Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Elektrownia jądrowa w Polsce? USA złożyła polskiemu rządowi ofertę nie do odrzucenia
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 12.09.2022 20:51

Elektrownia jądrowa w Polsce? USA złożyła polskiemu rządowi ofertę nie do odrzucenia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało informację o amerykańskiej ofercie obejmującej budowę elektrowni jądrowej w Polsce.
publicdomainpictures.net/zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało informację o amerykańskiej ofercie, obejmującej budowę elektrowni jądrowej w Polsce. W rozmowach udział brali ambasador USA w RP Mark Brzeziński oraz minister Anna Moskwa. Czy oznacza to, iż niebawem w kraju nad Wisłą poczniemy produkować energię atomową?

USA składa ofertę budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej przedstawił ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński wraz z prezesem Westinghouse Polska Mirosławem Kowalikiem.

Jak podaje ministerstwo przedstawiona oferta jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Jej zapisy są wynikiem podjętej w 2020 r. strategicznej współpracy amerykańsko-polskiej w zakresie cywilnej energetyki jądrowej.

- Raport to coś więcej niż oferta handlowa - mogliśmy wyczytać w ministerialnym komunikacie, w którym podkreślono ponad roczną współpracę oraz kompleksowe analizy pochłaniające miliony dolarów.

- W celu przygotowania Raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły szczegółowe badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych jako inwestora w budowę elektrowni jądrowej w Polsce - głosi ministerstwo.

Elektrownia jądrowa w Polsce

- Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo z USA tak, aby Polacy mogli otrzymać najbezpieczniejszą, najbardziej rozwiniętą i najbardziej godną zaufania z dostępnych technologii - mówiła amerykańska Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm, zwracając uwagę na sprawę uniezależnienia się Polski od wpływów rosyjskich na rynkach energetycznych i podkreślając brak emisji CO2 przy wytwarzaniu w ten sposób energii.

- Raport zostanie uwzględniony przez Rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku - komentowała minister Anna Moskwa, która zaznaczała, iż bezpieczeństwo energetyczne Rzeczypospolitej jest priorytetem. Z kolei obecny na spotkaniu ambasador Mark Brzeziński dodawał, iż przedłożony raport jest odzwierciedleniem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w suwerenność Polski.

Kiedy energia atomowa w Polsce?

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada inwestycję w duże reaktory typu PWR. Według niego pierwszy blok elektrowni o mocy ok. 1-1,6 GW powinien zostać uruchomiony do 2033 r. Zgodnie z założeniami kolejne winny być otwierane co 2-3 lata, zaś cała elektrownia z docelowo sześcioma blokami powołana będzie do wytwarzania energii o łącznej mocy 9 GW. Strona polska przewiduje inwestycję partnera strategicznego rzeczonej inwestycji na poziomie 49% udziałów w powstałej w tym celu spółce oraz jego zaangażowanie w eksploatację elektrowni.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gov.pl/businessinsider.com.pl