Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 34-letnia nauczycielka z Łodzi dziewicą konsekrowaną
Maciej Gąsiorowski
Maciej Gąsiorowski 05.06.2024 17:04

34-letnia nauczycielka z Łodzi dziewicą konsekrowaną

Dziewica konsekrowana Anna Szcześniak
Mocni w Duchu/YouTube

Anna Szcześniak pochodząca z Piotrkowa Trybunalskiego i ucząca matematyki w jednym z łódzkich liceów ślubowała dożywotnie dziewictwo w kościele jezuitów w Łodzi. Stając się tym samym kolejną w Polsce dziewicą konsekrowaną.

Nowa dziewica konsekrowana

W Polsce mamy kolejną dziewicę konsekrowaną. To 34-letnia licealna nauczycielka Anna Szcześniak. Ceremonii dokonał biskup Ireneusz Pękalski. W czasie obrzędu kobieta leżała krzyżem. W trakcie poświęcono też brewiarz oraz obrączkę, którą 34-letka będzie teraz nosić jako zaślubiona mistycznie Chrystusowi, Synowi Bożemu. Jej głównym zadaniem będzie służba Kościołowi.

Szcześniak związana była z Ruchem Światło-Życie. Oprócz matematyki jej wielką pasją są góry - czytamy w “Dzienniku Łódzkim”.

Kto może zostać dziewicą konsekrowaną?

Według danych z 2019 roku średni wiek dziewicy konsekrowanej w Polsce wynosił 49 lat. Są to zwykle zwykle kobiety starsze niż w przypadku kandydatek do wspólnot zakonnych. Minimalny wiek takiej kandydatki to 25 lat. Dziewice konsekrowane są zobowiązane do zachowania dziewictwa przez całe życie. By mogły się oddać Bogu, nie mogą prowadzić niemoralnego życia, czyli być rozwiedzione lub żyć w niesakramentalnym związku.