Goniec.pl

Facebook/Lubuscy Łowcy Burz

Trąba powietrzna, zerwane dachy i połamane drzewa w Niemczech. Front burzowy zmierza teraz do Polski

20 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Nad Polskę nadciągają niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Już dziś wieczorem i w nocy możliwe są silne porywy wiatru i gwałtowne burze z deszczem. Niepokojące są zwłaszcza doniesienia z Niemiec, gdzie lokalnie pojawiły się niszczące trąby powietrzne.

Po dwóch wyjątkowo ciepłych, a nawet upalnych dniach, przyszedł czas na gwałtowną zmianę aury. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wysłało SMS-y z ostrzeżeniem dla mieszkańców Polski, informując o możliwych silnych porywach wiatru w nocy z piątku na sobotę oraz w pierwszy dzień weekendu.

Tornado w Niemczech. Niebezpieczne zjawiska nadciągają nad Polskę

Niebezpieczne zjawiska pogodowe wędrują do nas z zachodu kontynentu. Patrząc na to, co dzieje się w Niemczech, należy spodziewać się najgorszego. Na profilu Lubuskich Łowców Burz na Facebooku pojawiły się mrożące krew w żyłach filmiki, obrazujące skalę zniszczeń po przejściu trąby powietrznej w niemieckim Paderborn.

Według lokalnej policji, rannych w wyniku przejścia orkanu zostało co najmniej 30 osób, w tym 10 ciężko. W całym mieście i okolicach są duże straty.

Jak z kolei informują administratorzy burzowego profilu, nad terenem należącym do naszych zachodnich sąsiadów występują liczne superkomórki burzowe, które mogą nieść kolejne tornada oraz opady deszczu i gradu. Te z kolei mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, a także powodować zniszczenia infrastruktury.

Ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami

Lubuscy Łowcy Burz piszą także, że front burzowy przemieszcza się powoli nad Polskę. Pierwsze burze wkroczyły już do województwa, skupiając się głównie na jego południowych częściach. W najbliższym czasie mają pojawić się także nad Dolnym Śląskiem.

- W Waszą stronę zmierza silna i dobrze wykształcona burza superkomórkowa mająca potencjał do wytworzenia trąby powietrznej, bardzo silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu. Przed tą burzą wydaliśmy 3. stopień ostrzeżenia SkyPredict przed silnymi burzami. Sytuacja jest poważna! Uważajcie na siebie przez najbliższych kilkadziesiąt minut - ostrzegają mieszkańców Zielonej Góry i okolic.

Jak rano podawało IMGW , pierwszy pas uderzeniowy przebiegać ma od powiatów: żarskiego, zgorzeleckiego i żagańskiego, przez powiat bolesławieckiLegnicęWałbrzychWrocław, Jelenią Górę, powiaty oleśnickinamysłowskinyskiOpoleGliwiceKatowice i kończąc na powiatach żywieckim i bielskim.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nastolatkowie jedli suszone muchomory. 17-latka w ciężkim stanie, zabrał ją śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Polska

Oburzające zachowanie pracowników zakładu pogrzebowego. Kierowca karawanu był kompletnie pijany
Czytaj więcej >

Polityka

"Lex Tusk". Ile zarobią członkowie komisji ds. badania rosyjskich wpływów?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wypadek na obwodnicy Słupska. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko
Czytaj więcej >

Polska

Karty klientów ING Banku Śląskiego są blokowane. Powodem jest wyciek danych
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz chciał zareklamować lodziarnię byłej parafianki. Teraz pół Polski śmieje się z "kręciołka"
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]