Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > [ATAK ROSJI NA UKRAINĘ NA ŻYWO] Trwają zacięte walki, wiele ofiar i rannych
Redakcja Redakcja
Redakcja Redakcja 24.02.2022 14:29

[ATAK ROSJI NA UKRAINĘ NA ŻYWO] Trwają zacięte walki, wiele ofiar i rannych

Z ostatniej chwili czerwone
Z ostatniej chwili czerwone

Wojna w Ukrainie. W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska zaatakowały największe miasta. Są doniesienia o ogromnych zniszczeniach i ofiarach śmiertelnych. Część wojsk wkroczyło na Ukrainę z terytorium Białorusi. Poniżej relacja na żywo z wydarzeń w czwartek 24.02.2022.

22:46 Wielki sukces ukraińskiego wojska. Udało się odbić lotnisko Kijów-Hostomel z rosyjskich rąk.

22:34 Rosja ostrzelała ukraińskie miasto Sambor. Rakiety spadły 30 km od granicy z Polską.

22:22 Od godziny 22 do 7 rano w Kijowie obowiązuje godzina policyjna.

22:14 Media dotarły do informacji, którzy generałowie Putina stoją za stworzeniem planu inwazji na Ukrainę.

21:53 W całej Rosji odbywały się dzisiaj antywojenne protesty. Demonstracje miały miejsce w prawie 50 miastach Rosji. Policja zatrzymała 1083 osoby, z czego ponad 500 w samej Moskwie.

21:41 Władimir Putin na spotkaniu z przedstawicielami rosyjskiego biznesu tłumaczył się z ataku na Ukrainę. Słowa, które wypowiedział, nigdy nie zostaną mu zapomniane.

21:29 Minister spraw zewnętrznych Ukrainy, Dmytro Kuleba, spotkał się z Andrzejem Dudą po posiedzeniu Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Przed godziną 21 wyszedł do mediów wraz z polskim szefem MSZ Zbigniewem Rauem. Padły ważne słowa.

21:24 Mołdawia w związku z agresją Rosji na Ukrainę wprowadziła u siebie stan wyjątkowy, który potrwa 60 dni.

21:05 - Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą na temat brutalnego ataku Rosji na Ukrainę i jego konsekwencji dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Przywódcy NATO spotykają się jutro. Jesteśmy zjednoczeni, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

20:53 Niebywałe nagranie z ukraińskiego Geniczeska, które przejęły rosyjskie wojska. Odważna Ukrainka podeszła do rosyjskiego żołnierza i bez ogródek zapytała go, dlaczego najechał jej ojczyznę.

20:44 Zdjęcie spod ambasady Rosji w Gruzji obiegło cały internet. Wyjątkowo smutny obrazek:

ambasada
ambasada

20:35 Kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazała, że lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich.

20:20 Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko przekazał, że rosyjskie wojska ostrzeliwują szpitale w Ukrainie, co jest rażącym naruszeniem konwencji genewskich. Polityk nie podał jednak żadnych szczegółów.

20:05 Orędzie do Polaków wygłosił również Andrzej Duda.

19:55 Z Kolejnym opóźnieniem rozpoczęło się przemówienie prezydenta USA Joe Bidena. Znamy szczegóły sankcji wycelowanych w Rosję

19:15 Joe Biden na Twitterze ogłosił, że Stany Zjednoczone wraz z przywódcami państw G7 uzgodniły "niszczycielskie pakiety" sankcji wobec Rosji.

18:57 Przemówienie prezydenta USA Joe Bidena rozpocznie się godzinę później, o 19:30 czasu polskiego.

18:49 Pod ambasadą w Rosji w Warszawie zebrał się tłum. Przemawiał m.in. Michał Szczerba z KO i Marta Lempart ze Strajku Kobiet

Ambasada
Goniec.pl

18:35 Polacy odczują skutki ataku Rosji na Ukrainę. Eksperci nie mają wątpliwości

18:19 O godz. 18:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezydenta USA Joe Bidena.

18:08 Rosjanie zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu. Pracownicy mieli zostać rzekomo wzięci na zakładników. Taką informację przekazał dziennikarz Tadeusz Giczan, powołując się na Ukraińską Niezależną Agencję Informacyjną (UNIAN).

18:03 Ukraińscy żołnierze przeprowadzili udaną zasadzkę w Głuchowie niedaleko miasta Sumy, niszcząc 15 rosyjskich czołgów.

17:46 Władimir Putin podczas spotkania z przedstawicielami środowiska biznesowego: "„To bardzo ważne, żeby było jasne, że to, co się dzieje na Ukrainie jest koniecznym środkiem. Oni po prostu nie zostawili nam innej możliwości” 17:32 Władimir Putin: "Wszyscy rozumiemy, w jakim świecie żyjemy i szykowaliśmy się do tego, co się dzieje z perspektywy sankcji. Niemniej, chcę zareagować na to, o czym mówił prezydent Rosyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu i Przedsiębiorców - Rosja pozostaje częścią gospodarki światowej, w związku z tym, nie mamy zamiaru krzywdzić systemu, w którym się znajdujemy, na tyle, na ile się tam znajdujemy".

17:22 Alaksandr Łukaszenka o planach Władimira Putina na Ukrainie. Chce "powstrzymać ludobójstwo"

17:20 W Petersburgu trwa protest przeciwko działaniom wojennym Władimira Putina na terenie Ukrainy.

17:03 Rosyjskie siły zaatakowały szpital w regionie donieckim. Są ofiary śmiertelne

17:01 Wołodymyr Zełeński: "Zbliża się już pakiet dodatkowych surowych sankcji wobec Rosji ze strony UE. Omówiłem wszystkie szczegóły z Emmanuelem Marconem. Żądamy odłączenia Rosji od SWIFT, wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą i innych skutecznych kroków w celu powstrzymania agresora".

16:59 Atak rosyjskich wojsk na Czarnobyl. Jest reakcja Wołodymyra Zełeńskiego

16:58 Zestrzelono ukraiński samolot wojskowy. Co najmniej 5 osób nie żyje

16:57 Białoruś: Swietłana Cichanouska ogłosiła przejęcie obowiązków prezydenta kraju

16:53 PZPN wydał oświadczenie w sprawie meczu z Rosją. Polska reprezentacja nie poleci na spotkanie 20 marca do Moskwy.

16:51 Caritas Polska przekazał 100 tys. zł dla ukraińskich oddziałów fundacji. Ogłoszono również zbiórkę pieniędzy pod hasłem #PomocDlaUkrainy

16:48 Przed ambasadą Ukrainy w Warszawie trwa manifestacja. Pojawili się na niej politycy opozycji. Pod budynkiem złożono kwiaty i ukraińską flagę.

16:37 Joe Biden wygłosi przemowę o 18.30 polskiego czasu. Pojawiają się informacje, że ogłosić ma kolejne, wyjątkowo dotkliwe sankcje dla Rosji.

16:35 Mateusz Morawiecki: "Przestrzegaliśmy przed tym, że Rosja zaatakuje Ukrainę (…) Mówiłem o tym, że wojska się zbierają po to, by zaatakować naszego sąsiada. Dziś czas ogólników i gadania musi się skończyć (…) Napaść i inwazja na Ukrainę jest bezprecedensowym złamaniem prawa międzynarodowego, giną niewinni ludzie. Dlatego Polska przestrzegała wcześniej i dzisiaj jedziemy, żeby wypracować ten pakiet sankcji, który będzie skuteczny".

16:32 Rzecznik rządu Piotr Müller powiadomił, że premier Mateusz Morawiecki nalegać będzie na twarde sankcje wobec Rosji podczas szczytu przywódców państw UE w Brukseli.

16:23 Interfax: Biały Dom rozważa możliwość wysłania kolejnych sił militarnych na wschód Europy

16:09 Prezydent Ukrainy: "Rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć teren elektrowni w Czarnobylu. Nasi obrońcy oddają życie, by tragedia z 1986 r. się nie powtórzyła (...) To wypowiedzenie wojny całej Europie"

16:03 Popularna ukraińska piosenkarka Nadya Dorofeeva ogłosiła, że pozostanie w Kijowie: "Tylko razem możemy to wszystko powstrzymać! I wierzę, że możemy! Zostaję w Kijowie na Ukrainie"

15:59 Interfax: Łotwa zdecydowała się na wstrzymanie wydawania wiz obywatelom Rosji

15:53 Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych przekazał, że rosyjscy żołnierze pojawili się w Czarnobylu. W wyniku wymiany ognia doszło do zniszczenia składowiska odpadów radioaktywnych.

15:38 Rosyjskie siły ostrzelały szpital w obwodzie donieckim. Cztery osoby nie żyją.

15:36 Ambasador Rosji w Tokio ogłosił, że poparcie przez Japonię sankcji dla Rosji nie pozostanie bez odpowiedzi i negatywnie wpłynie na relacje pomiędzy krajami

15.07 O godzinie 20 odbędzie się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

14.54 Polska Agencja Prasowa podaje, że cztery rakiety w kierunku Ukrainy wystrzelono z Białorusi.

14.53 "W oparciu o władzę udzieloną mi przez Białorusinów w wyborach prezydenckich w 2020 r. przyjmuję odpowiedzialność za reprezentowanie Republiki Białorusi i jej narodu, występowanie w obronie niepodległości i interesów narodowych mojego kraju" - poinformowała na Twitterze Sviatlana Tsikhanouskaya.

14.50 Władze Mariupola poinformowały, że doszło tam do ostrzału na dzielnicę mieszkalną. Liczba ofiar nie jest jeszcze znana. 14.46 Modlitwy odprawiali też Ukraińcy przebywający w Polsce. Przed ambasadą Rosji w Warszawie zorganizowali dziś protest przeciwko działaniom Putina.

14.40 Telewizje pokazują sceny z ulic Charkowa, gdzie ludzie modlą się o pokój w Ukrainie. Wbrew temu co twierdzi Rosja, rakiety celowały w obiekty cywilne. Zniszczenia są ogromne.

14.37 - Dziś racją stanu jest wolna, niepodległa Ukraina. Tę rację można osiągnąć byciem zjednoczonymi z naszymi sojusznikami. Musimy pokazać, że ten szyk potrafi powiedzieć nie, potrafi zatrzymać wojnę. Oczekujemy ciagłego obradowania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jesteśmy gotowi nowelizować budżet państwa, żeby przesunąć pieniądze na wydatki na obronność - zapowiedział Władysław Kosiniak - Kamysz z PSL.

14.35 - Putin to wróg publiczny numer jeden w Europie. Wojna zmienia wszystko, w sprawie bezpieczeństwa potrzebna jest zgoda i jedność. W imieniu lewicy deklaruję, że czas zakończyć spór polityczny. Dziś nie ma podziałów na lewicę, prawicę czy centrum. Dziś liczy się solidarność i współpraca. Nasze biura terenowe partii będą dostępne dla Ukraińców, którz tutaj przyjadą - powiedział Krzysztof Gawkowski z lewicy, który przemawiał tuż po Borysie Budce z KO.

14.30 - Dzisiaj jest absolutnie szczególny moment w naszej historii. Ten poranek zmienił wszystko - spowodował, że demony II wojny światowej na powrót odżyły. Napaść i agresja stały się faktem, a niewinni ludzie giną tuż za naszą wschodnią granicą - mówił podczas swojego wystąpienia Mateusz Morawiecki.

14.25 Zakończyło się Sejmowe wystąpienie premiera Morawieckiego, który wyraził wyrazy solidarności z narodem Ukraińskim i żołnierzami, którzy stanęli na pierwszej linii frontu.