Goniec.pl
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

(zdjęcie ilustracyjne) ARTUR BARBAROWSKI/East News

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

26 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny. Rodzina, która chciała pożegnać się ze zmarłym i poprosiła o otwarcie wieka, przeżyła szok, gdy zobaczyła, że nieboszczyk jest zupełnie obcą osobą. Jarosław Zernek, właściciel zakładu, gdzie doszło do niedopatrzenia, przyznaje się do błędu. Konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji, gdyż drugie z pomylonych ciał zostało złożone już do grobu.

- Jak mogło do tego dojść? - pyta w rozmowie z lokalnym portalem gp24.pl krewna nieboszczyka. - Chcieliśmy, aby otworzono trumnę, bo chcieliśmy się pożegnać - wyjaśnia.

Kurtyka

Dymisja w rządzie Mateusza Morawieckiego

CZYTAJ DALEJ

To właśnie wtedy w kościele św. Katarzyny w Bytowie ujawniono makabryczną pomyłkę pracowników zakładu pogrzebowego zajmującego się ciałem zmarłego. Doszło do niefortunnego niedopatrzenia. Jarosław Zernek wyjaśnił, dlaczego w trumnie znalazła się obca dla zrozpaczonej rodziny osoba.

Bytów: pomylono ciała nieboszczyków

Właściciel Zakładu Pogrzebowego Orszac, feralnego zakładu pogrzebowego nie umywa się od winy. - To dramat dwóch rodzin - wprost wskazuje dla gp24.pl Jarosław Zernek.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Rodzina, która zorientowała się, że prawie pochowała zupełnie obcą osobę pyta w rozmowie z lokalnym serwisem, co stałoby się, gdyby wieko trumny nie zostałoby podniesione.

- Gdybyśmy tego nie zrobili, w grobie spocząłby zupełnie obcy człowiek. Chodzilibyśmy na cmentarz palić znicze zupełnie obcej osobie, nie wiedzielibyśmy, że nasz krewny został pochowany w zupełnie innej miejscowości - dodała kobieta, która opowiedziała o tym, co stało się w kościele św. Katarzyny w Bytowie.

Dwoje zmarłych, podobne trumny i niedopatrzenie ze strony pracowników zakładu pogrzebowego zaowocowało makabryczną pomyłką. Ciała dwóch mężczyzn zostały pomylone. Jarosław Zernek wyjaśnił, jak doszło do zamiany nieboszczyków.

Nie zawieszono kartki, nie sprawdzono trumien

Do kardynalnego błędu w przypadku zwłok doszło już w szpitalu, a właściwie w przyszpitalnej chłodni, gdzie trafili zmarli mężczyźni. - Ustawiono obok siebie dwie bardzo podobne trumny, niestety, moi pracownicy nie opisali ich - wyjaśnił Jarosław Zernek.

Kierujący Zakładu Pogrzebowego Orszac z 20-letnim stażem pracy jest poruszony tym, co się stało. Nie ukrywa, że to wynik błędu ludzkiego. - Powinni zawiesić kartki z nazwiskami, a nawet przy wynoszeniu trumien sprawdzić, kto jest w trumnie. Niestety, tego nie zrobiono - powiedział właściciel zakładu.

Co stało się z nieboszczykiem, który powinien spocząć w Bytowie? Został już pochowany przez obcą rodzinę w Dębicy Kaszubskiej. Do sanepidu wpłynęło w związku z tym pismo.

Będzie ekshumacja

Jarosław Zernek poinformował, że w związku z pomyłką, jaka zaszła w zakładzie pogrzebowym złożył oficjalny wniosek do sanepidu o przeprowadzenie ekshumacji. - Koszty pochówków biorę na siebie - dodał przedsiębiorca.

- Chciałbym zrekompensować rodzinom ból i rozczarowanie i zrobię wszystko, aby do podobnych sytuacji nie dochodziło. Zrobię wszystko, aby te osoby godnie pochować - wyjaśnił przejęty zdarzeniem Jarosław Zernek.

Dodaje, że przez 20 lat zawodowo zajmuje się przygotowaniem do pochówków i samym grzebaniem zmarłych. - Nigdy nic takiego mi się nie przytrafiło - powiedział. - Cierpię razem z rodzinami - dodał właściciel zakładu pogrzebowego.

Próba naprawy błędu swoich pracowników już się rozpoczęła. Jarosław Zernek skierował również słowa do samych rodzin zamienionych ciał zmarłych. - Jest mi bardzo przykro i bardzo wszystkich przepraszam - powiedział szczerze przejęty przedsiębiorca.

Niewiarygodne sceny w "Tańcu z gwiazdami". Widzowie oniemieli, polały się łzy

Slajd 1 z 5

Wpadka jurora w "Tańcu z Gwiazdami"

Finał "Tańca z Gwiazdami": wpadki w tanecznym show

Michał Malitowski zasiadający z jury "Tańca z Gwiazdami" w 11. edycji show użył słowa "ku*wa". Usłyszały je miliony widzów śledzących występy gwiazd na tanecznym parkiecie. Wulgaryzm miał być emocjonalnym uznaniem dla walczącego o Kryształową Kulę Sebastiana Wilka. fot. Polsat

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: gp24.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński o Niemczech: "Chcą budowy IV Rzeszy"

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Wejherowo: Nie żyje 6-latka potrącona na przejściu dla pieszych

Czytaj więcej >
wichury

Wiadomości

Niż "Daniel" przechodzi nad Polską. Uwaga na silny wiatr i połamane drzewa

Czytaj więcej >
(screen) Onet

Wiadomości

Rafał Trzaskowski przemawia w Kongresie Stanów Zjednoczonych

Czytaj więcej >
Awantura w Sejmie

Wiadomości

Obywatelski projekt "Stop Aborcji" odrzucony przez Sejm

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Była posłanka PO zatrzymana przez CBA. Składała fałszywe oświadczenia mająkowe

Czytaj więcej >