Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czy Andrzej Duda zaprzysięży Donalda Tuska? Doradca prezydenta nie ma wątpliwości
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 03.12.2023 14:36

Czy Andrzej Duda zaprzysięży Donalda Tuska? Doradca prezydenta nie ma wątpliwości

tusk duda podanie ręki sejm
eastnews.pl

Łukasz Rzepecki zapowiada, że raport cząstkowy Komisji do Sprawy Badania Wpływów Rosyjskich nie wpłynie na decyzje prezydenta o zaprzysiężeniu Donalda Tuska.

Doradca prezydenta odpowiada na pytania o zaprzysiężeniu

Prowadzący program Andrzej Stankiewicz zwrócił się z pytaniem do doradcy prezydenta Łukasza Rzepeckiego:

„Czy ja mam traktować wypowiedzi profesora Andrzeja Zybertowicza jako zdanie pana prezydenta i oznacza to, że pan prezydent nie zechce powołać Donald Tuska na premiera, kiedy Sejm przyjdzie z tą kandydaturą do niego?”.

Doradca odpowiedział: „Jako członka komisji, tak należy interpretować te wypowiedzi”.

Wpadka posłanki PiS w Sejmie, nagranie krąży po sieci. "Kulturę się z domu wynosi"

Stanowisko prezydenta

Następnie prowadzący zwrócił się z pytaniem, czy nie jest także to zdanie prezydenta.

Doradca odpowiada: „Nie jest to stanowisko prezydenta. Pan prezydent w swoim stanowisku mówił, że jest to zdanie komisji. Komisja ma prawo wyrazić takie zdanie i wyraziła. Zawarła w tym kilkunastopunktowym raporcie swoje stanowisko”.

Dodaje także: „Pan prezydent nie będzie brał pod uwagę, jeżeli dojdzie do tak zwanego drugiego kroku. Mówię to jasno i wyraźnie w imieniu pana prezydenta, żeby nie było wątpliwości”.

Zaprzysiężenie Donalda Tuska na premiera dojdzie do skutku

Prowadzący program „7. Dzień Tygodnia w Radiu Zet” nie pozostawił jednakże miejsca na jakiekolwiek niedopowiedzenia. Pada od niego pytanie, czy jeśli nowa większość sejmowa wybierze Donalda Tuska na premiera, Bartłomieja Sienkiewicza na ministra kultury, a Tomasza Siemoniaka na koordynatora specsłużb, to czy prezydent powoła ich mimo wydanego przez komisje raportu.

Łukasz Rzepecki odpowiedział: „Jeżeli premier Donald Tusk w drugim kroku konstytucyjnym uzyska bezwzględną większość, to zostanie niezwłocznie zaprzysiężony przez pana prezydenta Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim”.

Źródło: RadioZet.pl