Goniec.pl
minister zdrowia nowe obostrzenia

Fot. Unsplash.com/Anna Gru (zdjęcie ilustracyjne)

Czy zmianie uległy obostrzenia w kościołach? Wyjaśniamy

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia przekazał nowe informacje dotyczące obostrzeń. Rząd zdecydował się na pierwsze od momentu lockdownu łagodzenie restrykcji. W kościołach wierni nadal będą musieli pamiętać o reżimie sanitarnym.

Minister zdrowia zwołał dzisiaj tj. 21 kwietnia konferencję prasową, podczas której przedstawił plan łagodzenia obostrzeń. W związku z ulegającą poprawie sytuacją pandemiczną rząd postanowił rozpocząć luzowanie ograniczeń sanitarnych, które rozpocznie się już w poniedziałek 26 kwietnia. To oznacza nowe zasady bezpieczeństwa.

Z informacji przekazanych przez ministra zdrowia wynika, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane regionalnie. Województwa, w których statystyki dotyczące zarażeń dają podstawy do optymizmu, szybciej będą mogły odmrażać gospodarkę. W niektórych regionach jednak konieczne jest przedłużenie obecnie obowiązujących restrykcji.

Minister zdrowia przedstawił plan odmrażania gospodarki

W rozmowie z dziennikarzami minister zdrowia podkreślił, że sytuacja pandemiczna jest bardzo różnicowana pod względem regionów. Zaznaczył również, że służba zdrowia nadal jest obciążona. Dlatego w 5 województwach (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim) aktualne obostrzenia będą obowiązywały także po 26 kwietnia.

Natomiast na luzowanie ograniczeń sanitarnych od poniedziałku może liczyć 11 pozostałych województw: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz małopolskie.

[EMBED-243]

Szef resortu Adam Niedzielski zauważył, że jest za wcześnie na luzowanie wszystkich obostrzeń, ponieważ szczyt trzeciej fali zarażeń dopiero minął. Łagodzenie ograniczeń obejmie edukację – do hybrydowego trybu nauczania wrócą uczniowie klas I-III – salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz urody, które będą mogły być otwarte.

Kościoły nadal objęte reżimem sanitarnym

Minister zdrowia wraz z Radą Medyczną do spraw COVID-19 podjęli decyzję dotyczącą między innymi miejsca kultu. Z informacji opublikowanych przez oficjalną stronę rządową wynika, że wierni i duchowni nie mogą liczyć na zmiany w najbliższym czasie.

W kościołach nadal będą obowiązywały aktualne obostrzenia sanitarne. To oznacza, że w świątyniach także po 26 kwietnia trzeba będzie nadal  przestrzegać limitu osób, który wynosi 1 osobę na 20 metrów kwadratowych.

Osoby przebywające w świątyniach wciąż będą musiały pamiętać o obowiązku zakrywania nosa i ust oraz zachowaniu co najmniej 1,5 metra dystansu od innych zgromadzonych. Przypominamy, że nie ma zakazu organizowania uroczystości kościelnych, jak pierwsza komunia święta.

Nie tylko miejsca kultu nie zostały objęte pierwszym etapem łagodzenia restrykcji sanitarnych. Zamknięte pozostaną między innymi wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, których powierzchnia przekracza 2 tysiące metrów kwadratowych. Sytuacja nie zmienia się też w przypadku centr i galerii handlowych.

Adam Niedzielski oświadczył jednak, że rząd rozważa otwarcie ośrodków kultury po długim weekendzie majowym. Trwają też dyskusje dotyczące ogródków w lokalach gastronomicznych, jednak jeszcze nie podjęto ostatecznych decyzji. Do 3 maja zamknięte pozostają również hotele.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

  • Krystyna Loska ujawniła wysokość swojej emerytury

  • Salon fryzjerski miał przyciemnione szyby. Prowadzono nielegalną działalność

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >