Goniec.pl
emerytura czternastka

Marek BAZAK/East News

Czternasta emerytura: Kluczowe wieści dla seniorów. Znamy termin wypłaty i wysokość

12 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Polski rząd poinformował, że czternasta emerytura będzie wypłacana również w 2022 roku, aczkolwiek zostaną wprowadzone zasadnicze zmiany. Emeryci z niecierpliwością czekają na pieniądze, zastanawiając się, kiedy przekazane środki zasilą ich prywatne konta. Jak się okazało, projekt o dodatkowym świadczeniu pojawił się w środę w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jego treść może zaskoczyć - rząd ma przyjąć projekt tzw. 14. emerytury w II kwartale, ponieważ chce wypłacić pieniądze jeszcze w sierpniu bieżącego roku.

Nie ulega wątpliwości, że tegoroczna 14-stka w znaczący sposób wspomoże domowe budżety polskich emerytów. Wyższe ceny podstawowych towarów i usług sprawiają, że spora liczba osób ledwo wiąże koniec z końcem.

krasko

"Fakty TVN" pokazały wstrząsający reportaż. Piotr Kraśko nie krył poruszenia

CZYTAJ DALEJ

Niestety, ale wprowadzone programy, mające na celu zmniejszenie inflacji, a także galopujących cen żywności i innych produktów, nie są aż tak efektywne, jak przewidywano. Kryzys w szczególny sposób odczuwają emeryci, którzy nie mogą liczyć na duży wzrost swoich świadczeń z ZUS. To właśnie dlatego rząd zapowiedział, że słynna "czternastka" zostanie wypłacona również i w tym roku kalendarzowym.

W tym miejscu warto nadmienić, że początkowo polski rząd planował, że świadczenie będzie wypłacone jednorazowo, a dodatkowe pieniądze trafią na konta emerytów jedynie w 2021 roku.

Jak się okazało, niezwykle trudna sytuacja gospodarcza zmusiła rządzących do przedłużenia terminu tego świadczenia. Jakiś czas temu oficjalnie zakomunikowano, że również w 2022 roku portfele polskich emerytów zostaną zasilone dodatkowymi środkami. Członkowie rządu wskazywali, że stanie się to jesienią.

Co niezwykle ważne, projekt o dodatkowym świadczeniu pojawił się w środę w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Można przeczytać, że stanowi on realizację zapowiedzi premiera z dnia 11 lutego br. w sprawie wypłaty w 2022 r. tzw. 14. emerytury.

Kiedy czternasta emerytura trafi do kieszeni emerytów i rencistów?

Wstępnie zaproponowano, by popularna "czternastka" została wypłacona z urzędu wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r. To może zaskakiwać - wcześniej bowiem mówiono, że wpłaty wpłyną dopiero na jesieni.

Warto podkreślić, że od 1 marca bieżącego roku minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. W sytuacji, gdy kwota należnej czternastki, w wyniku zasady złotówka za złotówkę, będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie zostanie wypłacone. 

Zdecydowana większość seniorów otrzyma w ramach tego świadczenia 1217,98 zł, czyli równowartość tegorocznej emerytury minimalnej. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zasady przyznawania dodatku będą podobne jak podczas czternastki wypłaconej pod koniec 2021 roku.

Kwota, która wpłynie na konta rencistów i emerytów, jest niższa niż minimalna emerytura, ponieważ zapłacą od tych pieniędzy składkę zdrowotną.

Komu przysługuje czternasta emerytura?

Popularna czternastka będzie przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. a także wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł.

Warto podkreślić, że w przypadku "14-stki" będzie obowiązywał specjalny próg dochodowy. Co ciekawe, jego przekroczenie będzie związane ze zmniejszaniem świadczenia na zasadzie "złotówka za złotówkę".

W praktyce mniejsze świadczenie otrzymają osoby, których emerytura wynosi 2,9 tysiące złotych. Dodatkowa wypłata nie będzie dostępna dla osób, które przekraczają pułap 4217 zł brutto.

Co niezwykle istotne, czternasta emerytura jest wypłacana na podstawie ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosyjska propaganda zmienia narrację. Głównym "wrogiem" nie jest już Ukraina

  • Pentagon: Rosja użyła specjalnej broni w Ukrainie

  • Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się czy zdasz

Źródło: Business Insider / Goniec.pl

Tagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >