Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ważny komunikat z ZUS. Ci seniorzy muszą zwrócić 13. emeryturę
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 28.04.2024 19:13

Ważny komunikat z ZUS. Ci seniorzy muszą zwrócić 13. emeryturę

pieniądze
fot. Arkadiusz Ziolek, East News

Wypłaty 13. emerytury ZUS zakończył 25 kwietnia. Teraz okazuje się jednak, że nie wszyscy powinni byli dostać pieniądze i część osób pobierających świadczenia… będzie je musiała zwrócić.  

13. emerytura zasila konta wielu polskich seniorów

Tegoroczne ”trzynastki” w wysokości 1780,96 zł brutto trafiły na konta 8,5 miliona emerytów. Kwota wypłat w ramach trzynastek przekroczyła w sumie 15 mld zł. 

Z zasady wypłacane są one jednocześnie z podstawowym świadczeniem emerytalnym. Proces ich wypłacania zakończono 25 kwietnia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował jednak, że część osób, która otrzymała świadczenie, będzie musiała odesłać je ZUS-owi

Dziś zna je cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu sprzed lat?

Kto musi oddać 13. emeryturę?

Część seniorów będzie zmuszona zwrócić otrzymaną 13. emeryturę jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwalifikuje ich do grupy osób, którym prawo do dodatkowego świadczenia nie przysługuje. Chodzi o osoby, które mają prawo do 13. emerytury, ale nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego i wciąż sobie dorabiają. 

Świadczenie nie należy się tym z nich, którzy przekroczyli limit kwoty dorabianej do emerytury – wynosi on 5278,30 zł brutto. Wysokość limitu ustalana jest na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 

Ile można dorobić nie tracąc 13. emerytury?

Limit kwoty, którą emeryci mogą dorabiać bez utraty ”trzynastki” wynosi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia określonego na podstawie raportu GUS. Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2023 roku wyniosło 7 540,36 zł.  

Dochód dodatkowy powyżej 5278,30 zł brutto skutkuje pomniejszeniem emerytury, a taki, który przekracza 9802,50 zł brutto (czyli 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) oznacza zawieszenie 13. emerytury. Limity zmieniają się co trzy miesiące. 

 

Źródło: Interia, Infor