Goniec.pl
emeryci

Marek BAZAK/East News

"Fakt": 74% emerytów w bardzo złej sytuacji materialnej

13 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Emeryci w Polsce muszą przywyknąć do trudnej sytuacji finansowej. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez "Fakt", seniorzy skarżą się głównie na głodowe emerytury. Już wkrótce sytuacja ma ulec zmianie dzięki "Polskiemu Ładowi", ale zaoszczędzone pieniądze szybko może strawić galopująca inflacja.

Polscy emeryci od lat znajdują się w trudnej sytuacji. Głodowe emerytury ledwo pozwalają wiązać koniec z końcem. Gdy opłacą oni rachunki, kupią jedzenie i leki w portfelu zostają drobne, za które coraz ciężej coś kupić. Szalejąca inflacja obciąża budżet domowy wielu seniorów w znacznym stopniu, a ZUS pozostaje bezradny.

andrzej-janas-nie-zyje

Nie żyje Andrzej Janas

CZYTAJ DALEJ

Przerażające wyniki sondażu

"Fakt" przeprowadził ankietę, z której wyłania się obraz polskiego seniora przymierającego głodem. Niespełna 15% respondentów jest zadowolona z poziomu swojego życia. Reszta często skazana jest na łaskę rodziny, a przecież nie każdy tak ową posiada.

Od 3 lat jestem na emeryturze. Dostaję 916 zł, na opłaty potrzebuję 112 zł miesięcznie (10,5 tys. mam zadłużenie), a na leki, których mam całą kuchnię dostaję z MOPS-u – mówi "Faktowi" emerytowana nauczycielka z Wrocławia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wyniki sondażu przedstawiono w zeszłym tygodniu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu m.in. wiceministrowi rodziny oraz parlamentarzystom. Odniosła się do nich także prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS bezradny w sprawie wysokości emerytur

Jedną z największych bolączek emerytów jest właśnie sytuacja materialna. To, czy wystarcza im do pierwszego spędza sen z powiek wielu seniorów. Nic dziwnego skoro po marcowej waloryzacji wysokość przeciętnej emerytury to około 2500 zł. Takie świadczenie trafia do 3 mln osób.

Mamy do czynienia z dużą polaryzacją, dysproporcja w tej przeciętnej emeryturze między emeryturą mężczyzn a kobiet wynosi prawie 50 proc. – mówiła podczas debaty prezes ZUS.

Średnia emerytura kobiet wynosi trochę ponad 2000 zł, a mężczyzn zbliża się do 3000 zł. Minimalna emerytura to z kolei 1250,88 zł brutto, ale nie oznacza to, że jest to wysokość najniższego świadczenia w kraju. Taką kwotę mają zapewnioną osoby, które przepracowały 20 i 25 lat. Pozostali dostają tyle, ile wpłacili składek i nie ma gwarancji, że świadczenie zostanie podniesione do kwoty najniższej emerytury.

Szacuje się, że w Poslce emeryturę niższą od minimalnej otrzymuje ok. 350 tys. osób, ale z roku na rok ich przybywa. Według szacunków ZUS, za cztery lata może to być już pół miliona osób. Niektóre z nich otrzymują tak absurdalne świadczenia jak te w wysokości kilkudziesięciu groszy.

Polski system daje prawo do uzyskania emerytury już po wpłaceniu jednej składki. Zdaniem prof. Uścińskiej wypłata pieniędzy powinna przysługiwać po przepracowaniu odpowiedniego stażu. Wszyscy, którzy nie spełniliby tego warunku, mogliby ubiegać się o zwrot wpłaconych składek.

Seniorzy mają zyskać na "Polskim Ładzie"

Zgodnie ze starym systemem emerytalnym, który obowiązywał przed 1 stycznia 1999 roku, ale dalej ma duży wpływ na dzisiejsze świadczenia, emerytura jest bezpośrednio uzależniona od tego, przez jaki okres byliśmy aktywni zawodowo i czy z tytułu tej aktywności były opłacane składki. Nowy system emerytalny zakłada, że wysokość świadczenia zależy od długości trwania życia oraz kapitału emerytalnego.

Założenia "Polskiego Ładu" mówią, że nawet 4200 zł na rękę zyskają seniorzy na przyszłorocznych zmianach w świadczeniach. Osoby mające do 2500 zł brutto emerytury mają już nie płacić podatku dochodowego, osoby z wyższymi świadczeniami zapłacą PIT, ale niższy niż dzisiaj. Ponadto, w marcu 2022 roku emerytury i renty mają ulec waloryzacji. Jak szacuje rząd, podwyżka świadczeń wyniesie 4,89 proc.

Wygrałbyś główną nagrodę w "Milionerach"? 5 pytań o milion, które zadał Hubert Urbański

Pytanie 1 z 5

Który ssak się nie spoci?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

czternasta emerytura

Pieniądze

Wypłata 14. emerytur już za chwilę. Pełną kwotę dostanie niemal 8 milionów Polaków

Czytaj więcej >
gaz

Pieniądze

Ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną od 1 października

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Pieniądze

Adam Niedzielski dostał podwyżkę. Portal Money.pl dotarł do szczegółowych rozliczeń

Czytaj więcej >
Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >