Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Ceny jaj ostro w górę. Kolejne podwyżki na horyzoncie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.10.2021 15:50

Ceny jaj ostro w górę. Kolejne podwyżki na horyzoncie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com/Chronomarchie

98 procent Polaków nie wyobraża sobie swojej diety bez spożycia jajek, a co szósty konsumuje je codziennie. Tymczasem ich cena rośnie w zastraszającym tempie. Wkrótce staniemy więc przed dylematem, czy zrezygnować z ich zakupu, czy znacznie uszczuplić swój domowy budżet.

Eksperci alarmują, że inflacja będzie jeszcze większa niż ostatnio ogłoszone przez GUS 5,9 proc., głównie ze względu na wzrost cen żywności. Na koniec roku ma ona osiągnąć poziom 6 proc., czyli mieć rekordową wartość od ponad 20 lat. Polacy już łapią się za głowy przy sklepowych półkach. Ceny warzyw, pieczywa i mięsa zaskakują, ale prawdziwy rekord biją koszty zakupu jaj.

Rekordowe ceny jaj

Jak pokazują dane GUS-u, jaja spożywa codziennie co szósty Polak. Kilka razy w tygodniu sięga po nie już ponad połowa mieszkańców naszego kraju. Oznacza to, że są one jednym z głównych produktów żywieniowych przez nas wybieranych.

Tym bardziej martwią ceny jaj, które znacznie szybują w ostatnich tygodniach. Jak opisuje "Moeny.pl", we wrześniu jedna z klientek popularnego dyskontu sprawdziła, jak na przestrzeni tygodnia zmienił się koszt zakupu jajek. Wyniki eksperymentu były zatrważające. Okazało się bowiem, że w ciągu dziesięciu dni ceny wzrosły o 25 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idąc do sklepu musimy się liczyć z tym, że za popularne "M-ki" zapłacimy już co najmniej 7 złotych, co oznacza, że cena jednej sztuki zaczyna się od 70 groszy. Wielu Polaków stanie więc przed dylematem, czy ograniczyć spożycie ulubionych jaj, czy też mocno wydrenować swoje portfele.

Dlaczego jajka są tak drogie?

Jak zauważa portal "Money.pl", ceny jaj mogą rosnąć dalej. Wpływ na to mają przede wszystkim zawirowania na rynkach zagranicznych, wzrastające ceny pasz oraz decyzja Komisji Europejskiej, która zapowiedziała, że od 2027 roku zacznie wchodzić w życie zakaz chowu klatkowego na terenie całej Wspólnoty.

Wkrótce w obrocie będą już tylko droższe jaja ściółkowe, z wolnego wybiegu lub ekologiczne. To spowoduje, że wzrosną także ceny produktów, w których produkcji używa się jaj, jak np. wyroby cukiernicze.

Polacy muszą więc przyszykować się na większe wydatki, bo niedługo zapłacą więcej za prawie wszystko. W ocenie ekonomistów, dynamika cen żywności zwiększy się w 2022 roku do 4,4 proc. rok do roku wobec 2,8 proc. w 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: money.pl, GUS

Tagi: