Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Fantastyczna wiadomość dla emerytów. Prezent od ZUS przed Wielkanocą
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.03.2024 10:53

Fantastyczna wiadomość dla emerytów. Prezent od ZUS przed Wielkanocą

emeryci
fot. Pixabay/geralt, materiały własne

Wszyscy emeryci i renciści będą mieli powody do zadowolenia. Jeszcze przed świętami na konta wielu świadczeniobiorców trafi pokaźny zastrzyk gotówki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna bowiem wypłaty pierwszych "trzynastek", co potwierdził rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

"Trzynastka" jeszcze przed Wielkanocą. Dobra wiadomość dla seniorów

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, wypłaty pierwszych "trzynastek" rozpoczną się jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Wszystko w związku z datą, na jaką przypada pierwszy termin wypłat. Wielu świadczeniobiorców otrzyma już niebawem pieniądze na swoje konta.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur. Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą - poinformował rzecznik ZUS.

Zbigniew Ziobro opublikował zdjęcie ze szpitala. "Codziennie prosiłem Boga"

Ile w tym roku wyniesie "trzynastka"?

Rzecznik ZUS przekazał, że pozostałe przelewy w kwietniu będą przeprowadzone w standardowych terminach wypłaty emerytur i rent.

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury. Dzięki marcowej waloryzacji, której wskaźnik wyniósł 12,12 proc., "trzynastka" wyniesie w 2024 roku 1780,96 zł brutto. Z tej kwoty nie dokonuje się żadnego potrącania. Nie jest ona również wliczana do dochodu.

Co warte podkreślenia, aby otrzymać trzynastą emeryturę, nie trzeba składać żadnego wniosku. ZUS wypłaca dodatek automatycznie.

Komu przysługuje 13. emerytura?

Tzw. trzynastka przysługuje wszystkim tym osobom, które 31 marca mają prawo do emerytury, w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej czy emerytury częściowej, a także:

  • renty z tytułu niezdolności do pracy - w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

"Trzynastka" nie przysługuje, jeśli prawo do świadczeń jest zawieszone na dzień 31 marca danego roku.