Goniec.pl
Unsplash/Scott Graham

Unsplash/Scott Graham

Matura rozszerzona informatyka 2022. Co muszę umieć, żeby zdać?

26 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Matura z informatyki 2022. Jakie pytania najczęściej pojawiają się na arkuszach maturalnych i co najlepiej przygotować, by osiągnąć jak najlepszy wynik? Matura z informatyki jest najdłuższą ze wszystkich matur i uważana jest również za najtrudniejszą. Jakie pytania i zagadnienia pojawiają się w niej najczęściej?

Matura z informatyki została zaplanowana na 20 maja na godzinę 9:00 i potrwa łącznie 210 minut - 60 minut przeznaczone jest na pierwszą część teoretyczną, a 150 minut - na część praktyczną. Pomiędzy nimi zaplanowana jest półgodzinna przerwa.

matura informatyka 2022

Matura informatyka 2022. Co jest na maturze z informatyki? Wymagania na maturę z informatyki

CZYTAJ DALEJ

Matura rozszerzona informatyka 2022. Co muszę umieć, żeby zdać?

Matura rozszerzona z informatyki nie jest maturą obowiązkową, co oznacza, że nie można jej nie zdać. Można uzyskać minimalną liczbę punktów i wciąż otrzymać świadectwo maturalne bez żadnych przeszkód.

Matura z informatyki jest uważana za najtrudniejszy z egzaminów. Jest również najdłuższa i bardzo wyczerpująca dla uczniów. Choć zadań jest tylko 6, są one rozbudowane i wymagają ogromnego skupienia.

Pierwsza część, teoretyczna, trwa 60 minut i zawiera w sobie trzy pierwsze zadania. Jedno z nich jest pytaniem zamkniętym dotyczącym kwestii teoretycznych. Odpowiedzi na dane pytanie jest kilka, a pytanie ma wielokrotny wybór, który może skonfundować niejednego zdającego.

Zazwyczaj pojawia się również zadanie obliczeniowe, którego celem jest przeliczenie pomiędzy systemami liczbowymi np. pomiędzy dwójkowym a szesnastkowym. Ważne jest, by pokazać cały ciąg swojego rozumowania podczas rozwiązywania tych zadań.

matura 2022 matematyka

Matura matematyka 2022. Ile trzeba mieć punktów na maturze z matematyki?

CZYTAJ DALEJ

Trzecim zadaniem, które często się pojawia, jest napisanie algorytmu lub funkcji na kartce i przedstawienie swojego sposobu rozumowania - ważne jest, by nie pominąć żadnego kroku myślowego. Zadanie to często jest podzielone na kilka części - trzeba w nim zanalizować problem i napisać odpowiedni algorytm z funkcjami, który pozwoliłby go rozwiązać w sposób optymalny. W tym przypadku podane są również dane oczekiwane na wejściu oraz to, co powinno wyjść.

Druga, trwająca 150 minut, część praktyczna, również podzielona jest na trzy zadania. Jedno z nich zawsze dotyczy baz danych, w tym umiejętnego poruszania się po nich i rozwiązania jakiegoś problemu, który podany został w zadaniu.

Drugie z zadań jest również obowiązkowe do przygotowania w arkuszu kalkulacyjnym (najczęściej w Excelu) - chodzi o graficzne przedstawienie danych za pomocą funkcji i wykresów.

Ostatnim i najczęściej najbardziej złożonym z zadań jest napisanie programu w wybranym przez siebie języku programowania (dostępne są C++, Python i Java). Należy pamiętać, że w zadaniu wykorzystane muszą zostać klasyczne algorytmy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Matura z języka polskiego 2022. Arkusze maturalne CKE z lat 2018 - 2021

  • Matura matematyka 2022. Arkusze z poprzednich lat - sprawdź swoją wiedzę

  • Matura język angielski 2022. Jak napisać maila i pocztówkę po angielsku

Źródło: goniec.pl

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Grzegorz Braun

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Gosiewska pokazała Braunowi, gdzie jego miejsce

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >