Goniec.pl > Polska > Alert RCB. Silny wiatr w całej Polsce, możliwe przerwy w dostawie prądu
Maria Glinka
Maria Glinka 18.02.2022 13:29

Alert RCB. Silny wiatr w całej Polsce, możliwe przerwy w dostawie prądu

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-y informujące o gwałtownych podmuchach zostały wysłane do wszystkich mieszkańców Polski. Synoptycy wydali bowiem alerty drugiego oraz trzeciego stopnia i wskazują, że w niektórych regionach wiatr może wiać w porywach nawet do 130 km/h.

Zaledwie wczoraj informowaliśmy o tragicznych skutkach wichur, które przeszły przez Polskę. Z obserwacji ekspertów wynika, że szykuje się kolejna wietrzna noc. 

Alert RCB. "Zostań w domu, jeśli możesz"

RCB po raz kolejny wysyła SMS-y ostrzegawcze. Tym razem zagrożenie jest tak duże, że komunikaty są kierowane do wszystkich mieszkańców Polski, bez względu na region.

"Uwaga! Dziś i jutro (18/19.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz", czytamy w alercie RCB.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

RCB prosi, aby zabezpieczyć rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Dodatkowo ostrzega, że mogą pojawić się przerwy w dostawie prądu.

W obliczu silnych podmuchów wiatru kierowcy muszą być przygotowani na wyjątkowo trudne warunki na drogach. Warto pamiętać, aby nie zostawiać pojazdów pod drzewami. RCB wystosowało także apel, aby natychmiast informować służby o niebezpiecznych zdarzeniach.

Alerty drugiego przed silnym wiatrem 

Akcja rozsyłania SMS-ów przez RCB ma związek z ostrzeżeniami, które wydał IMGW. W piątek i sobotę (18-19 lutego) w większości regionów obowiązuje alert drugiego stopnia. 

Im bardziej na wschód, tym później powinny pojawić się podmuchy wiatru. Na zachodzie Polski ostrzeżenia drugiego stopnia będą ważne już od godz. 19:00, a na wschodzie - dopiero od północy. 

Synoptycy wskazują, że w nocy z piątku na sobotę wiatr może wiać w porywach do 100-125 km/h. Równie trudne warunki będą panowały w sobotę w ciągu dnia. Z prognoz ekspertów wynika, że będzie dość ciepło, ale może padać deszcz i deszcz ze śniegiem. 

Alerty trzeciego stopnia dla sześciu województw

Z interaktywnej mapy wynika, że najgorsze warunki wystąpią w północno-zachodniej Polsce. W tej części kraju synoptycy spodziewają się wiatru, który w porywach może osiągnąć nawet 130 km/h. Dlatego dla kilku województwach został wydany alert trzeciego stopnia. 

Ostrzeżenie dotyczy: woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego (poza południowymi powiatami), a także północnych powiatów woj. lubuskiego i zachodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. W tych regionach alert będzie ważny od godz. 19-22 w piątek do godz. 17-19 w sobotę. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: meteo.imgw.pl