Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Będzie podwyżka 500+? Szef klubu PiS rozbudza nadzieje, padł nawet termin
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 25.03.2023 11:08

Będzie podwyżka 500+? Szef klubu PiS rozbudza nadzieje, padł nawet termin

pieniądze
Iberion

Waloryzacja świadczenia 500+ stanie się faktem? Wątpliwości w tej sprawie znacznie rozwiał Ryszard Terlecki, który nie ukrywał, że pomysł podwyżki kwoty jest szeroko omawiany w najwyższych partyjnych kręgach. Polityk podał termin, kiedy ewentualnie można spodziewać się konkretnych deklaracji w tej sprawie. 

 

Waloryzacja 500+. Świadczenie straciło na wartości

Świadczenie 500+ z biegiem lat znacznie straciło na wartości i za tę samą kwotę można dziś kupić o wiele mniej, niż w 2016 roku. Podobnie jak wielu rodziców uważa pomysłodawcą dofinansowania, demograf prof. Julian Auleytner. Jest zdania, że wskutek doskwierającej drożyzny siła nabywcza pięciuset złotych spada i powinna zostać podwyższona do kwoty 850 złotych. Jak zaznaczył w Fakcie, w grudniu ubiegłego roku realna wartość daniny oceniana była na 355,16 zł. 

Damian Olszewski, popularyzator edukacji finansowej i przedsiębiorca obliczył, że moc ta spada z każdym miesiącem, a w marcu 2023 wynosi jedynie 343,85 zł. Czy politycy biorą te wyliczenia pod uwagę?

Ironiczny żart sponsora reprezentacji Polski po blamażu z Czechami

Waloryzacja 500+. Rzecznik Pis podał termin

Szef klubu parlamentarnego PiS stwierdził, że jest świadomy tego, iż świadczenie nie jest już tak pomocne, jak kilka lat temu. -Dobrze o tym wiemy, że waloryzacja tego świadczenia byłaby przydatna - ogłosił w rozmowie z portalem i.pl.

Ryszard Terlecki dodał, że kwestia tej podwyżki przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego była wielokrotnie omawiana i możliwe jest, że na rozmowach się nie skończy. Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje bowiem swój program wyborczy. - Rozmawiamy o wariantach wzmocnienia naszej prospołecznej polityki - wyjawił. Czego można się spodziewać po tych obiecujących zapowiedziach?

Ryszard Terlecki dał do zrozumienia, że jeśli zapadnie decyzja pomyślna dla rodzin, to zostanie przedstawiona podczas kongresu programowego PiS, w trakcie którego partia przedstawi całość swojego pomysłu na Polskę po nadchodzących wyborach. Wydarzenie zaplanowane jest na koniec czerwca lub początek lipca. Polityk nie ukrywał, że PiS "ma jeszcze parę asów w rękawie i przed wyborami je przedstawi"". Jak na te plany zapatruje się opozycyjna Platforma Obywatelska?

PO chce przebić PiS. Proponuje 1500 zł "babciowego"

Partia Donalda Tuska nie zamierza pozostawać bierna na kampanię wyborczą partii rządzącej i zawczasu, bo już 23 marca, przedstawiła swój program świadczeń społecznych. Donald Tusk na spotkaniu w Częstochowie ogłosił pomysł, by chętnym do powrotu na rynek pracy mamom dzieci do 3 roku życia przyznawać 1500 złotych miesięcznie. Tę kwotę mogłyby przeznaczyć na żłobek, przekazać babciom (stąd nazwa - "babciowe") w zamian za opiekę nad wnukami lub wydać je na dowolny cel, w zamyśle z korzyścią dla dziecka. 

Źródło: Fakt, i.pl

Tagi: 500 plus PiS