Goniec.pl
Ulga podatkowa

Iberion materiały własne

Dodatkowe ulgi dla jednej grupy Polaków? Mowa nawet o 50 tysiącach złotych

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Rząd szykuje specjalny pakiet dla osób powracających z emigracji? Wszystko na to wskazuje. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z portalem Money.pl poinformował o planowanych wyższych ulgach dla tych osób.

Wszystko wskazuje na to, że Polacy wracający do kraju z emigracji zarobkowej będą mogli liczyć na specjalne przywileje. Rząd cały czas planuje, w jaki sposób można zachęcić wielu jeszcze młodych obywateli kraju do powrotu.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że jedną z opcji będzie podwyższona kwota wolna od podatku. Dla osób wracających z emigracji do Polski ma ona być wyższa o 50 tysięcy złotych.

Szynkowski vel Sęk wskazał w rozmowie z Money.pl, że liczna grupa nowych programów ma za zadanie również skłonić jak najwięcej osób do powrotu. Jego zdaniem sytuacja Polaków głównie w Wielkiej Brytanii uległa dużej zmianie po jej wyjściu z Unii Europejskiej.

Wiceminister jednakowoż zaznaczył, że decyzja o powrocie do kraju na stałe leży w kwestii indywidualnej decyzji każdego Polaka za granicą. Zwraca jednak uwagę na fakt, że zapowiedziane zmiany mogą być dodatkowymi aspektami przesądzającymi o pozytywnym rozstrzygnięciu tej kwestii.

Zmiana kwoty wolnej od podatku

Przypominamy, że jedną z ważniejszych zmian zapowiedzianych w ramach Polskiego Ładu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku. Jarosław Kaczyński wraz z premierem Morawieckim ogłosili, że jej nowy poziom zostanie ustanowiony na poziomie 30 tysięcy złotych.

Samorządy alarmują, że może to doprowadzić do znacznego zmniejszenia wpływów do ich budżetów. Sytuacja może wydawać się alarmująca, ale nie dla wiceministra spraw zagranicznych.

Szymon Szynkowski vel Sęk zapytany o ewentualną rekompensatę dla samorządów zachowuje spokój. Wiceminister stwierdza w rozmowie z Money.pl, że najpierw trzeba będzie faktycznie wykazać, czy taka strata będzie istniała, a jeśli tak, to jak duża będzie w stosunku rok do roku.

Na ten moment oznacza to, że rząd nie planuje zawczasu wprowadzić żadnego zapobiegawczego rozwiązania dla samorządów. Działania najpewniej będą miały charakter doraźny.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

PIT: termin mija jutro

Pieniądze

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

Czytaj więcej >
Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >