoływać się od decyzji podjętych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Mają prawo wnieść o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale nie wstrzymuje to jednak zatrzymania dystrybucji leku w aptekach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Preparaty zaraz po ewaluacji są blokowane program Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia w systemach komputerowych aptek, co uniemożliwia sprzedaż negatywnie ocenionych preparatów.

Na liście leków wycofanych przez GIF znalazły się między innymi: Formoterol Easyhaler numer serii 2006402 i 2035257 (proszek do inhalacji wskazany do stosowania w leczeniu astmy), Bufomix Easyhaler numer serii 2032584 (proszek do inhalacji wskazany do stosowania w leczeniu astmy) oraz Nitroxolin Forte wszystkie serie (lek krótkotrwale stosowany w leczeniu ostrych zakażeń i zaostrzeń przewlekłych oraz nawracających zakażeń dolnych dróg moczowych drobnoustrojami).

Nie żyje Dariusz Wolke

Nie żyje Dariusz Wolke

CZYTAJ DALEJ

W aptekach nie będzie można kupić już leków: Hemkortin-HC numer serii A0030, B0131 oraz C0143 (lek stosowany w leczeniu hemoroidów, stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu i jego świądu), Biodacyna numer serii 10719 (lek stosowany przy miejscowym leczeniu ostrych i przewlekłych bakteryjnych zakażeń oka oraz w profilaktyce) oraz Zebraxa numer serii TO24608, oraz TO25187 (koncentrat roztworu do infuzji stosowany m.in. przy powikłanych zakażeniach w jamie brzusznej).

GIF wycofał również: Tramal numer serii 01422PA (mocny lek przeciwbólowy), Triderm (krem stosowany w dermatologii i wenerologii do leczenia zmian zapalnych skóry) - wycofano serię z błędnymi informacjami na opakowaniach zewnętrznych odnośnie do miejsca przepakowania i nazwy importera równoległego oraz Lisinoratio numer serii W13273A (lek stosowany we wczesnej fazie zawału serca).

Ostatnimi produktami wycofanymi przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny są 40-litrowe butle medyczne Air Products sygnowane numerem serii 0002940825, czyli tlen medyczny przeznaczony dla pacjentów leczonych w warunkach domowych.

Wszystkie osoby, które przyjmują powyższe leki, powinny niezwłocznie sprawdzić domową apteczkę i pozbyć się produktów z serii, które zostały wycofane ze sprzedaży.

Przyjmowanie leków, które nie spełniają kryteriów jakościowych, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia chorego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rodzice usłyszeli, że mają zrzucić się po 500 zł na prezent dla nauczycielki. Ich reakcja była bezcenna

  • Nie żyje dziennikarka Małgorzata Durska

  • Episkopat wydał komunikat dot. obowiązkowej religii lub etyki w szkołach

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: natemat.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >