Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 800 plus od 2024 r. Rząd nie planuje waloryzacji świadczenia aż do 2030 r.
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 09.07.2023 19:58

800 plus od 2024 r. Rząd nie planuje waloryzacji świadczenia aż do 2030 r.

800 plus
Marek BAZAK/East News/ Iberion

Wszystko wskazuje na to, że na początku 2024 roku na konta polskich rodzin trafi 800 złotych, zamiast dotychczasowych 500. Nowelizacja ustawy dotycząca 500 plus została przegłosowana w Sejmie i trafiło do Senatu. Co jednak ciekawe, kolejne potencjalne podwyżki mogą prędko nie nastąpić. Niepokojące informacje w kontekście powszechnej drożyzny i szalejącej inflacji nie przypadną do gustu wszystkim Polakom.

800 plus staje się faktem

We wtorek, 27 czerwca rząd przyjął projekt ustawy zakładającej podniesienie popularnego świadczenia socjalnego z 500 do 800 złotych. Poinformował o tym sam Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji prasowej. - To program zwiększania szans dla wszystkich dzieci, by mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, na dodatkowe lekcje tańca, muzyki, zajęcia sportowe, na wyjazd na wakacje - oznajmił wówczas premier.

Projekt symbolicznie został sygnowany przez szefa rządu oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg. Podpis został złożony w obecności dzieci zgromadzonych na "Pikniku 800+", czyli wydarzeniu towarzyszącym przyjęciu projektu nowelizacji. Kilka dni później ważna nowelizacja trafiła do sejmu, gdzie została pomyślnie przegłosowana.

Za nowelizacją głosowało m.in. 228 posłów PiS, 121 posłów KO i 42 posłów Lewicy. Przeciw byli posłowie Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i jeden poseł KO. 

Niemowlę spędziło 9 godzin w nagrzanym aucie, nie żyje. Rodzice zapomnieli o dziecku

Na kolejne podwyżki nie ma co liczyć

Według informacji, które pojawiły się wraz z sejmowym głosowaniem polskie rodziny na pierwsze, podwyższone przelewy będą musiały poczekać do końca lutego. Jak informuje Fakt, ZUS będzie musiał dokonać zmian w systemie informatycznym, wraz z wejściem w życie zmian. 

Co jest jednak ważne, projekt nowelizacji przegłosowanej w Sejmie nie zakłada stałej, automatycznej waloryzacji. Co to oznacza? W najbliższym czasie nie ma co liczyć na więcej pieniędzy ze strony państwa na dzieci. Jak wynika z oceny skutków regulacji, które rząd dołączył do przepisów, zarówno w tej jak i w kolejnej kadencji, nie ma planów kolejnej podwyżki świadczenia. 800 zł ma wpływać niezmiennie aż do 2030 r.

Co ciekawe, o wprowadzenie stałej waloryzacji wnioskowali posłowie Lewicy. Ich poprawka została jednak odrzucona głosami Prawa i Sprawiedliwości.

Zagranie wyborcze

Warto pamiętać, że ceny w sklepach, na stacjach benzynowych i wielu innych miejscach utrzymują się na stałym, wysokim poziomie. Jak informują eksperci, nawet w przypadku niższych wskaźników inflacyjnych, nie mamy co liczyć na znaczne obniżki towarów czy usług, a na pewno nie ma szans na powrót do cen z 2021 roku.

- To pokazuje, że podniesienie do 800 zł jest jedynie zagraniem wyborczym i nie ma na celu stałego podniesienia wysokości tego świadczenia - skomentował dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Źródło: Fakt/ Goniec.pl

Tagi: 500 plus Sejm