Goniec.pl
Bezpieczna wymiana walut: kantor stacjonarny, kantor internetowy, czy bank?

Materiały Partnera

Bezpieczna wymiana walut: kantor stacjonarny, kantor internetowy, czy bank?

6 Października 2021

Autor tekstu:

Redakcja

Udostępnij:

Minęły już bezpowrotnie czasy, kiedy wymiana waluty stanowiła problem. Dzisiaj z obcych jednostek pieniężnych korzystamy częściej, a co więcej chętniej korzystamy z nowoczesnych rozwiązań. Egzotyczne wakacje, zakupy online w sklepach zagranicznych, czy nawet spłata kredytu walutowego. Do wyboru mamy sporo rozwiązań m.in. kantor stacjonarny, kantor walut online, społecznościowe giełdy walut i banki. Która z tych metod jest najkorzystniejsza i najbezpieczniejsza? W tym artykule przeanalizujemy różne rozwiązania.  

Kantor stacjonarny – na co zwrócić uwagę? 

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było alternatywy dla placówek stacjonarnych. Najlepszy kantor, to zwykle był ten, który znajdował się najbliżej. W ramach rozwoju rynku i popytu na waluty, konsumenci zaczęli zwracać uwagę i dostrzegać minusy kantorów stacjonarnych. W lokalizacjach, gdzie pojawiają się turyści np. dworce, czy lotniska jest zwykle najdrożej. Natomiast małe punkty, których witryna nie wzbudza zaufania powinniśmy również omijać szerokim łukiem. Przed wymianą pieniędzy dobrze sprawdzić dany kantor walutowy w internecie, np. ogólnodostępne opinie o nim. 

Kantor internetowy – czy jest bezpieczny?

Od kilku lat zyskują na popularności kantory internetowe. Są one wygodną alternatywą dla stacjonarnych placówek. Jak działa kantor internetowy? Podobnie jak te klasyczne, z tą różnicą, że nie musimy wychodzić z domu, a całość transakcji wykonujemy za pomocą komputera lub telefonu komórkowego. Przykładowo https://internetowykantor.pl/ pozwala na wymianę waluty w mniej niż godzinę ‒ zakładamy konto w serwisie, zlecamy transakcję wymiany, wpłacamy odpowiednią kwotę, a wkrótce wymienione środki są przesyłane przez kantor np. na konto walutowe. Jeżeli zdecydujemy się na kantor online, warto wcześniej zweryfikować opinie o danej firmie, a także, czy posiada licencję KNF na świadczenie usług płatniczych. Dodatkowymi elementami, które świadczą o bezpieczeństwie serwisu są m.in. dwustopniowa weryfikacja, czy certyfikat SSL. 

Wymiana walut online w banku lub na platformach online

Również banki świadczą usługi wymiany walut online, ale także w niektórych placówkach stacjonarnych. Wymiana w banku jest bezpieczna, o ile korzystamy ze sprawdzonego banku z dobrą opinią. Zakup waluty online w banku będzie wygodny, ale nie najkorzystniejszy. Zanim zdecydujemy się na transakcję zakupu lub sprzedaży waluty, warto wcześniej sprawdzić oferowane kursy. Z pewnością będą one zdecydowanie wyższe niż w kantorach. 

Jeszcze jedną możliwością jest platforma wymiany walut online. W internecie działają np. społecznościowe serwisy, które umożliwiają wymianę pomiędzy użytkownikami. Podobnie jak w kantorze internetowym, tutaj również powinniśmy zweryfikować opinię i poziom zabezpieczeń, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie. 

Tekst zewnętrzny

RedakcjaAutor

Redakcja goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Rząd wycofał się z mandatów w wysokości 1500 złotych za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Pieniądze

Rząd wycofał się z gigantycznych podwyżek mandatów

Czytaj więcej >
Świadczenie ZUS

Pieniądze

ZUS może wypłacić 938 zł świadczenia szkoleniowego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Pieniądze

Materiały budowlane będą nadal drożeć

Czytaj więcej >
wzrosną rachunki

Pieniądze

Podwyżki w 2022 roku. Wzrosną rachunki za gaz, prąd i wodę

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Marlena Maląg zapowiedziała: minimalna emerytura wzrośnie od 2022 roku

Czytaj więcej >