Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > BBC: Zrozumienie stanu umysłu Putina "będzie kluczowe". Tak można uniknąć dalszej eskalacji?
Irmina Jach
Irmina Jach 21.03.2022 21:44

BBC: Zrozumienie stanu umysłu Putina "będzie kluczowe". Tak można uniknąć dalszej eskalacji?

Putin
ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Wojna w Ukrainie trwa już ponad trzy tygodnie. BBC, powołując się na przedstawicieli zachodnich wywiadów, twierdzi, że zrozumienie stanu umysłu Władimira Putina "będzie kluczowe", aby nie dopuścić do jeszcze większej eskalacji.

BBC w swoim artykule podjęło się analizy działań rosyjskiego prezydenta, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, co sprawia, że Władimir Putin podejmuje coraz bardziej radykalne kroki, które coraz częściej wiążą się z tragicznymi zgonami cywilów. Dziennikarze zwrócili uwagę, że przedstawiciele zachodnich wywiadów od wielu lat próbują zgłębić meandry psychiki przywódcy Rosjan, by zrozumieć jego prawdziwe intencje.

Zachodni szpiedzy próbują zrozumieć stan umysłu Putina? "To będzie kluczowe"

- Ponieważ wojska rosyjskie, jak się wydaje, ugrzęzły w Ukrainie, potrzeba zrobienia tego stała się jeszcze bardziej konieczna, aby ustalić, jak Putin zareaguje pod presją - czytamy. Zdaniem BBC zrozumienie stanu psychicznego Władimira Putina "będzie kluczowe", by uniknąć dalszej eskalacji konfliktu. - Spekulowano, że przywódca Rosji był chory, ale wielu analityków uważa, że ​​w rzeczywistości został odizolowany i zamknięty na wszelkie alternatywne poglądy - dodają dziennikarze.

Przedstawiciel zachodniego wywiadu cytowany przez BBC stwierdził, że "początkowy plan wojskowy Putina wyglądał jak coś wymyślonego przez oficera KGB". Przypominamy, że obecny prezydent Rosji przez wiele lat był pracownikiem tej instytucji. Jak czytamy w dalszej części artykułu, plan operacji wojskowej został stworzony w wąskim gronie i miał pozostać tajemnicą. - Rezultatem był chaos. Rosyjscy dowódcy wojskowi nie byli gotowi i niektórzy żołnierze przekroczyli granicę, nie wiedząc, co robią - podsumowano.

BBC twierdzi, że zachodni szpiedzy wiedzieli o planach Władimira Putina więcej niż niektóre osoby zajmujące wysokie państwowe funkcje w Rosji. - Teraz stoją przed nowym wyzwaniem - zrozumieniem, co dalej zrobi przywódca Rosji. A to nie jest łatwe - czytamy. John Sipher, który wcześniej kierował operacjami CIA w Rosji, miał wyjaśniać, że "wyzwaniem w zrozumieniu posunięć Kremla jest to, że Putin jest w Moskwie jedynym decydentem". - Niezwykle trudno jest w systemie tak dobrze chronionym jak w Rosji mieć dobre dane wywiadowcze na temat tego, co siedzi w głowie przywódcy, zwłaszcza w sytuacji, gdy tak wielu jego ludzi nie wie, co się dzieje - dodawał w rozmowie z BBC John Sawers, były szef brytyjskiego MI6.

Władimir Putin jest odizolowany? Przebywa "w bańce, którą sam stworzył"

Pracownicy wywiadu cytowani przez BBC mają donosić, że Władimir Putin "jest odizolowany w bańce, którą sam stworzył, do której przenika bardzo mało informacji z zewnątrz, zwłaszcza tych, które mogłyby podważyć jego poglądy". - Jest ofiarą własnej propagandy w tym sensie, że słucha tylko określonej liczby osób i blokuje wszystko inne. To daje mu spaczony obraz świata - tłumaczył profesor psychologii Adrian Furnham.

Zdaniem dziennikarzy BBC krąg osób z najbliższego otoczenia prezydenta Rosji nigdy nie był duży, ale kiedy zapadła decyzja o inwazji na Ukrainę, miał zawęzić się do kilku osób, "prawdziwych wyznawców", którzy podzielają poglądy Władimira Putina.

- Putin prawdopodobnie nie jest chory psychicznie ani się nie zmienił, chociaż działa bardziej pospiesznie i prawdopodobnie jest bardziej odosobniony w ostatnich latach - stwierdził Ken Dekleva, były lekarz i dyplomata rządu USA, a obecnie pracownik Fundacji George'a H.W. Busha ds. stosunków amerykańsko-chińskich. BBC sugeruje z kolei, że Władimir Putin może nie mieć dostępu do wiarygodnych informacji.

- Jego służby wywiadowcze mogły być przed inwazją niechętne do powiedzenia mu wszystkiego, czego nie chciał słyszeć, przedstawiając optymistyczne szacunki w sprawie tego, jak przebiegnie inwazja i jak zostaną przyjęte rosyjskie wojska - czytamy. Nie zabrakło również sugestii, że prezydent Rosji "może udawać, że jest niebezpieczny, a nawet irracjonalny", by osiągnąć swoje cele.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: BBC