Goniec.pl > Wiadomości > 800 plus uchwalone. Co trzeba wiedzieć o tym świadczeniu według nowych zasad?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 07.07.2023 22:56

800 plus uchwalone. Co trzeba wiedzieć o tym świadczeniu według nowych zasad?

sejm
Jakub Kaminski/East News, Pixabay

Sejm właśnie podjął ostateczną decyzję. Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus zostanie podniesione o 300 zł. Jakie będą zasady nowego rządowego programu? Co się zmieni? Są pewne kwestie, o których warto wiedzieć. 

800 plus przegłosowane

Sejm w dzisiejszym głosowaniu uchwalił podniesienie świadczenia 500 plus o kwotę 300 zł. Za podwyższeniem dodatku zagłosowało 406 posłów. Przeciw było 45, a wśród nich członkowie Koalicji Polskiej, Konfederacji, Polski 2050 i Porozumienia. Z klubu Koalicji Obywatelskiej przeciw zagłosowała tylko Klaudia Jachira. 

Program jeszcze większego rzekomego wsparcia dla polskich rodzin ruszy od 1 stycznia 2024 roku. Co się w nim znajduje i na jakiej zasadzie będzie wypłacany? Są małe haczyki.

Czternasta emerytura nie trafi do większej liczby seniorów? Sejm odrzucił poprawki Senatu

800 plus. Na jakich zasadach będzie wypłacane?

W dniu, w którym ustawa wejdzie w życie, ZUS automatycznie podniesie świadczenie. Oznacza to, że rodziny, które już teraz pobierają dodatek 500 plus, nie będą musiały składać żadnych dodatkowych wniosków, czy robić to po raz kolejny. 

Ogólne zasady programu nie ulegają zmianie. Różnić będzie się tylko kwota wypłacanego świadczenia. Na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na wysokość dochodów w rodzinie, przysługiwać będzie 800 zł

Co z opieką naprzemienną? Obecnie rodzice dostają w tym wypadku po 250 zł. Wraz z wejściem w życie nowej uchwały, kwota podniesiona zostanie do 400 zł dla rodziców opiekujących się swoją pociechą naprzemiennie.

Od kiedy 800 plus będzie wypłacane?

Projekt ustawy zakłada, że waloryzacja świadczenia wychowawczego będzie mieć miejsce 1 stycznia 2024 roku. Jak się jednak okazuje, poprawka może wymagać od ZUS „wprowadzania regulacji technicznych”. 

- W związku z tym proponuje się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wypłata przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługującego świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 zł miesięcznie będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r. - czytamy w projekcie ustawy. 

Co warte podkreślenia, obowiązywać będzie wyrównanie. Oznacza to, że w styczniu część rodziców nie dostanie pełnej kwoty świadczenia, za to może otrzymać podwójny przelew i wyrównanie należnej kwoty do końca lutego. Warto również dodać, że 800 plus nie będzie wliczane do dochodu. Rodzice, którzy korzystają ze świadczeń, uzależnionych od dochodów mogą więc odetchnąć z ulgą.