Nowe wsparcie dla emerytów już od stycznia. Trzeba spełnić konkretne warunki

Już od 1 stycznia 2025 roku w życie wejdzie ustawa dotycząca nowego wsparcia dla seniorów. Co istotne, pozwoli ono połączyć rentę rodzinną z innymi świadczeniami emerytalnymi. Trzeba będzie jednak w tym wypadku spełnić konkretne warunki. Jakie? Wyjaśniamy.
Nowe przepisy połączą ważne świadczenia
Od początku przyszłego roku Polki i Polacy będą mogli składać wnioski o tzw. “rentę wdowią”, przewidującą pomoc finansową dla emerytów po stracie małżonka. Rząd podkreśla, że na dodatkowe pieniądze będą mogły liczyć nawet 2 mln osób.
Niepokojąca wiadomość dotycząca 800 plus. Niestety, problem dotyczy wszystkich rodziców 4183 zł co miesiąc dla niektórych Polek i Polaków. Padła konkretna data podwyżki świadczeniaUstawa wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanym między 1 lipca 2025, a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Świadczenie to może być zwiększane w kolejnych latach - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Renta wdowia połączy inne świadczenia
Warto wiedzieć, że “renta wdowia” nie jest nowym dodatkiem, ale polega na łączeniu dwóch różnych świadczeń - renty rodzinnej i np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Na pieniądze mogą liczyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn), mają razem ze zmarłym małżonkiem wspólnotę majątkową, oraz prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (kobiety w wieku co najmniej 55 lat, mężczyźni w wieku co najmniej 60 lat).
ZOBACZ: ZUS wypłaci w grudniu dwie emerytury. Jest jednak pewien haczyk
Istotnym warunkiem jest także to, by osoba ubiegająca się o rentę nie była w chwili składania wniosku w nowym związku małżeńskim. Dlaczego? Bowiem świadczenie będzie przysługiwało wyłącznie po ostatnim małżonku, a jego wypłata wygasa w momencie zawarcia nowego małżeństwa.
Trzeba pamiętać, że jeśli klient w przyszłym roku złoży od razu wniosek o „rentę wdowią”, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – wyjaśnia rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka, cytowany przez Radio Zet.
Ile wyniesie renta wdowia?
Wysokość sumy świadczeń składających się na “rentę wdowią” nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do limitu wlicza się także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki przewidziane ustawą lub odrębnymi przepisami. W przypadku, gdy suma świadczeń przekroczy ten limit, ZUS pomniejszy wypłatę o kwotę przekroczenia.
Dodatek będzie przysługiwał od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Uprawnieni będą mieli 6 miesięcy na złożenie dokumentów, czyli do końca czerwca 2025 roku. Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku.
Warto także pamiętać, że ZUS może wniosek odrzucić, jeśli:
- małżonkowie mieli rozdzielność majątkową, byli rozwiedzeni lub żyli w nieformalnym związku
- nie spełniono kryterium wiekowego
- senior uzyskał prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego
- senior ponownie zawarł związek małżeński
- suma wysokości obu świadczeń emerytalno-rentowych przekracza trzykrotność najniższej emerytury (świadczenie zostaje pomniejszone o kwotę przekroczenia)
- zmarły małżonek nie miał ustalonego prawa do świadczeń emerytalno-rentowych





































