Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Technologia > Będą w Polsce składować odpady promieniotwórcze. Podano trzy lokalizacje
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.07.2023 10:02

Będą w Polsce składować odpady promieniotwórcze. Podano trzy lokalizacje

elektrownia jądrowa
Pxfuel, cid.org.nz

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie przestaje budzić kontrowersji. Pewne jest jednak, że rząd planuje takie inwestycje, a wraz z nimi podjęte mają być kroki w celu uruchomienia miejsc składowania promieniotwórczych odpadów. Państwowa Agencja Atomistyki ma już zresztą specjalnie opracowaną strategię dotyczącą tego celu. Jakie lokalizacje są brane pod uwagę?

W Polsce powstaną elektrownie jądrowe

Polska jest coraz bliżej energii atomowej. Rząd PiS planuje wybudować w kraju nie tylko elektrownie jądrowe, ale też reaktory małe i średnie. Tylko co z promieniotwórczymi odpadami? Okazuje się, że strategia jest już opracowana.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, z informacji udzielonych przez Polską Agencję Atomistyki wynika, iż od 2020 roku obowiązuje zaktualizowany “krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym”. Jego celem jest stworzenie takiego systemu, który integrował będzie sprawdzone metody obchodzenia się z niechcianymi pozostałościami.

Więźniarki były bezwzględne dla matki skatowanego Fabianka

W planach dwa rodzaje składowisk odpadów promieniotwórczych

W ramach przyjętego planu, na terenie Polski powstać ma m.in. składowisko powierzchniowe dla odpadów promieniotwórczych krótkożyciowych nisko- i średnioaktywnych. Jego uruchomienie zbiegnie się z oddaniem do użytku elektrowni jądrowej. Oprócz tego stworzone zostanie też tzw. głębokie składowisko. Zdaniem PAA, składowanie takowych odpadów w głębokich strukturach geologicznych stanowi najbezpieczniejszą opcję, ale póki co w Polsce nie dysponujemy takim miejscem.

W związku z trwającymi wciąż w różnych krajach pracami, nad Wisłą rozważane są dwie opcje głębokiego składowiska - albo wspólna lokalizacji składowiska głębokiego wraz z laboratorium badawczym, albo też rozdzielenie ich. W takowym laboratorium prowadzone miałyby być prace poprzedzające powstanie składowiska głębokiego.

Jak wygląda harmonogram działań?

Zgodnie z uchwałą z października 2020 roku, nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych (NSPOP) ma powstać w latach 2028-2032 i działać w latach 2033-2152. Jego zamknięcie potrwa natomiast do 2163 roku.

Jeśli zaś chodzi o składowisko głębokie, w zależności od wariantu harmonogram zakłada: "prowadzenie badań w PURL (Polskie Podziemne Laboratorium Badawcze) oraz szczegółowych badań w lokalizacji składowiska, opracowanie koncepcji projektowej SGOP – około 15 lat, przygotowanie dokumentacji z zakresu bezpieczeństwa jądrowego i ochrona radiologiczna (BJiOR) do zezwolenia na budowę, wniosku koncesyjnego na budowę oraz OOŚ dla składowiska – 5 lat, zatwierdzenie dokumentacji i uzyskanie decyzji – około 5 lat, a budowa składowiska zależnie od wariantu – około 7–10 lat".

PAA rozważa trzy lokalizacje

PAA stoi na stanowisku, że Polska ma odpowiednie warunki do budowy głębokiego składowiska, choćby w formacjach skalnych obecnych na złożach soli kamiennej Niżu Polskiego, utworach ilastych Monokliny przedsudeckiej oraz skałach magmowych i metamorficznych północno-wschodniej części kraju.

Obecnie w Polsce mamy tylko jedno składowisko powierzchniowe, które znajduje się Różanie nad Narwią i powstało w 1961 roku. - Przeprowadzane kontrole odpadów promieniotwórczych na jego terenie nie wykazują zagrożenia dla ludności i środowiska – podkreśla PAA.

Źródło: PAP, Radio ZET

Tagi: atom