Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Niektórym seniorom dożywotnio należy się podwójna emerytura. Wystarczą jedynie dwa wnioski
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 07.10.2022 18:38

Niektórym seniorom dożywotnio należy się podwójna emerytura. Wystarczą jedynie dwa wnioski

senior pieniądze Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Nie od dziś wiadomo, że finansowa sytuacja polskich seniorów nie jest najweselsza. Szczególnie w obliczu dzisiejszych podwyżek niemal na każdej płaszczyźnie oraz zimy za pasem. Pomimo waloryzacji, "trzynastek" oraz "czternastek", duża grupa Polaków ma liczne powody do zmartwień. Są jednak osoby, które mogą liczyć na podwójną emeryturę wypłacaną co miesiąc i dożywotnio. O kogo chodzi?

Każdy z nas marzy, aby po przepracowanych latach stan naszych finansów pozostawał na odpowiednim poziomie. Niestety w naszym kraju nie każdy, po osiągnięciu progu emerytalnego, ma możliwość oddać się swoim pasjom i podróżom po świecie. Uniemożliwiają to przede wszystkim stawki emerytalne, a w ostatnim czasie trudna sytuacja społeczno - ekonomiczna wywołana w dużej mierze przez niesprawiedliwą agresję rosyjskiego dyktatora na Ukrainę. Określone grupy naszych rodaków mają szansę na podwójne świadczenie z tytułu emerytury. Oczywiście są warunki do spełnienia. Jakie?

Dla kogo podwójna emerytura?

Pierwsza grupa to osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które w trakcie pracy podlegały ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS oraz powszechnemu systemowi emerytalnemu ZUS. Mogą one pobierać emerytury z obu systemów. W przypadku takich seniorów jest jednak jeden warunek - składki rolnicze musiały być opłacane przez przynajmniej 25 lat.

Dwie emerytury dla mundurowych pracujących “w cywilu”

W drugiej grupie znajdują się osoby, które pracowały w służbach mundurowych. Mogą one pobierać dwa świadczenia - jedno z ZUS, a drugie z ZER MSWiA. Do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy nie można ustalić wysokości emerytury mundurowej uwzględniającej czas pracy "w cywilu".

Do wypłaty drugiego świadczenia emerytalnego może dojść w sytuacji, gdy dana osoba pracowała w służbach mundurowych od 2 stycznia 1999 roku, a po zakończeniu służby pracowała w roli cywila. Prawo do dwóch emerytur w tym przypadku nie przysługuje mundurowym, którzy zaczęli służbę wcześniej.

Pracowałaś zagranicą? Masz prawo do dwóch emerytur

Istnieje jeszcze jedna, zapewne najliczniejsza z tych grup osób uprawnionych do podwójnych świadczeń emerytalnych. Chodzi o wszystkich, którzy odprowadzili składki w polskim systemie emerytalnym, a później świadczyli pracę w innym, zagranicznym systemie.

Takim osobom przysługuje prawo do emerytury zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Oczywiście wysokość i warunki otrzymywania świadczenie napływające spoza naszego kraju zależy z kolei od prawa panującego tamże.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl: