Goniec.pl > Życie > Lek Budezonid bez refundacji, kosztuje 400 zł zamiast 3 zł
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 04.06.2021 02:45

Lek Budezonid bez refundacji, kosztuje 400 zł zamiast 3 zł

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Wikimedia Henryk Borawski CC BY-SA 3.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Jeszcze do maja każdy, kto potrzebował leku Budezonid, mógł go nabyć w aptece za jedyne 3 złote. Medykament jest przeznaczony dla dorosłych, którzy cierpią na mikroskopowe zapalenie jelit. Od maja jednak trzeba zapłacić za niego około 130 razy więcej. To oznacza, że nie każdego będzie stać na preparat.

Cena leku wzrosła z powodu wycofania go z listy refundacyjnej. Chociaż medykament nadal znajduje się na półkach aptek, to jego cena wynosi obecnie blisko 400 złotych. Zdaniem ekspertów może się to odbić na zdrowiu pacjentów.

Lek, który wcześniej był dostępny dla wszystkich, teraz kosztuje krocie

Pacjenci cierpiący na mikroskopowe zapalenie jelita grubego często sięgali po ten lek. Podawany doustnie Cortimente MMX (budezonid) jest w wielu przypadkach bardzo skuteczny i ułatwia kurację. Teraz jednak nie jest już tak łatwo dostępny dla każdego chorego.

W przypadku medykamentu doszło do zaskakującej sytuacji. Jak wskazują eksperci, wcześniej nie był zarejestrowany w leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego, ale gastroenterolodzy traktowali go jako pierwszą opcję, ponieważ był skuteczny.

Działanie uzasadniali również naukowcy, którzy przeprowadzili liczne testy i badania kliniczne. Wreszcie Cortimente MMX (budezonid) został zarejestrowany w leczeniu MZJG, tyle że zniknął z listy refundacyjnej.

Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, profesor Grażyna Rydzewska ma nadzieję, że preparat zostanie przywrócony na listę 1 lipca. Ostateczna decyzja należy jednak do Ministerstwa Zdrowia. Co ciekawe, nie jest refundowany jedynie w przypadku leczenia MZJG. W przypadku innych wskazań nadal będzie można go kupić za mniejszą cenę.

Wycofanie leku z listy może odbić się na zdrowiu pacjentów

Stanowisko w sprawie wycofania leku z listy refundacyjnej zajął Jacek Hołub z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita. Ekspert zauważył, że na tej decyzji najbardziej mogą stracić pacjenci.

Według Jacka Hołuba część seniorów może przestać kupować medykament ze względu na jego bardzo wysoką cenę. To natomiast będzie się wiązało ze wstrzymaniem kuracji i postępowaniem schorzenia.

Członek Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita zaznaczył, że nieleczone choroby jelit mogą przyczynić się do powstania nowotworów i znacznie skrócić życie pacjentów.

Warto zauważyć, że obecna cena nierefundowanego leku w przypadku najbiedniejszych seniorów może stanowić około 1/3 wysokości miesięcznej emerytury.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: WP abcZdrowie

Tagi: