Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Czego nie wkładać do święconki? Znany ksiądz zabrał głos. "Dramat"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 30.03.2024 13:13

Czego nie wkładać do święconki? Znany ksiądz zabrał głos. "Dramat"

koszyczek wielkanocny
fot. Pixabay/Emilia_Baczynska, pexels

Ksiądz Rafał Główczyński, który w mediach społecznościowych znany jest bardziej jako "Ksiądz z osiedla" z okazji okresu świątecznego postanowił nagrać specjalny film, w którym poruszył temat tego, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Wspomniał także o pewnej historii, która mu się przydarzyła, komentując ją krótko: "Dramat".

Co powinno wchodzić w skład święconki? Ksiądz wyjaśnia

Wielka Sobota to w tradycji Kościoła Katolickiego dzień, w którym święci się pokarmy. Wierni tego dnia dumnie maszerują do kościołów z koszyczkami wielkanocnymi. Co powinno się w nich znaleźć? Jest to ściśle określone. Każdy z pokarmów ma swoje znaczenie i symbolizuje co innego, dlatego bardzo ważne jest, aby o niczym nie zapomnieć.

W jednym ze swoich ostatnich filmów temat wielkanocnej święconki oraz tego, co powinno wchodzić w jej skład, poruszył ksiądz Rafał Główczyński, znany w internecie jako "Ksiądz z osiedla".

Papież Franciszek poważnie chory? Niepokój w Watykanie

Wielkanocna święconka. "Ksiądz z osiedla" wymienia największe błędy

Ksiądz Główczyński w kilkuminutowym nagraniu wymienił rzeczy, które w żadnych przypadku nie powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku. Podzielił się także jedną z historii, która przytrafia mu się w czasie kapłańskiej posługi, którą skomentował krótko - "dramat".

Błędem jest wkładanie do koszyczka wszystkiego, co akurat mamy w domu. Batoniki, kilogram cukru [...], raz mi się trafiło, że ktoś [pomyślał - przyp. red.]: "a browarka w domu mam, to do koszyczka wkładam". Dramat - mówi ksiądz.

ZOBACZ: Zmiana czasu z zimowego na letni. Eksperci mówią o niepokojących skutkach

Ksiądz zaznacza, że każdy z pokarmów, który znajduje się w święconce, ma swoje znaczenie i symbolizuje co innego. W koszyczku powinniśmy święcić m.in. chleb, jajka, wędliny czy jak podkreśla duchowny - baranka, a nie zajączka. 

Izraelici składali baranka jako ofiarę przebłagalną za grzechy. I to symbolizuje Chrystusa, który jako baranek ofiarny oddał życie za grzechy całego świata - wyjaśnia “Ksiądz z osiedla”.

Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

Co jeszcze powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku? Przede wszystkim powinniśmy włożyć do święconki jajka, które są symbolem odradzającego się życia. Chleb z kolei symbolizuje ciało Jezusa. Masło, czyli dobrobyt i kiełbasę lub inne wędliny - dostatek i zdrowie, jest także nawiązaniem do potraw, które spożywali apostołowie przy okazji ostatniej wieczerzy. Symbolem oczyszczenia jest sól, a wielkanocna babka oraz chrzan to umiejętność, doskonałość i siła.

ZOBACZ: Już dziś zmiana czasu. W którą stronę przestawiamy zegarki?

Niektórzy wkładają też ciacho, np. babkę wielkanocną. To też jest bardzo fajny pomysł, to symbol umiejętności ludzkich ofiarowanych Bogu. Niektórzy dorzucają jeszcze chrzan jako symbol krzepy, siły i odwagi, którą wykazał się Chrystus, wodę, jako nawiązanie do chrztu i pieprz jako symbol ziół, które spożywali Izraelici podczas pobytu na pustyni - mówił w swoim nagraniu ksiądz Rafał Główczyński.