Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Będzie można zastrzec numer PESEL. Wielka rewolucja na horyzoncie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.07.2023 15:32

Będzie można zastrzec numer PESEL. Wielka rewolucja na horyzoncie

dowód osobisty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Stało się, nowa ustawa z podpisem prezydenta ma szansę zrewolucjonizować Polskę. Przepisy mają pomóc w ograniczeniu skutków kradzieży tożsamości. Największa zmiana dotyczy numeru PESEL. Już niedługo każdy będzie mógł go zastrzec?

Nowe przepisy przyniosą rewolucję

Kilka dni temu faktem stała się rewolucja dotycząca dowodu osobistego, czy prawa jazdy. W życie weszły przepisy zrównujące dokumenty z aplikacji mObywatel z tymi fizycznymi wydanymi przez odpowiedni urząd.

Andrzej Duda nie zwalnia tempa i nie odkłada na bok długopisu. W piątek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że kolejna ustawa ma już podpis prezydenta. Co się zmieni?

Nie żyje syn Sylwii Peretti z "Królowych życia". Tragedia pod osłoną nocy

Andrzej Duda podpisał ustawę, będzie można zastrzec PESEL

Ustawa z 7 lipca 2023 r. ma pomóc ograniczyć skutki kradzieży tożsamości. Ustawodawca chce, by chronić Polaków przed nadużyciami i nieuczciwymi zachowaniami złodziei.

Najważniejsza zmiana dotyczy numeru PESEL. Posiadacze PESEL-u będą mogli go… zastrzec. Pomysłodawcy nowych przepisów, które zyskały przychylność prezydenta liczą, że w ten sposób ograniczone zostaną przestępstwa polegające na zaciąganiu kredytów i pożyczek przez osoby trzecie. Jest jednak jeden element, będący solą w oku wielu Polaków. Chodzi o wypłatę pieniędzy w momencie posiadania zastrzeżonego numeru PESEL.

Niektórzy się zdziwią, zastrzeżenie PESEL-u niesie ze sobą nieoczywisty skutek

Ustawa z podpisem Andrzeja Dudy reguluje nie tylko kwestie możliwości zastrzeżenia PESEL-u. - Inne działania, które proponujemy - nie w tej ustawie, ale w kolejnych ustawach, które będą procedowane – to jest m.in. możliwość nałożenia nowych obowiązków na operatorów telekomunikacyjnych, tak by wychwytywali pewne schematy SMS-ów, przez które najczęściej naciągani są obywatele - wyjaśniał w Senacie Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Niemniej zwolennicy zwiększania możliwości chronienia się przed złodziejami i oszustami, a więc i opcji zastrzeżenia numeru PESEL zwracają uwagę na jeden problem. Po zastrzeżeniu PESEL-u trudniejsze będzie wypłacanie większych kwot pieniędzy.

W przypadku chęci wypłaty gotówki, której kwota będzie większa (bez różnicy czy jednorazowo, czy w sumie w ciągu 24h) niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, osoby z zastrzeżonym PESEL-em będą mogli odebrać pieniądze dopiero po 12 godzinach od zgłoszenia takiej chęci w banku. Wiele osób wskazuje, że to kolejne ograniczenie w obrocie gotówki.

Źródło: money.pl

Tagi: pieniądze