Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Matura rozszerzona informatyka 2022. Co muszę umieć, żeby zdać?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 26.04.2022 14:03

Matura rozszerzona informatyka 2022. Co muszę umieć, żeby zdać?

matura 2022 informatyka
Unsplash/Scott Graham

Matura z informatyki 2022. Jakie pytania najczęściej pojawiają się na arkuszach maturalnych i co najlepiej przygotować, by osiągnąć jak najlepszy wynik? Matura z informatyki jest najdłuższą ze wszystkich matur i uważana jest również za najtrudniejszą. Jakie pytania i zagadnienia pojawiają się w niej najczęściej?

Matura z informatyki została zaplanowana na 20 maja na godzinę 9:00 i potrwa łącznie 210 minut - 60 minut przeznaczone jest na pierwszą część teoretyczną, a 150 minut - na część praktyczną. Pomiędzy nimi zaplanowana jest półgodzinna przerwa.

Matura rozszerzona informatyka 2022. Co muszę umieć, żeby zdać?

Matura rozszerzona z informatyki nie jest maturą obowiązkową, co oznacza, że nie można jej nie zdać. Można uzyskać minimalną liczbę punktów i wciąż otrzymać świadectwo maturalne bez żadnych przeszkód.

Matura z informatyki jest uważana za najtrudniejszy z egzaminów. Jest również najdłuższa i bardzo wyczerpująca dla uczniów. Choć zadań jest tylko 6, są one rozbudowane i wymagają ogromnego skupienia.

Pierwsza część, teoretyczna, trwa 60 minut i zawiera w sobie trzy pierwsze zadania. Jedno z nich jest pytaniem zamkniętym dotyczącym kwestii teoretycznych. Odpowiedzi na dane pytanie jest kilka, a pytanie ma wielokrotny wybór, który może skonfundować niejednego zdającego.

Zazwyczaj pojawia się również zadanie obliczeniowe, którego celem jest przeliczenie pomiędzy systemami liczbowymi np. pomiędzy dwójkowym a szesnastkowym. Ważne jest, by pokazać cały ciąg swojego rozumowania podczas rozwiązywania tych zadań.

Trzecim zadaniem, które często się pojawia, jest napisanie algorytmu lub funkcji na kartce i przedstawienie swojego sposobu rozumowania - ważne jest, by nie pominąć żadnego kroku myślowego. Zadanie to często jest podzielone na kilka części - trzeba w nim zanalizować problem i napisać odpowiedni algorytm z funkcjami, który pozwoliłby go rozwiązać w sposób optymalny. W tym przypadku podane są również dane oczekiwane na wejściu oraz to, co powinno wyjść.

Druga, trwająca 150 minut, część praktyczna, również podzielona jest na trzy zadania. Jedno z nich zawsze dotyczy baz danych, w tym umiejętnego poruszania się po nich i rozwiązania jakiegoś problemu, który podany został w zadaniu.

Drugie z zadań jest również obowiązkowe do przygotowania w arkuszu kalkulacyjnym (najczęściej w Excelu) - chodzi o graficzne przedstawienie danych za pomocą funkcji i wykresów.

Ostatnim i najczęściej najbardziej złożonym z zadań jest napisanie programu w wybranym przez siebie języku programowania (dostępne są C++, Python i Java). Należy pamiętać, że w zadaniu wykorzystane muszą zostać klasyczne algorytmy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl