Goniec.pl > Życie > Eksperci alarmują, mówią o anomalii. Sytuacja jest poważna
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.05.2023 00:17

Eksperci alarmują, mówią o anomalii. Sytuacja jest poważna

oczy maseczka
(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/Ani Kolleshi

Eksperci nie ukrywają, że sytuacja jest trudna. Uważać muszą zarówno ludzie, jak i ich pupile. - Główną przyczyną opisywanej sytuacji są obserwowane od kilku lat wyjątkowo łagodne zimy - wyjaśnił w rozmowie z PAP dr. nauk weterynaryjnych Joanna Kołodziejska-Lesisz. Chodzi o zmasowany atak kleszczy.

Eksperci ostrzegają, zmasowany atak kleszczy

Właściciele psów i kotów na pewno zauważyli, że tegoroczna wiosna przyniosła ze sobą potężny wysyp kleszczy. Niemal po każdym spacerze konieczne jest wyciąganie małych pajęczaków bądź wizyta u weterynarza. 

Nie jest to odosobnione przypadki. Mierzymy się w Polsce nie tylko z anomalią dotyczącą grzybów. Zawirowania pogodowe rozochociły również kleszcze. Eksperci nie mają wątpliwości.

Nieoficjalnie: Kamilek nie zostanie pochowany tam, gdzie zakładano. Decyzja zapadła w ostatniej chwili

Uwaga na kleszcze, prawdziwa plaga

Kleszcze pojawiły się niczym armia i nie znikną szybko. - Podczas tegorocznej wiosny mamy do czynienia z wyjątkowo zmasowanym atakiem kleszczy, pajęczaków z podgromady roztoczy. Główną przyczyną opisywanej sytuacji są obserwowane od kilku lat wyjątkowo łagodne zimy - przekazała w rozmowie z PAP dr. nauk weterynaryjnych Joanna Kołodziejska-Lesisz.

Ekspertka dodała, że problem nie dotyczy tylko stereotypowych lasów, pól, czy łąk. Kleszcze są powszechne również w parkach, skwerach, a nawet placach zabaw w miastach. - Wszędzie tam, gdzie jest trawa, można spotkać kleszcze - dodała Joanna Kołodziejska-Lesisz.

Objawy boreliozy i babeszjozy

Kleszcze to nie tylko niedogodność. Te małe pajęczaki mogą być źródłem wielkiego problemu. Przenoszą one bowiem boreliozę oraz babeszjozę. Jak rozpoznać, czy zmagamy się z którąś z nich? U ludzi najczęstszym objawem jest rumień wędrujący

Babeszjoza objawia się natomiast osłabieniem, gorączką, bólami mięśniowymi, czy nadmierną potliwością. Dodatkowo osoby z babeszjozą mogą borykać się również z utratą apetytu, kaszel, bóle głowy, a także wymioty. Nie należy bagatelizować zagrożenia, a idąc na spacer osłaniać ciało i sprawdzać, czy nie wrócił z nami kleszcz pasażer na gapę.

Źródło: gazeta.pl