Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ceny paliw ponownie poszybują. Analitycy mają złe wiadomości dla kierowców
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 04.10.2022 11:03

Ceny paliw ponownie poszybują. Analitycy mają złe wiadomości dla kierowców

Ceny paliw ponownie poszybują. Analitycy mają złe wiadomości dla kierowców
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Paliwo na stacjach benzynowych w całej Polsce znowu zdrożeje. Początek października przyniesie ze sobą tornado w kieszeniach kierowców podjeżdżających pod dystrybutory. Wzrost cen paliwa widać już dziś. W ostatnim czasie benzyna Pb95 podrożała o 11 groszy na litrze. BM Reflex przewiduje, że będzie tylko gorzej.

Ceny paliwa nieustannie pozostają gorącym tematem wśród Polaków. Każda wizyta na stacji paliw przynosi ze sobą szybsze bicie serca.

Podwyżka cen paliw znów pojawiła się na horyzoncie. BM Reflex nie ukrywa, że w nadchodzących tygodniach paliwa znów mocno zdrożeją. Powodów jest kilka, ale obecnie górują: wzrost cen w hurcie oraz wyjątkowo słaba pozycja złotego.

Ceny paliwa poszybują, kierowcy wydadzą na stacjach fortunę

Ceny paliwa na stacjach benzynowych po chwilowym spadku ponownie zanotowały skok. Eksperci nie mają wątpliwości. Kierowcy nie będą w najbliższym czasie zadowoleni, podjeżdżając pod dystrybutor z pustym bakiem. Od kasy odejdą z pustym portfelem.

Ceny paliw w hurcie rosną i jednoznacznie przekłada się to na wzrost cen pali na stacjach benzynowych. Właściciele muszą podbić cenę za litr paliwa, aby zrealizować marżę detaliczną. BM Reflex wskazuje, iż obecnie tankując benzynę Pb95 trzeba zapłacić aż o 11 groszy za litr więcej niż dotychczas (średnio 6,35 zł/l). Benzyna Pb98 jest droższa o 4 grosze za każdy litr (obecnie 7,20 zł/l). Tankując olej napędowy średnio, płacimy 7,26 zł/l, a więc aż o 13 groszy za litr więcej.

Październik będzie dla kierowców kosztowny

BM Reflex nie niesie ze sobą dobrych wiadomości. Będą one raczej kosztowne. - W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego mogą rosnąć o dalsze 10–20 groszy na litrze, o ile ceny hurtowe pozostaną na wysokim poziomie - przekazali analitycy.

Chociaż płacimy mniej niż miesiąc temu, żaden tankujący kierowca nie powie, że ceny paliw są niskie. Jeszcze 30 dni temu benzyna Pb95 była droższa o 29 gr/l, a olej napędowy o 23 gr/l.

Słaby złoty nam nie pomoże w zbiciu cen paliw

Trudne chwile przeżywają nie tylko Polacy, ale i polska waluta. Na arenie międzynarodowej nie cieszy się ona szacunkiem innych. Niechlubny rekord pobity został w minionym tygodniu.

Złoty był tak słaby, iż w środę za dolara płaciliśmy aż 5,03 zł. To najwięcej w historii. Nie pomaga to w zbiciu cen paliw na stacjach benzynowych. Lepiej nie odkładać tankowania auta na później, jednak nie należy popadać w panikę i masowo ruszać na najbliższe stacje paliw.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: InnPoland