Donald Tusk w sądzie z TVP. Wiadomo, czego dotyczą szczegóły pozwu
Przed Świętami Bożego Narodzenia Donald Tusk złożył pozew przeciwko TVP w związku z ochroną dóbr osobistych. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej uznał, że telewizja publiczna naruszyła je, publikując co najmniej 28 razy w głównym wydaniu Wiadomości jego wizerunek w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na jego klatkę piersiową.
Pozew Tuska przeciwko TVP
Reporterzy Radia Zet dotarli do treści pozwu, który Donald Tusk złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie. - Z treści materiałów TVP wynika, że Donalda Tuska cechuje: brak wiarygodności, zmienność poglądów, hipokryzja, skłonność do kłamstwa, agresja, ponadto służalczość w stosunku do Niemców i uległość wobec Rosjan, antyfeminizm, pogarda dla ludu, cynizm. (...) W analizowanych materiałach łamano regułę oddzielania informacji od komentarza, ponadto prezenterzy i reporterzy "Wiadomości" naruszyli wielokrotnie zasadę neutralności, która wyraża się poprzez brak emocjonalnego stosunku do czytanych przekazów - głosi dokument.
Do pozwu dołączono 28 screenów z 28 nagrań głównych wydań Wiadomości TVP. Widać na nich wizerunek Donalda Tuska, z celownikiem na piersi i w czerwonej poświacie. - Abstrahując od wyżej opisanych stosowanych przez TVP metod, część materiałów zawierało dodatkowo symbol focusa, który w ocenie strony powodowej przypomina celownik broni palnej - napisali prawnicy byłego premiera.
Autorzy pozwu przytoczyli opinię prof. dr hab. Magdalena Mateja, która wprost stwierdziła, iż sposób prezentowania wizerunku Donalda Tuska może wręcz zachęcać do fizycznych ataków na powoda. - Komunikaty wizualne, w szczególności sugestywna symbolika, które wraz z wypowiedziami językowymi składają się treść "Wiadomości", prowadzą do swoistego naznaczenia, napiętnowania opozycyjnego polityka - oceniła ekspertka.
Żądania Tuska wobec telewizji publicznej
Donald Tusk domaga się od TVP opublikowania przeprosin na antenie telewizyjnej "jedynki" oraz TVP Info w głównym wydaniu programu Wiadomości między 19:30 a 19:50, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku. To samo żądanie dotyczy profilu TVP Info na Twitterze, na którym przeprosiny miałyby być wyświetlane nieprzerwanie przez 48 godzin.
Były premier wnosi też o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń - zakazu publikowania jego wizerunku w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na jego klatkę piersiową w terminie jednego roku od dnia doręczenia pozwanej postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. Lider PO wnosi także o zasądzenie wpłaty 30 tys. zł na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Sprawę kilka miesięcy temu komentował szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. - To absurd i nieprawda, ujęcie pochodzi z monitora podglądowego drugiej kamery. Bardzo popularny zabieg stosowany przez wiele telewizji w przypadku ilustrowania zdjęć z konferencji prasowych różnych polityków - mówił.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Kto kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta? Polacy nie mają wątpliwości
Czy katolik ma obowiązek uczestniczyć w mszy w sylwestra i Nowy Rok? Jasna odpowiedź
Australia: Trójka dzieci po wypadku była uwięziona w aucie przez 2 dni. Obok ciała ich rodziców
Źródło: Radio Zet