Goniec.pl
Andrzej Duda

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda zwołał pilne spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

19 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Na czwartkowy wieczór prezydent Andrzej Duda zwołał pilną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem spotkania z premierem i ministrami ma być sytuacja w Ukrainie, a także spodziewane przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, które jednoznacznie popiera Polska.

Czwartek 19 maja będzie niezwykle intensywnym dniem dla prezydenta Andrzeja Dudy. Rano głowa naszego państwa odwiedza okolice Nowogrodu, gdzie obserwuje wspólne ćwiczenia wojsk z Polski, USA, Francji i Szwecji. Później spotka się z żołnierzami.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Najważniejszym punktem całego dnia ma być jednak zaplanowane w ostatniej chwili spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wieczorem prezydent RP odbędzie naradę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów polskiego rządu.

Pilne spotkanie w BBN

Tematem spotkania w BBN ma być aktualna sytuacja w Ukrainie oraz potencjalne rozszerzenie struktur Paktu Północnoatlantyckiego, o czym poinformował na Twitterze szef Biura Paweł Soloch.

- Na dziś wieczór prezydent zwołał naradę z udziałem premiera i ministrów ws. Ukrainy, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - przekazał.

Nie jest tajemnicą, że Polska wspiera prężnie starania Finów i Szwedów o akces do Sojuszu. Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział w środę, że zgoda zostanie wyrażona w najbliższym możliwym terminie. Chodzi o formalne kwestie, które mówią o tym, że przyjęcie nowych członków do NATO muszą poprzeć parlamenty krajów już będących w jego strukturach.

Polska wspiera akces Finlandii i Szwecji

Również na dzisiaj zapowiedziane zostały rozmowy prezydenta USA z premier Szwecji oraz prezydentem Finlandii, którzy goszczą w Białym Domu. To osobisty cios dla Władimira Putina, który za wszelką cenę próbuje nie dopuścić do poszerzenia się NATO.

Władzom Polski szczególnie podoba się pomysł przyjęcia dwóch znaczących członków do Paktu, gdyż może mieć to zbawienny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju. Po wstąpieniu do struktur organizacji Finów i Szwedów, nie dość, że znacząco powiększy się potencjał armii NATO, to jeszcze całkowicie zabezpieczona zostanie wschodnia flanka i Morze Bałtyckie.

Nie bez przyczyny więc premier Mateusz Morawiecki wygłasza śmiałe oświadczenia, w których zapewnia, że w przypadku ataku na Szwecję czy Finlandię, nawet w okresie ich procesu przystąpienia do NATO, Polska przyjdzie im z pomocą.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >