Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda oddał hołd Elżbiecie II. Pojawił się w Pałacu Westminsterskim
Irmina Jach
Irmina Jach 18.09.2022 15:47

Andrzej Duda oddał hołd Elżbiecie II. Pojawił się w Pałacu Westminsterskim

Duda królowa Elżbieta
Piotr Molecki/East News PAUL ELLIS/AFP/East News

Dzień przed pogrzebem królowej Elżbiety II w Londynie trwają ostatnie uroczystości pożegnalne. Do Wielkiej Brytanii przybyło już wielu światowych przywódców chcących oddać hołd zmarłej monarchini. Również Andrzej Duda odwiedził Pałac Westminsterski, gdzie wystawiona jest trumna z ciałem władczyni. Towarzyszyła mu Agata Duda.

Andrzej Duda, tak jak inni prezydenci, złożył kondolencje członkom rodziny królewskiej już w dniu odejścia Elżbiety II. Na jego oficjalnym koncie na Twitterze pojawił się wówczas anglojęzyczny wpis, w którym polityk docenił wkład królowej w kształtowanie historii.

- Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci jest ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie zapamiętana w Polsce i na całym świecie - czytamy.

Andrzej Duda oddał hołd zmarłej królowej Elżbiecie II

W związku ze zbliżającym się pogrzebem Elżbiety II, Londyn przeżywa oblężenie. Osoby, które chcą oddać hołd nieżyjącej monarchini, muszą przygotować się na niemal czternastogodzinne oczekiwanie. Kolejki nie obowiązują jednak prezydentów i przedstawicieli państw.

Andrzej Duda w towarzystwie pierwszej damy pojawił się przy trumnie nieco spóźniony, tuż przed godziną 13. Prezydent wpisał się do księgi kondolencyjnej znajdującej się w Lancester House. Prócz wizyty w Pałacu Westminsterskim, głowa naszego państwa planuje również spotkanie z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Andrzej Duda
Screen z materiału Wirtualnej Polski pt. "Tak prezydent Duda oddał hołd zmarłej królowej" autorstwa Macieja Zubela

Niedzielę zakończy uroczysta kolacja w Pałacu Buckingham, w której udział wezmą między innymi król Karol III, królowa małżonka Camilla oraz politycy. O godzinie 20. Wielka Brytania zamilknie, by oddać cześć Elżbiecie II. Jutrzejszy pogrzeb będzie z kolei relacjonowany przez media z całego świata. W Polsce będzie można oglądać go od godziny 12.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska