Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Dzieci wracają do szkół, a resort edukacji i nauki publikuje nowe wytyczne. Co trzeba wiedzieć?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.08.2021 10:09

Dzieci wracają do szkół, a resort edukacji i nauki publikuje nowe wytyczne. Co trzeba wiedzieć?

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Już 1 września uczniowie powrócą do szkolnych ławek. W związku z tym Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało nowe wytyczne dla szkół, które mają obowiązywać w roku szkolnym 2021/2022. Celem rekomendacji jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny zajęć w warunkach epidemii.

Wytyczne opracowano w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Mają one charakter zarówno ogólny, dotyczący dezynfekcji, higieny i stosowania maseczek, jak i nieco bardziej szczegółowy.

Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli po powrocie do nauki stacjonarnej. W wytycznych zwraca się także uwagę na dbałość o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

1 września uczniowie wracają do szkół

- Nic się nie zmienia. Wracamy stacjonarnie do szkół 1 września, już za 2 tygodnie, ale nie straszmy dzieci. Jeszcze 2 tygodnie mogą sobie swobodnie odpoczywać - mówił we wtorek szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak zaznaczył minister, resort nie jest zaskoczony obserwowanym w ostatnich dniach wzrostem zakażeń koronawirusem. Oczywiście, przewidywane są różne scenariusze, ale w tym momencie wydają się być one mało prawdopodobne.

 Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Ani w krótszym, ani w dłuższym horyzoncie czasowym nie widzimy żadnych zagrożeń dla nauki stacjonarnej – dodał Czarnek i zaapelował, by nie straszyć dzieci powrotem do szkół na dwa tygodnie przed końcem wakacji. Dla szefa MEiN kluczowym wydaje się, by po miesiącach pracy zdalnej uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej, która, jego zdaniem, jest niezastąpiona.

Do planowanych działań odniósł się już na początku sierpnia również sam minister zdrowia Adam Niedzielski, który przewiduje, że do końca miesiąca zakażenia koronawirusem nie przyspieszą na tyle, by konieczna była zmiana decyzji.

Szczepienie nieobowiązkowe, ale rekomendowane

W swoich zaleceniach Ministerstwo Edukacji i Nauki rekomenduje szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych (obecnie przeciw COVID-19 szczepione mogą być dzieci starsze i nastolatkowie – w wieku od 12 do 18 lat i osoby pełnoletnie).

Jednocześnie minister Przemysław Czarnek zapowiada brak obowiązkowych szczepień dla uczniów i nauczycieli. Według szacunków MEiN szczepionkę na Covid przyjęło ok. 80 proc. pedagogów i ok. 30 proc. uczniów powyżej 12. roku życia.

Jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy dziecko będzie mogło wejść do szkoły, według zapowiedzi ministra Czarnka, będzie więc zmierzenie temperatury. W wytycznych na nowy rok szkolny ministerstwo zaznaczyło, że do szkoły będą mogły wejść tylko zdrowe dzieci.

Minister edukacji odniósł się również do pomysłu odseparowania niezaszczepionych uczniów i nauczycieli, w przypadku dużego przyrostu zakażeń koronawirusem. Czarnek zastrzega, że jest zdecydowanym przeciwnikiem „segregacji” sanitarnej.

W jednej z wypowiedzi odniósł się także do stanowiska Polskiej Akademii Nauk, która zarekomendowała, aby niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego były odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii.

- W wielu kwestiach nie zgadzam się z Polską Akademią Nauk, w tej też się nie zgadzam - powiedział minister.

- Wolałbym, żeby ministrowi edukacji i nauki wiedza nie była obca, także ta podstawowa, dotycząca właściwości chorób zakaźnych. Już w IV wieku, choć jeszcze ludzie nie znali terminu „choroba zakaźna”, wiedzieli, że są takie, które łatwo się przenoszą - podkreślał zaś w rozmowie z „Newsweek” dolnośląski konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon.

Na odpowiedź ministra nie trzeba było długo czekać. Czarnek stwierdził, że życzyłby sobie, by medycy tacy, jak prof. Krzysztof Simon z Wrocławia, stosowali więcej logiki w swoich wywodach i dodał, że byłoby to z korzyścią dla akcji szczepień.

W jego ocenie słowa Simona mogą jedynie wystraszyć sceptyków. - Bo jeśli pan profesor Simon nie widzi rozróżnienia między izolacją osób chorych na choroby zakaźne a izolacją osób zdrowych, tyle że niezaszczepionych, to rzeczywiście jest to niepokojące. Dobrze byłoby do akcji szczepień podejść bardzo rozsądnie i zachęcać, a nie straszyć, że nie wszyscy nauczyciele wrócą do szkoły - stwierdził.

Jak zaznacza Czarnek, ministerstwu bardzo zależy na przekonaniu jak największej liczby osób do szczepień, ale nic nie może dziać się na siłę. Resort planuje zakrojone na szeroką skalę akcje informacyjne i zapowiada, że w trzecim tygodniu września, tam, gdzie będzie to potrzebne, powstaną szkolne punkty szczepień.

Zalecenia ogólne

W przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące: dezynfekcji, higieny, wietrzenia, zachowywania dystansu społecznego oraz stosowania maseczek ochronnych (w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu).

Ministerstwo zwraca także uwagę na działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów, które należy prowadzić w sposób zapewniający optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

W komunikacie możemy przeczytać, że „w obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością o zdrowie psychiczne.”

Zalecenia szczegółowe

Zalecenia szczegółowe dotyczą: organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii oraz postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

Zgodnie z wytycznymi do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, na którym nie ciąży obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Ministerstwo rekomenduje uczniom, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego.

Opiekunowie odprowadzający dzieci będą mogli wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady: jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi minimum 1,5 m, dystans od pracowników szkoły minimum 1,5 m.

Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, które wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.

Co ciekawe, to na rodzicach spoczywać będzie obowiązek zaopatrzenia dziecka w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej i w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie będzie możliwości zachowania dystansu.

W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne powinny być wyznaczone dla poszczególnych klas w sposób umożliwiający zachowanie zasady dystansu społecznego. Należy również ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzględniający m.in. godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły, korzystanie z przerw, korzystanie ze stołówki szkolnej, zajęcia na boisku.

Podobnie jak w zeszłym roku, jedna grupa uczniów (klasa) przebywać będzie w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani zostaną ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

Bezwzględnie obowiązywać będą ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

W zaleceniach czytamy również, że infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być koniecznie regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. Przedmioty i sprzęty w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

Sale i części wspólne (korytarze) należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.

Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

Jak zauważają specjaliści, wszystkie opublikowane zasady brzmią sensownie, jednakże w praktyce są doskonałą fikcją, niemożliwą do zrealizowania.