Goniec.pl

FLickr/Olgierd Rudak

Dodatek emerytalny za czwórkę dzieci. Komu przysługuje? Jakie trzeba spełnić warunki?

22 Października 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Komu przysługuje dodatek emerytalny w związku z urodzeniem czwórki dzieci? Czy jedyną przesłanką do jego otrzymania jest wyłącznie odchowanie licznego potomstwa? Jak w praktyce działają wprowadzone w 2019 r. nowe zapisy ustawowe regulujące dodatkowe świadczenie?

Dodatek emerytalny za liczne potomstwo

Jedną wielu kwestii podnoszonych przez rząd PiS jest adekwatne wynagrodzenie tych wszystkich, którzy swoim życiem przyczynili się do odchowania licznego potomstwa. Podczas wielu wystąpień, Jarosław Kaczyński niejednokrotnie był pytany o kwestię docenienia kobiet, które poświęciły całe życie na rzecz wychowania swoich pociech.

W 2019 r. Sejm uchwalił ustawę regulującą przyznawanie dodatku emerytalnego za odchowanie dzieci w ramach rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego "MAMA 4+". Według nowych zapisów, każdy rodzic spełniający określone warunki może ubiegać się o świadczenie wspierające. Jak się jednak okazuje, aby otrzymać wspomniane środki, należy spełnić szereg formalności, które wymagają od świadczeniobiorcy nie lada wysiłku.

Dodatek emerytalny za urodzenie dzieci po 1949 r. przeznaczony jest dla osób, które zrezygnowały z zatrudnienia na rzecz wychowywania dzieci lub w ogóle go nie podjęły. Warunkiem koniecznym do jego przyznania jest również urodzenie i odchowanie co najmniej czworga potomstwa. To jednak nie wszystko.

Warunki niezbędne do uzyskania świadczenia

Świadczenie przyznawane jest osobom (albowiem nie dotyczy jedynie matek), które nie mają wystarczającego dochodu do zapewnienia godziwych warunków bytu. Podstawową przesłanką do uzyskania dodatkowych środków jest ukończenie 60 roku życia w przypadku kobiety i 65 r. życia w przypadku mężczyzny.

Każdy z rodziców musi również wykazać, iż odchował czwórkę dzieci. Warunek ten nie dotyczy wyłącznie własnych pociech, gdyż ustawa przewiduje wychowywanie dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Kolejnym obligatoryjnym warunkiem jest zapis dotyczący pobytu, albowiem rodzic ubiegający się o świadczenie musi wykazać, iż jego ośrodkiem interesów życiowych przez co najmniej 10 lat była lub jest Polska. Kolejnym niezbędnym czynnikiem jest również posiadanie polskiego obywatelstwa lub jednego z krajów należących do UE, w związku z czym wnioskodawca winien posiadać prawo pobytu w Polsce.

Aby otrzymać rzeczone wsparcie, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u, ustalający nową wysokość świadczenia emerytalno-rentowego (druk ZUS-ER-WPS-O2). Bez jego wypełnienia oraz przesłania odpowiednich załączników, potwierdzających uprawnienia do otrzymania dodatku, nowa wartość świadczenia nie może zostać ustalona.

Wysokość świadczenia

Wspomniany dodatek wynosi 1250,88 zł i podlega corocznej waloryzacji. Kwota ta jednak przysługuje w pełni wyłącznie osobom, które nie pobierają ani emerytury ani renty. W przypadku tych wszystkich, których podstawowe świadczenie jest niższe od najniższej emerytury, dodatkowe świadczenie z tytułu odchowanych dzieci wyrówna ich kwotę do poziomu najniższej emerytury. Oznacza to, iż z prawa do dodatkowego świadczenia nie mogą skorzystać osoby mające podstawowe świadczenia w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Co podać dziecku na kaszel i ból gardła?

  • Na co pomaga neo-angin? Sprawdź

  • Aktor Jerzy S. miał potrącić motocyklistę. Według doniesień, próbował uciec z miejsca wypadku

Źródło: fakt.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]