Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czechy: Silne opady gradu na północny zachód od Brna. W sieci pojawiło się nagranie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 10.08.2021 22:03

Czechy: Silne opady gradu na północny zachód od Brna. W sieci pojawiło się nagranie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
facebook.com/MeteoLubuskie/

Choć lato w pełni pogoda lubi płatać nam figle. Przekonali się o tym mieszkańcy czeskiej miejscowości, w której spadł grad. Opad pokrył chodniki i ulice tak gęsto, że przypominały one ośnieżoną scenerię.

Nagranie tej niesamowitej anomalii pogodowej zamieścili na swojej stronie na Facebooku Lubuscy Łowcy Burz, którzy przekazują ciekawe informacje z kraju i ze świata.

Bajkowa sceneria

Na filmie zaobserwować możemy czeskie miasteczko znajdujące się na północny zachód od Brna. Mimo tego, iż nagranie zostało dopiero co nakręcone, trudno upatrywać na nim zielonej trawy. Wszystko za sprawą ogromnego gradobicia, które powodowało, że po ulicy spływały strugi wody a trawnik pokrył się lodem.

Film zaciekawił wielu internautów, którzy zostawiali pod nim komentarze. Choć większość osób była zachwycona bajkową scenerią, niektórzy z nich zwracali także uwagę na bunt przyrody w odpowiedzi na zwiększoną ingerencję człowieka w środowisko naturalne oraz kataklizmy, które nawiedzają różne miejsca na świecie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W czerwcu tego roku Czechy nawiedziły gwałtowne burze i tornada. Grad wielkości piłek tenisowych przeszedł wówczas nad położonymi na granicy ze Słowacją regionami Brzecławia i Hodonina w kraju południowomorawskim. Bardzo silny wiatr pozrywał dachy, połamał drzewa i poniszczył samochody.

Dramatyczny raport

Klimatolodzy od lat alarmują, że przyspieszone zmiany klimatyczne mogą mieć katastrofalne skutki. Niektórych z nich nie będziemy mogli powstrzymać przez tysiące lat. Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (IPCC) opublikował właśnie raport, który rysuje przyszłość ludzkości w ciemnych barwach. Eksperci nie mają dla nas dobrych wieści - zmiany klimatu są powszechne, gwałtowne i coraz intensywniejsze, a w pierwszej kolejności należy obwiniać za nie ludzkość.   W 2019 r. atmosferyczne stężenie CO2 było wyższe niż kiedykolwiek w ciągu co najmniej 2 milionów lat, a stężenie takich gazów cieplarnianych, jak metan i podtlenek azotu było wyższe niż kiedykolwiek w ciągu co najmniej 800 000 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: facebook.pl, rmf24.pl

Tagi: