Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Czym jest anoreksja? Nie okłamujmy się, to śmierć na raty
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 12.05.2023 07:33

Czym jest anoreksja? Nie okłamujmy się, to śmierć na raty

talerz
Pixabay/Bru-nO

Anoreksja to choroba, a do tego śmiertelna. Wiele osób zapomina, że określenie kogoś mianem „anorektyczki” wcale nie jest komplementem. Tak samo, jak prawdą nie jest, że anoreksja to choroba nastolatek. Czym zatem jest anoreksja?

Anoreksja to nie fanaberia, to śmierć na raty

Co to jest anoreksja? Anoreksja to śmierć na raty. Śmiertelna choroba, która dotyka coraz szersze grono osób. Niestety świadomość społeczna na temat tego zaburzenia wciąż jest mała. 

Wielokrotnie można usłyszeć określenie “anorektyczka” w formie komplementu po spadku masy ciała. To błąd, który może kosztować czyjeś życie. Historie osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania, które poznacie w czasie trwania akcji “Anoreksja to śmierć na raty” Goniec.pl potwierdzą, że nie wiecie praktycznie nic o codziennych zmaganiach chorych. Zacznijmy jednak od podstaw, gdyż żeby walczyć z wrogiem (i pomagać innym), trzeba go najpierw poznać.

Najbliżsi 8-letniego Kamilka mają ważną prośbę. Nowy komunikat ws. pogrzebu

Anoreksja to śmiertelny proces, nie pojawia się z dnia na dzień

Czym zatem jest anoreksja? Należy przede wszystkim pamiętać, że ta choroba nigdy nie pojawia się z dnia na dzień. Chorzy popadają w nią stopniowo. - Początek jest przeważnie powolny, nierzadko zaakcentowany pozornie niewinną dietą, uwagą na temat wyglądu czy porównaniem z kimś szczuplejszym - informuje ośrodek Otulenie, który zajmuje się pomocą osobom z zaburzeniami odżywiania.

Anoreksja to nic innego jak jadłowstręt psychiczny (łac. anorexia nervosa). Chory dąży do spadku masy ciała i sięga po szeroki wachlarz wszystkich opcji, które czasem nawet wbrew niemu pomogą mu osiągnąć cel. Mówimy zatem zarówno o drastycznych dietach, czy wycieńczających i długich ćwiczeniach fizycznych, ale również także o stosowaniu środków odwadniających oraz przeczyszczających.

- To podstępna i poważna choroba wymagająca leczenia z uwagi na stan zagrożenia życia spowodowany nadmierną utratą wagi i towarzyszące temu procesowi wyniszczenie organizmu - podkreśla ośrodek Otulenie.

Anoreksja jest podstępna, ale widać pewne sygnały

Jak już wiecie, anoreksja nie jest chorobą, która pojawia się z dnia na dzień. Proces początkowo jest powolny i niewinny, ale ostatecznie przeradza się w coś, co realnie zagraża życiu i zdrowiu. Choroba zaczyna rządzić życiem, a w końcu niemal praktycznie odcina chorego od wszystkiego poza sobą. 

Wiele osób nie wie, że ten rodzaj zaburzenia odżywiania charakteryzuje się tym, iż w czasie trwania procesu odchudzania, chory przestaje odczuwać głód. Wszystkie sygnały wysyłane przez ciało odbierane są w sposób zniekształcony. - Osoby dotknięte tym zaburzeniem niejednokrotnie mimo krańcowego wychudzenia wciąż czują się grube - podkreślają eksperci z ośrodka Otulenie.

Kluczowe w walce z anoreksją jest specjalistyczne wsparcie na wielu płaszczyznach. Chory często postrzega odmawianie sobie jedzenia jako coś definiującego poczucie własnej siły i wartości. Daje to swoistą stabilność i złudne poczucie bezpieczeństwa. 

Nie ma jednej odpowiedzi, specjaliści muszą dotrzeć do źródła problemu

Co jest bezpośrednią przyczyną anoreksji? Niestety na to nie ma jednej dobrej odpowiedzi i najczęściej jest to zależne od osobistych doświadczeń chorej osoby. Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi zaburzeń odżywiania jest czynnik rodzinny. Trudne doświadczenia związane z sytuacją rodzinną mogą być początkiem choroby.

Kolejnym czynnikiem mogącym mieć bezpośrednie powiązanie z anoreksją jest czynnik osobowościowy, m.in. dążenie do perfekcjonizmu, czy potrzeba zaspokajania oczekiwań innych, tak by uzyskać akceptację otoczenia. Czynnik społeczno-kulturowy również jest wymieniany jako  filar potwora wspomagającego rozwój anoreksji u sporej części pacjentów. Mówimy tutaj przede wszystkim o utożsamianiu sukcesu bezpośrednio z wyglądem, a więc szczupłą sylwetką.

Jak rozpoznać, że ktoś z twojego otoczenia zmaga się z anoreksją i może potrzebować pomocy? Objawy, na które warto zwrócić uwagę to przede wszystkim spadek prawidłowej masy ciała oraz wyjątkowe zainteresowanie kaloriami w serwowanych posiłkach. Co więcej, chorzy charakteryzują się częstym stosowaniem i zmienianiem diet, a nawet głodówek. Kolejnymi objawami są m.in.: uzależnianie samooceny od wagi, wypadanie włosów, brak spożywania wspólnych posiłków, silny lęk przed zmianą wagi (szczególnie przed przytyciem), omdlenia, częsta i wyjątkowo intensywna aktywność fizyczna, czy zaburzenia pracy serca.

Nie bagatelizuj zagrożenia. Anoreksja to śmierć na raty. Zachęcamy do zapoznania się z historiami osób chorych oraz opiniami specjalistów. Będą one publikowane na portalu goniec.pl.