Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Już dziś w nocy zmiana czasu. W którą stronę przestawiamy zegarki?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 30.03.2024 12:21

Już dziś w nocy zmiana czasu. W którą stronę przestawiamy zegarki?

zegarek
fot. Unsplash/Jaelynn Castillo

Już dzisiaj, w nocy z soboty na niedzielę 30-31 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Wielu obywateli nie będzie zachwyconych, ponieważ pośpimy o godzinę krócej. Nie dotyczy to jednak tylko mieszkańców Polski. Zmiana czasu obowiązuje w 70 państwach na świecie.

Zmiana czasu z zimowego na letni już dziś

Zmiana czasu w ciągu roku kalendarzowego następuje dwa razy. W ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegarki na czas letni, a w październiku, na koniec miesiąca zmieniamy czas na zimowy. Mimo iż sama idea jest przez wielu głośno krytykowana, to wciąż polski rząd pomimo zapowiedzi nie wprowadził w tej kwestii zmian. Przestawianie czasu obowiązuje w blisko 70 krajach świata, głównie europejskich. Co ciekawe, poza krajami z Europy oraz Stanami Zjednoczonymi, zmianę czasu praktykuje także m.in. w Paragwaju, Chile, na Kubie, a także w Nowej Zelandia i w części Australii.

W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni następuje dokładnie w Wielkanocną niedzielę 31 marca. Wierni, którzy udadzą się na poranną rezurekcję, muszą o tym pamiętać przy nastawianiu porannych budzików.

Papież Franciszek poważnie chory? Niepokój w Watykanie

Zmiana czasu z zimowego na letni przekłada się na wiele aspektów życia

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2024 roku nastąpi w nocy z 30 na 31 marca, czyli z soboty na niedzielę. Wskazówki zegara przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00, co oznacza, że pośpimy godzinę krócej. Zmiana godziny w wielu naszych urządzeniach codziennego użytku wprowadzana jest automatycznie, jednak niektóre zegarki wciąż wymagają ręcznego przestawiania. Warto o tym pamiętać.

ZOBACZ: Zmiana czasu z zimowego na letni. Eksperci mówią o niepokojących skutkach

Dr Bartłomiej J. Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zauważa w rozmowie z PAP, że zmniejszona ilość snu przekłada się na efektywność pracy, a także nasze zdrowie.

Nie bez znaczenia są koszty po stronie dobrostanu ludzi. Dzisiaj już wiemy, że ta najbliższa zmiana, gdzie nominalnie tracimy godzinę, delikatnie rzecz ujmując, nie jest dla nas najzdrowsza - zaznaczył naukowiec.

Zmiana czasu. Terminy reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego

Zmiana czasu jest w krajach Unii Europejskiej regulowana dyrektywą 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 roku w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. 

W Polsce dokładny harmonogram w tej kwestii reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Według najnowszych danych dotyczących najbliższych lat zmiana czasu ma obowiązywać w terminach: 31 marca 2024 roku, 30 marca 2025 roku oraz 29 marca 2026 roku - dla czasu letniego, oraz 27 października 2024 roku, 26 października 2025 roku i 25 października 2026 roku - dla czasu zimowego.