Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; imgw

Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia, prognoza pogody na weekend

20 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem burz. Pytanie "gdzie jest burza?" padać będzie wielokrotnie. Silne wyładowania pojawią się już 20 maja. - Po bardzo ciepłym piątku z temperaturą do 28°C, w nocy z piątku na sobotę spodziewamy się gwałtownych burz z silnym deszczem i porywami wiatru - podaje IMGW.

W ostrzeżeniach II stopnia przed burzami IMGW wskazuje, że chociaż prognoza pogody zacznie zmieniać się już w ciągu dnia, to na największy rozwój aury trzeba przygotować się w ciągu kolejnych godzin. - Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych - czytamy w alercie dla powiatu cieszyńskiego.

Gdzie jest burza? W piątek front burzowy zacznie wdzierać się do Polski zza północno-zachodniej granicy. Województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie będą pierwszymi miejscami, gdzie zagrzmi.

W piątek zagrzmi, będzie wiać i padać. Gdzie jest burza?

- Pierwsze burze pojawią się na zachodzie ok. g. 16:00. Prognozuje się opady deszczu do 25 mm, wiatr do 100 km/h - ostrzega IMGW. Gdzie jest burza? Pierwszy pas uderzeniowy frontu burzowego będzie przebiegał od powiatów: zgorzeleckiego, żarskiego i żagańskiego, przez powiat bolesławiecki, Jelenią Górę, Legnicę, Wałbrzych, Wrocław, powiaty oleśnicki, namysłowski, nyski, Opole i kończąc na Gliwicach, Katowicach oraz powiatach żywieckim i bielskim.

Niemal wszędzie w czasie burz zerwie się porywisty wiatr. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h - czytamy w ostrzeżeniu II stopnia dla Opola.

IMGW wydało alerty II stopnia w związku z prognozowanymi burzami
IMGW wydało alerty II stopnia w związku z prognozowanymi burzami

Źródło: imgw

Alert wydany już dla południowo-zachodniego krańca Polski obowiązuje od godzin popołudniowych (16:00-17:00) aż do sobotniego poranka. Później pytanie "gdzie jest burza?" zadawać będzie coraz większa liczba mieszkańców całego kraju.

Niespokojny weekend, burze w niemal całym kraju

Poprzedni weekend upłynął pod znakiem nagłego spadku temperatury , a najbliższy będzie związany z burzami. IMGW nie ma dobrych wiadomości dla osób planujących wypoczynek na świeżym powietrzu.

Mapa prognozowanych zagrożeń wskazuje, że w niemal całym kraju będzie grzmieć. W wielu powiatach prognozowane jest również wystąpienie wichur. Gdzie jest burza? W sobotę błyskawice rozświetlą wiele regionów.

W powiecie konińskim w woj. wielkopolskim burze mogą pojawić się w nocy z piątku na sobotę. Od soboty zacznie również wiać. IMGW prognozuje, że ostrzeżenie I stopnia przed wiatrem będzie obowiązywać aż do niedzieli do godziny 7:30.

Równie niebezpiecznie ma być przy zachodniej granicy. Pytanie, gdzie jest burza i kiedy zacznie padać, mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego i okolic będą zadawać do soboty 21.05 do godziny 7:30. Od soboty do niedzieli zagrożenie burzami w tej części Polski spadnie do I stopnia. Nadal będzie silnie wiać.

IMGW prognozuje niespokojny weekend: burze i silny wiatr
IMGW prognozuje niespokojny weekend: burze i silny wiatr

Źródło: imgw

- Polska znajdować się będzie w zasięgu pogłębiającego się układu niżowego z frontami atmosferycznymi, który powoli przemieszczać się będzie na wschód. W ciągu dnia od południowego zachodu nasuwać się będzie klin wyżowy znad zachodniej Europy. Południowa część kraju początkowo pozostanie w ciepłej masie powietrza, która od północnego zachodu wypierana będzie przez chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie nadal będzie spadać - podaje IMGW w prognozie pogody na sobotę.

Prognoza pogody na niedzielę

Nie tylko burze oraz wichury będą zmartwieniem Polaków czekających na weekend. Już w sobotę temperatura zacznie spadać i będzie to bezpośredni związane z frontem burzowym przetaczającym się nad krajem. Z piątkowych 28 stopni Celsjusza w Rzeszowie, 27 stopni Celsjusza w Białymstoku i Warszawie, oraz 25 kresek na termometrach w Jeleniej Górze, Kaliszu i Toruniu pozostaną jedynie wspomnienia.

Już w sobotę temperatura zacznie spadać. Prognoza pogody na niedzielę wskazuje, że burze zrobią swoje. - Polska będzie pomiędzy niżem znad Rosji, a wyżem znad północnych Niemiec. Na północy, w centrum i na wschodzie kraju zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Będzie napływać chłodna, polarna morska masa powietrza - przekazują synoptycy IMGW.

W niedzielę termometry nie przekroczą 20 stopni Celsjusza. Wyciszający się front burzowy oraz zimne powietrze wdzierające się do kraju sprawi, że w Warszawie będzie zaledwie 15 stopni Celsjusza, podobnie w Bydgoszczy, Łodzi i Kielcach.

Chociaż ostrzeżenia IMGW dotyczące burz i wiatru przestaną obowiązywać, to niebo nadal spowite będzie ciężkimi chmurami. Zachmurzenie będzie duże w całym kraju. W każdym województwie pojawić się mogą również przelotne opady deszczu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: imgw, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Skandal, co pacjent wyprawiał na SORze. Policja w akcji
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 30-letni mężczyzna. Policja i prokuratura w akcji
Czytaj więcej >

Życie

Fatalne informacje przed Wielkanocą. Niebywałe, ile wydamy na żurek
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pijany policjant zabił pieszego i uciekł. Winę chciał zrzucić na żonę, pogrążyły go SMS-y
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje maleńki synek polityka PO. Miał tylko dziewięć miesięcy
Czytaj więcej >

Polska

Dobre wieści dla seniorów. Zacznie się już za chwilę, emeryci dostaną podwójne przelewy
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]