Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Adam Niedzielski powołał zespół do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2
Irmina Jach
Irmina Jach 04.06.2021 04:08

Adam Niedzielski powołał zespół do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Beata Zawadzka/East News

Rolą zespołu będzie nie tylko monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w zakresie wariantów koronawirusa oraz prowadzenie molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19, ale także proponowanie rozwiązań legislacyjnych w zakresie usprawnienia funkcjonowania molekularnego nadzoru epidemiologicznego nad COVID-19 oraz informowanie ministra zdrowia o pojawieniu się wariantów wirusa SARS-CoV-2 o zasięgu lokalnym albo międzynarodowym, stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego w kraju.

Adam Niedzielski powołał zespół ekspertów

Pracami zespołu pokieruje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W jego składzie znaleźli się dyrektor w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny Grzegorz Juszczyk, zastępca dyrektora do spraw bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego w NIZP-PZH Rafał Gierczyński oraz kierownik Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru w NIZP-PZH Małgorzata Sadkowska-Todys.

W pracach będą uczestniczyć także: pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka oraz dyrektor Departamentu Przeciwepidemicznego i Ochrony Sanitarnej Granic w Głównym Inspektoracie Sanitarnym Anna Baumann-Popczyk, oraz Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego płk Tadeusz Nierebiński.

Adam Niedzielski powołał również zastępcę dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie płk Pawła Serafina oraz dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusza Poznańskiego. Przewodniczący ma prawo zapraszać do zespołu osoby niepowołane przez ministra zdrowia.

- Widzimy, że jednym z głównych wysiłków i wyzwań, które powinny być podejmowane w ramach walki z pandemią, to nie jest w tej chwili budowa systemu łóżek i zwiększanie ich liczby, tylko zbudowanie skutecznego mechanizmu śledzenia i badania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia - mówił szef resortu zdrowia podczas konferencji.

Zaznaczył, że nowe mutacje mogą przyczynić się do powstania kolejnej fali zakażeń, ale takie ryzyko mogą nieść ze sobą te mutacje, przed którymi nie będzie chroniło szczepienie. Adam Niedzielski przypomniał także, że trzecia fala zakażeń spowodowana była w dużej mierze rozprzestrzenianiem się brytyjskiej mutacji koronawirusa.

W ciągu ostatniego weekendu trwały badania nad przypadkiem polskiego dyplomaty oraz jego rodziny, którzy zarażeni COVID-19 zostali z zastosowaniem specjalnych procedur sanitarnych sprowadzeni z Indii do Polski. U dwóch osób potwierdzono zakażenie mutacją indyjską.

Przypadki związane ze sprawdzonym z Indii dyplomatą to nie jedyne, gdzie pojawił się indyjski wariant. Adam Niedzielski poinformował, że wykryto „kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską, jedno w ognisko w okolicach Warszawy, a drugie w Katowicach”.

W Polsce potwierdzono, oprócz mutacji brytyjskiej, także między innymi mutację południowoafrykańską, indyjską i brazylijską.

Tagi: