Goniec.pl
polska ambasada w Moskwie

Twitter/Bielsat_pl

Atak na ambasadę RP w Moskwie. Budynek został oblany czerwona farbą

11 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Haniebne wydarzenie w centrum Moskwy. Budynek ambasady RP został oblany czerwoną farbą. Polski resort dyplomacji już zapowiedział, że będzie domagał się wyjaśnienia sprawy. Tymczasem nagranie ze zdarzenia publikowane jest w mediach społecznościowych, a rosyjska propaganda nazywa je "symetrycznym odwetem" za incydent z udziałem Siergieja Andriejewa w Warszawie.

Pierwsze kroki odwetowe wobec Polski za poniedziałkowy incydent na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie stały się faktem. Rosjanie nie zamierzają puścić płazem ataku na ich ambasadora i podejmują prowokacyjne wobec naszych dyplomatów kroki.

emerytura czternastka

Czternasta emerytura: Kluczowe wieści dla seniorów. Znamy termin wypłaty i wysokość

CZYTAJ DALEJ

Atak na ambasadę RP w Moskwie

Ambasador Polski w Moskwie Krzysztof Krajewski potwierdził, że gmach budynku ambasady RP został w środę po południu oblany czerwoną farbą, podobną do tej, której ukraińska dziennikarka i aktywistka użyła podczas zdarzenia z udziałem Siergieja Andriejewa. Substancja miała wówczas symbolizować krew ukraińskich ofiar rosyjskiej inwazji.

Chwilę po dokonaniu przez nieznanych sprawców aktu wandalizmu w stolicy Rosji, polscy dyplomaci wezwali na miejsce policję, a w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiło się nagranie dokumentujące zdarzenie. Tamtejsze kanały propagandowe określiły je mianem "symetrycznego odwetu" za to, co wydarzyło się w Dniu Zwycięstwa w Warszawie.

Pytany o komentarz do sprawy rzecznik MSZ Łukasz Jasina nie chciał mówić na temat ewentualnych kroków odwetowych. Poinformował jednak, że jeśli zapadnie decyzja o podjęciu takowych, zostanie ona zakomunikowana.

O skandalicznym zdarzeniu wypowiedział się również wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Jakiekolwiek próby tego typu reagowania na sytuacje, która miała miejsce w Warszawie są oczywiście absolutnie nieakceptowalne. Placówki dyplomatyczne, dyplomaci cieszą się odpowiednim immunitetem - powiedział.

Dodał również, że polski resort spraw zagranicznych będzie domagał się od strony rosyjskiej wyjaśnienia sprawy i ustalenia sprawców za nią stojących.

Rosyjskie MSZ wezwało polskiego ambasadora

Kilka godzin przed tą sytuacją, ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego MSZ, gdzie wysłuchał ustnego protestu w związku z oblaniem farbą rosyjskiego dyplomaty w Warszawie.

Ambasador Rosji

Rosyjska propaganda po oblaniu ambasadora farbą: "Fani neonazizmu odsłonili twarze"

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie trwało zaledwie 20 minut. Zakomunikowano podczas niego decyzję o tym, że Krajewski, póki co zostanie w Moskwie i wbrew spekulacjom nie zostanie odwołany.

Po poniedziałkowym incydencie, wielu analityków spodziewa się, że Moskwa podejmie kroki odwetowe, które mogą obejmować także niebezpieczne wydarzenia z udziałem polskich dyplomatów. Te mogą mieć miejsce w dłuższej perspektywie, dlatego przedstawiciele RP w Rosji powinni wykazywać się szczególną ostrożnością.

O zemście strony rosyjskiej mówił m.in. Marek Reszuta, który pracował kiedyś w polskiej ambasadzie w Moskwie, a w 2005 roku został pobity w odpowiedzi na atak na dzieci rosyjskich dyplomatów w Warszawie.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie
Władimir Putin przed laty mówił o sobie
Władimir Putin o sobie i swoich stosunkach z miliarderami
Władimir Putin przed laty wykazywał się większą wyrozumiałością

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec, Interia

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru

Wiadomości

Kto po Putinie? Ekspert wskazał osobę, która może przejąć władzę w Rosji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wstrząsające nagranie z granicy. Białoruscy strażnicy rzucali na drut cudzoziemców

Czytaj więcej >
powrót połączenia kolejowego

Wiadomości

Wraca kultowy pociąg "Słoneczny". Po dwóch latach przerwy podróżni łatwiej dojadą nad morze

Czytaj więcej >
Szykuje się rewolucja w emeryturach, Skarbówka odda seniorom pieniądze

Wiadomości

Luka w przepisach dotyczących bonu turystycznego. Dodatkowe 500 złotych na dziecko wciąż możliwe

Czytaj więcej >

Wiadomości

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, PETRAS MALUKAS/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Sondaż zaufania do polityków. Duda na czele, jest kilka niespodzianek

Czytaj więcej >