Goniec.pl
Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia, prognoza pogody na weekend pełna wichur, deszczu i chmur

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; imgw

Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia, prognoza pogody na weekend

20 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem burz. Pytanie "gdzie jest burza?" padać będzie wielokrotnie. Silne wyładowania pojawią się już 20 maja. - Po bardzo ciepłym piątku z temperaturą do 28°C, w nocy z piątku na sobotę spodziewamy się gwałtownych burz z silnym deszczem i porywami wiatru - podaje IMGW.

W ostrzeżeniach II stopnia przed burzami IMGW wskazuje, że chociaż prognoza pogody zacznie zmieniać się już w ciągu dnia, to na największy rozwój aury trzeba przygotować się w ciągu kolejnych godzin. - Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych - czytamy w alercie dla powiatu cieszyńskiego.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Gdzie jest burza? W piątek front burzowy zacznie wdzierać się do Polski zza północno-zachodniej granicy. Województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie będą pierwszymi miejscami, gdzie zagrzmi.

W piątek zagrzmi, będzie wiać i padać. Gdzie jest burza?

- Pierwsze burze pojawią się na zachodzie ok. g. 16:00. Prognozuje się opady deszczu do 25 mm, wiatr do 100 km/h - ostrzega IMGW. Gdzie jest burza? Pierwszy pas uderzeniowy frontu burzowego będzie przebiegał od powiatów: zgorzeleckiego, żarskiego i żagańskiego, przez powiat bolesławiecki, Jelenią Górę, Legnicę, Wałbrzych, Wrocław, powiaty oleśnicki, namysłowski, nyski, Opole i kończąc na Gliwicach, Katowicach oraz powiatach żywieckim i bielskim.

Niemal wszędzie w czasie burz zerwie się porywisty wiatr. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h - czytamy w ostrzeżeniu II stopnia dla Opola.

IMGW wydało alerty II stopnia w związku z prognozowanymi burzami

IMGW wydało alerty II stopnia w związku z prognozowanymi burzami

Źródło: imgw

Alert wydany już dla południowo-zachodniego krańca Polski obowiązuje od godzin popołudniowych (16:00-17:00) aż do sobotniego poranka. Później pytanie "gdzie jest burza?" zadawać będzie coraz większa liczba mieszkańców całego kraju.

Niespokojny weekend, burze w niemal całym kraju

Poprzedni weekend upłynął pod znakiem nagłego spadku temperatury, a najbliższy będzie związany z burzami. IMGW nie ma dobrych wiadomości dla osób planujących wypoczynek na świeżym powietrzu.

Mapa prognozowanych zagrożeń wskazuje, że w niemal całym kraju będzie grzmieć. W wielu powiatach prognozowane jest również wystąpienie wichur. Gdzie jest burza? W sobotę błyskawice rozświetlą wiele regionów.

Minister komentuje ceny truskawek 2022 i "fałszowanie" kraju pochodzenia owoców

Minister rolnictwa komentuje ceny truskawek 2022. Zapowiada też kontrole "fałszowanych" truskawek

CZYTAJ DALEJ

W powiecie konińskim w woj. wielkopolskim burze mogą pojawić się w nocy z piątku na sobotę. Od soboty zacznie również wiać. IMGW prognozuje, że ostrzeżenie I stopnia przed wiatrem będzie obowiązywać aż do niedzieli do godziny 7:30.

Równie niebezpiecznie ma być przy zachodniej granicy. Pytanie, gdzie jest burza i kiedy zacznie padać, mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego i okolic będą zadawać do soboty 21.05 do godziny 7:30. Od soboty do niedzieli zagrożenie burzami w tej części Polski spadnie do I stopnia. Nadal będzie silnie wiać.

IMGW prognozuje niespokojny weekend: burze i silny wiatr

IMGW prognozuje niespokojny weekend: burze i silny wiatr

Źródło: imgw

- Polska znajdować się będzie w zasięgu pogłębiającego się układu niżowego z frontami atmosferycznymi, który powoli przemieszczać się będzie na wschód. W ciągu dnia od południowego zachodu nasuwać się będzie klin wyżowy znad zachodniej Europy. Południowa część kraju początkowo pozostanie w ciepłej masie powietrza, która od północnego zachodu wypierana będzie przez chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie nadal będzie spadać - podaje IMGW w prognozie pogody na sobotę.

Prognoza pogody na niedzielę

Nie tylko burze oraz wichury będą zmartwieniem Polaków czekających na weekend. Już w sobotę temperatura zacznie spadać i będzie to bezpośredni związane z frontem burzowym przetaczającym się nad krajem. Z piątkowych 28 stopni Celsjusza w Rzeszowie, 27 stopni Celsjusza w Białymstoku i Warszawie, oraz 25 kresek na termometrach w Jeleniej Górze, Kaliszu i Toruniu pozostaną jedynie wspomnienia.

Już w sobotę temperatura zacznie spadać. Prognoza pogody na niedzielę wskazuje, że burze zrobią swoje. - Polska będzie pomiędzy niżem znad Rosji, a wyżem znad północnych Niemiec. Na północy, w centrum i na wschodzie kraju zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Będzie napływać chłodna, polarna morska masa powietrza - przekazują synoptycy IMGW.

W niedzielę termometry nie przekroczą 20 stopni Celsjusza. Wyciszający się front burzowy oraz zimne powietrze wdzierające się do kraju sprawi, że w Warszawie będzie zaledwie 15 stopni Celsjusza, podobnie w Bydgoszczy, Łodzi i Kielcach.

Chociaż ostrzeżenia IMGW dotyczące burz i wiatru przestaną obowiązywać, to niebo nadal spowite będzie ciężkimi chmurami. Zachmurzenie będzie duże w całym kraju. W każdym województwie pojawić się mogą również przelotne opady deszczu.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: imgw, goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policja.pl

Wiadomości

Nowe fakty ws. Jacka Jaworka. Prokuratura przedłuża śledztwo

Czytaj więcej >
SERGEI CHIRIKOV/AFP/EAST NEWS

Wiadomości

Władimir Putin ma szykować bukier przeciwatomowy dla kochanki. Niepokojące doniesienia

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano do lotu myśliwce

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Wiemy jakie osoby mogą zapomnieć o dopłatach do prądu. Ich wnioski zostaną odrzucone

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Wiadomości

Potężna awantura o węgiel w Sejmie. Posłanka Lewicy nie zostawiła na Jacku Sasinie suchej nitki

Czytaj więcej >
Marek Suski

Wiadomości

Marek Suski doprowadził dziennikarza do kresu wytrzymałości. Wywiad został przerwany

Czytaj więcej >